SSHD Nedir ? SSD ve SATA ‘dan farkı nedir ?

Bu yazı şimdiye kadar 17472kez okundu!

technology-solid-state-hybrid-ssd-hdd-sshd-316x230

SSHD nedir ?

Solid State Hyprid Drive ; Flash bellek ( NAND flash ) ile bildiğimiz mekanik olan sabit diskin birleşimidir. Mekanik (SATA) denilen sabit diskler içinde manyetik diskler bulunur ve onlar bir motor vasıtasıyla dönerken hem veri yazılır hem de veri okunur. Bilgisayarınız çalışırken sesinden bile anlayabilirsiniz. İşlemciyi soğutan fan dışında aslında en çok ses çıkaran parçadır. Eğer dizüstü bilgisayarınız ultrabook ya da hiç ses gelmiyorsa bilin ki içinde SSD sabit disk mevcuttur. SSD sabit diskler de flash hafızalardır. Veri alış-verişi son derece hızlı olup mekaniklere göre daha dayanıklıdır.

Mekanik sabit disklerin çalışma mantığında belirttiğim gibi mekanik aksam ile dönen diskler vardır. Bu disklere veriler gramofon iğnesi gibi temas etmeden yazan bir iğne gibi, ucu ince mekanizma mevcuttur. Harddisk (sabit disk) düştüğünde yada şiddetli bir darbeye maruz kaldığında bahsettiğim iğneli mekanizma disk üzerinde çiziğe neden olur ki o zaman geçmiş olsun demek lazım. Verilerinize şanslı iseniz ulaşıp kurtarabilirsiniz.

SSHD Nedir ? SSD ve SATA 'dan farkı nedir ? | Tayfunca Teknoloji

İşte tam da bu sebepten SSD’ler daha dayanıklıdır. Ne var ki fiyatları da bir kadar satın alınmaya karşı dayanıklı. Düşük kapasiteler yüksek fiyatlara satılmaktadır. 1 TB ‘lık mekanik disk fiyatına 128 GB lık SSD alabilirsiniz.

Hal böyle olunca , hem performans hem de daha düşük maliyetle yüksek kapasite isteyenler ; 2 adet sabit disk kullanmaya başladılar. Son zamanlarda bir çok dizüstü (laptop) bilgisayarda görebilirsiniz. 32 GB SSD+ 500 GB gibi..

Dizüstü gibi küçük bir cihaza iki sabit disk nasıl sığıyor diyorsanız ? SSD sabit disklerin türevleri mevcut. Ram gibi slota takılan bir de normal sabit 2.5 inclik sabit disk boyutlarında.

Performans ve hız konusunda ;

Bilgisayar açılışındaki süre sabit disklere göre ;

Seagate.SHDD.boost-time-chart

SSHD-performance

Yukarıdaki örnekte Seagate SSHD ‘sinin hızı ile Intel 320 SSD ‘nin hızının nasıl birbirine yakın olduğunu görüyorsunuz.

 

SSHD Nedir ? SSD ve SATA 'dan farkı nedir ? | Tayfunca Teknoloji

Video ile sabit diskin çalışma mantığına göz atalım.

 

SSHD  hakkında daha fazla bilgi için aşağıdaki e-kitabı okumaya devam edin. ( Çıkmadıysa F5 yaparak tekrar sayfanın  yüklenmesini,yenilenmesini sağlayınız. )

   SSHD Nedir ? SSD ve SATA 'dan farkı nedir ? | Tayfunca Teknoloji

Bu yazı şimdiye kadar 17472kez okundu!

Henüz Puan YOK

Hemen Puan Ver

2 thoughts on “SSHD Nedir ? SSD ve SATA ‘dan farkı nedir ?

  1. abi bilgisayarımda 500+16gb ssd var ama ben ona bir türlü ulaşamıyorum . 16 gb lık hafızayı kullanmak için ne yapmalıyım

    1. Merhaba Hasan,
      Muhtemelen o 16 GB sistem dosyaları ve önyüklü işletim sistemi dosyaları yer almaktadır. Disk Utilies (Disk yardımcı prg) ‘den aslında görebilirsin.Müdahale etmeni tavsiye etmem. Sistemin hızlı açılışı ve yüklenişi bu bölüm sayesinde olmaktadır. Teknik alemde bir tabir vardır ; “Çalışıyorsa ,dokunma !” Anladın sen onu 😉

Sizin yorumunuz yok mu ?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.