2 Yıl Kullanılmayan Telefon Kapatılacak

Genel Değerlendirme
Şimdi Değerlendir
[Toplam: 3 Ortalama: 3.7]

2 Yıl Kullanılmayan Telefon Kapatılacak

 

Telefonlar satış fiyatları döviz kuru yükselişine bağlı olarak yükseldi. Tabii ki tek unsur döviz kuru değil. ÖTV vergisi de çıtayı yukarı çekiyor. Ortalama bir akıllı telefon fiyatı 3.500 – 3.700 TL arasındadır. Taksit sayısının azaltılmış olması da yeni telefon almayı güçleştiriyor. Teknoloji marketlerini sunduğu cazip taksit imkanları maalesef artık yok. Belli bir süre anlaşmalı bankalarla telefon satın alabilmek için kredi bile çekildi. Şaka gibi ancak gerçek. 10 bin TL civarında olan iPhone ‘u almak için kredi çekmek gerekir. Hal böyle olunca ikinci el ve eski telefonlar kıymetlendi.

 

2 Yıl Kullanılmayan Telefon Kapatılacak
Telefon Vergileri – Mobisad Verileri / 2 Yıl Kullanılmayan Telefon Kapatılacak

 

Eski Telefonlar Değerlendi.

Eski telefonlar kullanım oranı artmasından kaynaklı değerlenmedi. Yurtdışıdan getirilen akıllı telefonların vergi ve kayıt ücreti gibi ek masraflardan kurtulmak için eski telefonların IMEI numarası kopyalanmak için kullandığı için değerlendi. Teknoloji dünyası literatürüne göre ” IMEI Klonlanması” işlemi olarak adlandırılır.

Yeni telefonlara kopyalanan cihazın kimlik numarası (IMEI) , kayıtlı ve kullanımda olan telefon olarak sistemce algılanmaktadır. Dolayısıyla kayıt ve vergi ücretinden daha ekonomik yöntemle kurtulmuş olunuyor. Eski telefon artık sim takılarak kullanılmamalıdır. Aksi halde aynı IMEI den iki aktif tespit eden cihaz otomatik olarak sistem tarafından kapatılıyor.
IMEI sorgulaması yapıldığında ise ” IMEI Klonlanmış Cihaz ” statüsünde buluyorsunuz.

IMEI Sorgulama için tıklayınız.

IMEI Klonlama Yasal mı ?

Yasal bir işlem değildir. Her telefon fabrika çıkışı ile bu kimlik numarasına sahip olur. Dolayısıyla bu kimlik numarası ile aslında cihazın hangi model  , hangi markaya ait olduğu bellidir. Sim kart takıp sinyal almaya başladığı andan itibaren sistem üzerinden algılanır. Bu şekilde dilendiği anda konum bilginiz ve detaylar resmi makamlarca takip edilebilir halde olur.  Diğer taraftan mevcut sistemde yurtdışından yolcu yanında gelen cihazlar ek vergilendirme ile ücrete tabii olduğu için bir yerde vergi kaçırmaya girer.

2 Milyon üzerinde IMEI klonlu Telefon Piyasada

Mobisad ( Mobil İletişim Araçları ve Bilgi Teknolojileri İş Adamları Derneği ) raporuna göre ülkemizde 2 milyon üzerinde telefon IMEI klonlanmış olarak piyasada kullanımdadır. Bu aynı zamanda ülke ekonomisi için 2 milyar TL civarında bir kayıp olarak görülmektedir. Sadece eski telefonlar değil ikinci el olan telefonların da aynı amaçla kullanıldığı bildiriliyor.

Bu durumu kontrol altına almak adına Mobisad tarafından öneri sunuldu.

2 yıl Kullanılmayan Telefon Kapatılacak !

Mobisad ‘ın önerisi ile şuan 7 yıl olan sürenin 2 yıla düşürülmesi planlanıyor. Günümüzde 7 yıldır kullanılmayan yani sim kart takılıp sinyal almayan telefon sistem dışına çıkarılıyor. Yani , tekrar kullanmak istediğinizde ya faturası ile itiraz etmeniz gerekecek yada ispatlayamadığınız için tıpkı yolcu yanında getirilen telefonlar gibi vergi ödemesi yapılarak açılması gerekecektir.
Yedek telefon olarak sakladığınız cihazınızın bu durumdan etkilenmemesi için arada sırada sim kart takıp sinyal almasını sağlayabilirsiniz. Yada bu telefonları ikinci hattınız , şirket hattınız için değerlendirebilirsiniz.

2 Yıl Kullanılmayan Telefon Kapatılacak
2 Yıl Kullanılmayan Telefon Kapatılacak

 

Türkiye Cep Telefonu Kullanım Oranı %98

Türkiye’de yetişkin insanların %98’i cep telefonu kullanırken, bunların %77’si akıllı telefon kullanmakta,
Masaüstü bilgisayar veya laptop kullananların oranı %48 iken, tablet kullananların oranı ise %25, Giyilebilir teknoloji ürünleri kullananların oranı ise %9 olarak hesaplanmıştır.

Not: Veriler MOBISAD 2019 raporuna aittir.

2 Yıl Kullanılmayan Telefon Kapatılacak
Türkiye Telefon Kullanım Oranı – Mobisad Verisi / 2 Yıl Kullanılmayan Telefon Kapatılacak

 

Kayıp/Çalıntı Telefon Kullanıma Nasıl Kapatılır

eSIM Nedir , Hangi Telefon Destekliyor

Genel Değerlendirme
Şimdi Değerlendir
[Toplam: 3 Ortalama: 3.7]
Hayat Paylaşınca Güzel ;)
Share

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.