Kayıp/Çalıntı Telefon Kullanıma Nasıl Kapatılır

Genel Değerlendirme
Şimdi Değerlendir
[Toplam: 3 Ortalama: 5]

Kayıp/Çalıntı Telefon Kullanıma Nasıl Kapatılır ?

 

Cihazım kayboldu/çalındı/rıza dışı elimden çıktı. Ne yapabilirim?

Cihazına ait IMEI numarası beyaz listede bulunan ancak cihazı çalınan, yağmalanan, kaybolan veya her ne suretle olursa olsun rızası dışında elinden çıkan kişiler; cihazının elektronik haberleşme şebekesinden hizmet almasını engellemek için e-Devlet kapısı üzerinden ( https://www.turkiye.gov.tr/btk-kayip-calinti-ihbar-bildirimi ) veya telefon yoluyla 120 kısa numarası üzerinden BTK Bilgi ve İhbar Merkezi’ne (Tüketici İletişim Merkezi) ihbarda bulunabilirler. Ayrıca çalıntı cihaz ile ilgili adli mercilere de başvurulması mümkündür.

Kayıp/çalıntı telefon kullanıma nasıl kapatılır
Kayıp/çalıntı telefon kullanıma nasıl kapatılır

Kayıp/çalıntı Telefon ihbarı nasıl yapılır?

Kayıp/çalıntı ihbarının gerçekleşmesi için cihaza ait 15 haneli IMEI numarasının bilinmesi ve hattın yasal sahibi olan kişinin; e-Devlet kapısı veya BTK Bilgi ve İhbar Merkezi (Tüketici İletişim Merkezi-120) kanallarından birini kullanarak ihbarda bulunması gerekmektedir. Elinde geçerli fatura bulunduran cihaz sahibi kişinin adli mercilere başvurması da mümkündür.

Kayıp/çalıntı ihbarında bulunduğum cihazımı buldum. Tekrar kullanıma açılmasını nasıl sağlarım?

Kayıp/çalıntı ihbarı hangi yöntem ile yapılmış ise cihazda kullanılan hattın yasal sahibi olan kişi tarafından yine aynı yöntemle açılması sağlanabilmektedir. E–Devlet üzerinden oluşturulan ihbar kayıtlarının iptali, ilgili alandan( https://www.turkiye.gov.tr/btk-kayip-calinti-ihbar-sorgulama ) gerçekleştirilebilmektedir. Telefon yoluyla 120 kısa numarası aranarak BTK Bilgi ve İhbar Merkezi’ne (Tüketici İletişim Merkezi) yapılan ihbar kaydının iptali de yine aynı Merkez aranarak sağlanabilmektedir. Adli merciler tarafından kullanıma kapatılan cihazın yeniden kullanıma açılması işlemi ise bu mercilerin talebi üzerine veya kendiliğinden (re’sen) bu makamlar tarafından gerçekleştirilmektedir.

İhbarın onaylandığını nasıl anlarım?

E-Devlet kapısı üzerinden ( https://www.turkiye.gov.tr/imei-sorgulama ) veya BTK Bilgi ve İhbar Merkezi (Tüketici İletişim Merkezi-120) aranılarak öğrenilebilir.

Çalınan yada kayıp olan fotoğraf makinasını bulma yöntemi

Sim kartınızı kaybettikten sonra ne olur ?

İnternet Bankacılığı kullananlar Sim kart değiştirdiyseniz dikkat !

Genel Değerlendirme
Şimdi Değerlendir
[Toplam: 3 Ortalama: 5]
Hayat Paylaşınca Güzel ;)
Share

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.