Sim kartınızı kaybettikten sonra ne olur ?

Bu yazı şimdiye kadar 444kez okundu!

Sim kartınızı kaybettikten sonra ne olur ?

Sim kartınızı kaybettikten sonra ne olur ? Sim Kartınızı farklı sebeplerden dolayı telefonunuzdan çıkartmanız gerekti ve sonrası malum artık yok. Evet, yeni teknoloji ile artık sim kartı kullanmak yada sim kartı kaybetmek , değiştirmek v.s. gibi dertlerimiz olmayacak. Sim kart yerine telefonlar içinde yer alacak özel alıcı-vericiler ile cihazların sabit sim kartları olacak diyebiliriz. Aslında fiziksel olarak bir sim kart cihazda olmayacak ancak bu teknolojinin detaylarına girmeden özet olarak tanımlamış olalım. Yeni teknoloji hakkında daha detaylı bilgi bir sonraki paylaşımlarda bulabileceksiniz.

sim kartınızı kayıp ederseniz
sim kartınızı kayıp ettiniz ne olur

Bütün telefon operatörlerinin yedek sim uygulaması mevcuttur. Örneğin Turkcell ‘de yedek sim çıkartma bedeli 30 TL ‘dir. Diğer operatörler için de benzer fiyatlandırma tarifesi olur. Hat sahibinin direkt olarak bir telekominikasyon operatörüne başvurması sonucu kullandığınız numara değişmeden yedek sim tarafınıza anında kullanıma hazır olarak sağlanır. Mevcut paketiniz ve kullanım haklarınızdan herhangi bir kayıp yaşamadan yedek sim – yeni sim ile tüm haklarınıza kaldığınız yerden devam ederek sahip olursunuz. Tabii konu burdan sonra başlıyor.

Eski Sim kartta kayıtlı numaralar yer almaz !

Daha önce sim kartınıza telefon numaraları yedeklediyseniz artık onlar olmayacak. Gerçi günümüz teknolojisinde çoğunlukla herkes telefonuna ve hatta eş zamanlı google hesabına yada iCloud hesabına eşleştirme yaparak otomatik olarak yedekleme yapmaktadır.

48 Saatlik Büyük İndirim! Online kurslar şimdi yalnızca 29,99 TL'den başlayan fiyatlarla!Sim kartınızı kaybettikten sonra ne olur ? | Tayfunca Teknoloji.ads in wordpress

İnternet Bankacılığı Kullananlar yeni sim kartınız bloke olacaktır !

Bir çoğumuz artık internet bankacılığını kullanmaktayız. Tek kullanımlık şifreniz yada her girişiniz , işleminizde onay için gelen sms ‘leri artık yeni sim kartınız sebebi ile almayacaksınız. Çünkü güvenlik gereği bankalar otomatik olarak sim blokesi uygulamaktadır.

ÖRNEK : “Numara taşıma, 4.5G veya başka nedenlerle yapılan SIM kart değişikliklerinden sonra, Garanti BBVA İnternet Bankacılığı ve Garanti BBVA Mobil’e girişte kullanılan tek kullanımlık şifreler güvenliğiniz için bloke edilmektedir. ” 

İnternet Bankacılığı kullananlar Sim kart değiştirdiyseniz dikkat !

Yurtdışından getirilen IMEI kayıtlı telefonda yeni sim kartınız hemen çalışmayacaktır ! 

Yurtdışından getirilen cep telefonu IMEI kayıt işlemi  yapılmış olmasına rağmen yeni sim kart sebebi ile 48 saat süre ile çalışmayabilir. Eski sim ile sorunsuz çalışırken yeni sim kart aldığınız için BTK ‘da süreç otomatik olarak yeni sim kart seri numarası telefon numarası ve telefonunuzun İMEİ ile işlemesi gerekmektedir. Bu süreç otomatik  olacaktır. BTK ‘yı arasanız bile 48 saat kadar beklemeniz gerektiği söylenir. Muhtemelen bu süreden daha kısa bir sürede telefonunuzda yeni sim kartınız faal olacaktır. Sabırlı olup beklemeniz gerekecektir. Acil olarak kullanmanız gerekiyorsa Türkiye ‘den alınmış bir telefona yeni sim kartınızı takarak problemsiz olarak kullanabilirsiniz.

Telefon numaranız değişmedi ,sadece sim kart değiştirdiniz ama yukarıda belirttiğimiz tüm konuları yaşayacaksınız ! 

Farklı operatöre hattınızı taşıdınız için hattınız geçici olarak çalışmayacaktır.

Hattınızı farklı bir telekom operatörüne taşıdınız. Yani Turkcell kullanırken Vodafone yada Turk Telekom ‘a v.s. taşıdınız. Numaranız aynı kaldı ancak operatörü değiştirdiniz. Yukarıda bahsedilen tüm konular sizin için de geçerlidir.

Unutmayın, her sim kartın seri numarası farklıdır. Sim kartınızın seri numarası da operatördeki telefon numarası ile eşlenmelidir. Numaranızın aynı olması bahsi geçen konuları yaşamayacağınız anlamına gelmez !

Sim kartınızı kaybetmemeniz dileğiyle…

Bu yazı şimdiye kadar 444kez okundu!

5/5 (3)

Bu Yazıyı Değerlendirin lütfen.

Sizin yorumunuz yok mu ?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.