Ubuntu Touch Linux Akıllı Telefon

Genel Değerlendirme
Şimdi Değerlendir
[Toplam: 2 Ortalama: 5]

Ubuntu Touch Linux Akıllı Telefon

Ubuntu Touch , Ubuntu işletim sisteminin mobil versiyonu olarak UBports topluluğu tarafından geliştirilmiştir. Gönüllülük esası ile dünyanın her yerinden geliştiricilerin üzerine çalışıp geliştirdiği projenin sonucudur. Sıradışı deneyim isteyenlerin tercih edebileceği bir mobil işletim sistemidir. Android , iOS gibi en çok kullanılan mobil işletim sistemlerine alternatif olmaya hazır.  Açık kaynaklı ve tamamen ücretsiz olan Ubuntu Touch ‘un Uygulama mağazasına “Open Store” adı verilmiş. Adından da anlaşılacağı gibi yine her uygulama bu uygulama mağazasında ücretsizdir.

Ubuntu Touch Mobil işletim Sistemini Farklı Yapan Ne ?

Linux tabanlı işletim sisteminin mobil versiyonu olduğunu belirtmiştik. Ancak Masaüstü modu (desktop mode) olduğundan bahsetmedik. Kesinlikle ilginç olan nokta burasıdır. Kurulu olan akıllı cihazı masaüstü moduna geçtiğinizde bilgisayar gibi kullanabileceksiniz. Bu özelliği ile hibrid mobil işletim sistemi olarak adlandırsak yanlış olmaz.

Mobil Ubuntu OS için Virüs Yok, Zararlı Yazılımlar Yok , Açık Kapı Hiç Yok !

Açık kaynaklı mobil işletim sistemi olduğu için herkes kaynak kodlarına erişebilir , değiştirebilir , dağıtabilir. Ancak açık kapı bırakacak yazılım veya kod ekleyemez. Bu da onu tamamen güvenli hale getiriyor.

Kişisel Veri Güvenliğine de oldukça önem veren geliştirici ekip  , işletim sistemini bu konuda oldukça hassas geliştirmiş. 3ncü parti olarak yüklenen uygulama kişisel verilere erişmeye çalışırsa sistem otomatik olarak engelliyor. Olaki siz bilmeden bir uygulamaya erişim izni verdiyseniz , yani siz davet ettiyseniz bile sistem bekçisi güvenliği sağlıyor.

Ubuntu Touch OS

Ubuntu Touch Apps

Geliştirilmeye devam edilen Ubuntu Touch Apps Open Store ‘da genel olarak oyundan faydalı araç-gereçlere kadar bir çok temel ihtiyaç karşılanıyor. Open Store ‘u ziyaret etmek için.

Dikkatinizi çekecektir ancak yine de belirtelim. İki ayrı uygulama tipi mevcut.

  • Apps
  • Web Apps

Hibrid bir mobil işletim sistemi olduğu için bilgisayar moduna geçildiğinde kullanılmak üzere uygulamarın web apps adıyla kurulması mümkün oluyor.

Ubuntu Touch Apps - Open Store
Open Store

Ubuntu Mobil İşletim Sistemini Destekleyen Cihazlar (şimdilik)

Sony, Xiaomi , OnePlus , Nexus , Meizu , LG , Samsung , Raspberry gibi bir çok markanın ürününde test edilmiş.

Ubuntu Touch Desteleyen Cihaz listesine ulaşın.

Ubuntu Touch Nasıl Yüklenir ?

Yükleme linki aşağıdadır. Portlama işlemi için videoyu izlemenizi öneririm. Unutmayın ki bu işlemden doğabilecek tüm riskler size aittir. Tablet veya Telefonunuzun yedeklerini almayı unutmayın. Hatta denemek isteyenlere tavsiyem , günlük telefon yerine atıl olan bir telefon ile denemenizdir.

 

Ubuntu Touch Yükleme linki

 

Eski Bilgisayarı Chromebook a çevir

Kablosuz-Wifi Harddisk alırken Neye dikkat etmeliyiz ?

Windows7- ücretsiz Windows10 a yükselt

Ubuntu Droid
Merhaba ,                      Ben Ubuntu Droid

 

Genel Değerlendirme
Şimdi Değerlendir
[Toplam: 2 Ortalama: 5]
Hayat Paylaşınca Güzel ;)
Share

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.