Cyber Monday (Siber Pazartesi) Nedir ?

Bu yazı şimdiye kadar 2091kez okundu!

CYBER MONDAY NEDİR?

Siber Pazartesi , ABD’de Şükran Günü tatili sonrası Pazartesi için bir pazarlama dönemidir. “Cyber Monday” terimi pazarlama şirketleri tarafından insanları çevrimiçi alışveriş yapmak için ikna etmek için yaratılmıştır. Türkçeye Siber Pazartesi olarak çevrilebilir. Terim Ellen Davis tarafından hazırlanmış ve 28 Kasım 2005 tarihinde “Cyber Pazartesi Hızla Yılın En Büyük Online Alışveriş Günlerinden Birine Sahip Olun” başlıklı bir Shop.org basın bülteninde yer aldı.

Cyber Monday
Cyber Monday – Siber Pazartesi

Cyber Monday (Siber Pazartesi) Nedir ? | Tayfunca Teknoloji

Shop.org/Bizrate Research 2005 eHoliday Mood Study’e göre çevrimiçi perakendecilerin yüzde 77’si, Şükran Günü’nden sonra satışlarının önemli ölçüde arttığını ve bu trendin bu yıl Pazartesi günü (2005) ciddi çevrimiçi indirimler ve promosyonlar sürdüğünü belirtmiş.

2015’te Cyber Pazartesi çevrimiçi satışlar, 2014’teki 2.65 milyar dolar ile karşılaştırıldığında 2.98 milyar rekor rekor kırdı. Bununla birlikte, ortalama sipariş değeri 128 dolardı, 2014’teki 160 dolardan hafifçe düştü.  2016’da Cyber Pazartesi Satışları, 554 milyon dolarlık güçlü bir başlangıç yapmış.

Neden Cyber Monday ?

Pazartesi günü ,Cyber Pazarı’ndaki fırsatlar yalnızca çevrimiçi ve büyük perakendecilerle rekabet edemeyen daha küçük perakendeciler tarafından sunuluyor. Siyah Cuma genellikle Cyber Pazartesi’dekinden% 85 daha fazla veri depolama anlaşması ile teknoloji konusunda daha iyi fırsatlar sunuyor. Geçmişteki Siyah Ay Günleri, Cyber Pazartesi’den önce ortalama olarak küçük ev aletleri, çatal-bıçak takımı ve mutfak aletleri için çok daha fazla fırsat gördü. Cyber Pazartesi moda perakende için daha büyük. Geçtiğimiz iki Siber Pazartesi günü, Siyah Cuma’dakinden% 45 daha fazla kıyafet ticareti yapıldı. Siber Pazarteside Black Friday’den% 50 daha fazla ayakkabı satıldı.

Cyber Monday (Siber Pazartesi) Nedir ? | Tayfunca Teknoloji Cyber Monday (Siber Pazartesi) Nedir ? | Tayfunca Teknoloji

Cyber Monday, dünyadaki çevrimiçi perakendeciler tarafından kullanılan uluslararası bir pazarlama terimi haline geldi.

Cyber Monday – Siber Pazartesi ‘nin uygulandığı Ülkeler ;

Avustralya, Amerika Birleşik Devletleri, Kanada, Birleşik Krallık, Brezilya, Romanya, Güney Kore, Portekiz, Uganda, Almanya, BAE, Mısır, Hollanda, Şili, Kolombiya, Peru ve Japonya.

Cyber Monday Ne zaman ?

Her Yıl ;
ABD Şükran Günü’nden sonra Pazartesi günü
2015 tarihi 30 Kasım
2016 tarihi 28 Kasım
2017 date 27 Kasım
2018 tarihi 26 Kasım

Bu sene, Black Friday (Kara Cuma ) ‘dan sonra bir çok internet alışveriş firması tarafından da Türkiye’de kullanıldı ve çeşitli indirimlerle tüketiciler etkilenmeye, alışverişe yönledirmeye çalışıldı. Ne kadar başarılı olduğunu ilerki günlerde duyurulacak raporlardan öğrenebiliriz.

Amerika için yayınlanan bazı grafikler ;

Cyber Monday (Siber Pazartesi) Nedir ? | Tayfunca Teknoloji

Cyber Monday – Siber Pazartesi ‘yi değerlendirmek isteyen tüketicilerin bilgiye ulaştıkları mecralar ;

Siber Pazartesi
Siber Pazartesi – Tüketici indirim bilgilerini nerden alıyor ?