Starbucks Giftcard Sahte WhatsApp mesajı

Genel Değerlendirme
Şimdi Değerlendir
[Toplam: 3 Ortalama: 5]

Starbucks Giftcard Sahte WhatsApp mesajı

 

Starbucks Giftcard diye bir şey var mı ? Sahte mi gerçek mi ? WhatsApp da dolaşan Starbucks Giftcard mesajı nedir ?

Starbucks hediye kartı WhatsApp mesajı ile ilgili bilmeniz gerekenler… 

Dün ve bugün iki farklı arkadaşımın WhatsApp ‘dan attığı link ile bu sahtekarlıktan haberdar oldum.

DİKKAT ! LİNKE TIKLAMAYIN !!!!!!!!!!!!

Gelen Mesaj ; Look http://bit.ly/Starbucks-Giftcards

Araştırmalarım sonucunda öğrendim ki , bu sahtekarlık 2015 yılı içinde hızla Amerika’da yayılmış ve trend whatsApp mesajı olarak herkese yukarıda gibi veya benzer son ile biten mesajlar dağıtılmış. Dağıtanlar kim ? Bizler . Kötü niyet aramayıp arkadaşımızdan gelen linki açıp aşağıdaki görsel ile karşı karşıya geliriz.
Fark ettiniz mi bilmem ama telefonunuz bu linki açarken çeşitli uyarı sesleri ve titreşimlerle uyarmaktadır. Bu bile beni huylandırmaya yetti,arttı bile.

Starbucks ‘ın düzenlediği bir anket süsü verilmiş. Logo ve arka plan tasarımına kadar herşey oldukça inandırıcı ve başarılı dizayn edilmiş. İçerik zaten can alıcı nokta.

 

Mesajın içeriği ; 500 TL değerinde Starbucks Giftcard (hediye kartı) kazanmak için 1 dakikanızı ankete katılmak için ayırmanız isteniyor.
Mesajın devamında, otomatik konumunuz belirlenip bulunduğunuz şehirde (aşağıdaki Antalya) Starbucks genişliyor,büyüyor.
Bu sebepten geri bildirimleriniz,fikirlerinize ihtiyacımız var yazıyor. Starbucks Giftcard kazanmak için 4 basit soruya sıra ile cevap vermeniz isteniyor.

İlk Soru genelde ; Sadık bir Starbucks müşterisi misiniz ? Evet / Hayır seçeneği sunuluyor.

Kurgu son derece basit ve sempatik. Burger King , Mc Donalds, Kentucky Fried Chicken ,Popeye’s gibi bir çok fast food zinciri de alışverişiniz sonunda
fişinizde bulunan sms ‘i gönderip ankete katılmanız durumunda bir menü ödül olarak vermektedir. Anket katılımını arttırmak ve memnuniyet ölçümlerini yapabilmeyi amaçlamaktadır.
Bu yöntem gayet masum ve faydalıdır.

Ancak yazıya konu olan ve Starbucks markası ve promosyonu ile uzaktan yakından alakası yoktur. Benzer sahtekarlıklar çeşitli markaları da hedef almaktadır.
Örneğin yine bir başka yazımın konusun olan Emirates bedava uçak bileti. Bu konuyu da merak ederseniz , okuyun. Emirates ‘e Twitter ‘dan ulaşıp markayı uyarmıştım.
Onlarda gereken hassasiyeti gösterip cevap vermiş ve teşekkür etmişti. Aynı şekilde Starbucks ‘ı da tabii ki uyaracağım. Ama önceliğim siz okuyucularımı uyararak daha fazla yayılmasını engellemektir.

Sözde anket sorularının devamını bilmiyorum çünkü devam etmedim. Eğer siz devam ettiyseniz, bizimle de diğer soruları paylaşabilirsiniz. Ayrıca bu yazının sonundaki ankete katılarak bu sahterkarlığa kaç kişinin bulaştığını tespit etmeye çalışabiliriz.

Starbucks Giftcard Sahtekarlığın Amacı  Nedir ?

Siz bu yemi yediyseniz, 4 anket soruları sonunda ad-soyad, telefon numaranız,adresiniz gibi kişisel bilgileriniz dolaylı yoldan elde edilmiş ve para karşılığı satılmak için kullanılacaktır. Belli bir süre sonra saçma sapan emailler hatta sms ‘ler bile almaya başlayabilirsiniz. Bir arkadaşım hiç iddia oynmadığı halde Bets gibi uluslararası iddia firmalarından sms aldığından bahsetmişti.

 

Ne Yapmalısınız ?

Dalgınlığınıza gelip bu ankete katılıp bilgilerinizi verdiyseniz artık çok yapılacak bir şey yoktur. İnternet tarayıcınızın geçmişini silmenizi öneririm. Ayrıca her ihtimale karşı önemli şifrelerinizi değiştirmenizde tedbir amaçlı iyi olacaktır.

Bu mesajı görüp araştırmışsanız ki artık devam etmeyip tüm çevrenize daha fazla yayılmasını engellemek için bu yazı paylaşmanızı öneririm.

Lütfen aşağıdaki Ankete katılmayı da unutmayınız ! 

 

Starbucks Giftcard Sahte WhatsApp mesajı
Starbucks Giftcard Sahte WhatsApp mesajı

 

Starbucks Giftcard Sahte WhatsApp mesajı
Starbucks Giftcard Sahte WhatsApp mesajı

 

[polldaddy poll=9604108]

 

Starbucks Gift Card Gerçekten Var mı ?

Starbucks Gift Card , mobil uygulaması ile ödeme yapanlara kahve hediye ettiği bir müşteri sadakat programı olarak mevcut. Bunun için uygulamayı yükleyip hesap açmanız yeterlidir.

Daha fazla detay için aşağıdaki konuyu okuyun.

Starbucks App ve Mobil ödeme

 

*** Yeni Sahtekarlık ***

Sahte Starbucks Yıl Dönümü Kutlaması

 

 

Genel Değerlendirme
Şimdi Değerlendir
[Toplam: 3 Ortalama: 5]
Hayat Paylaşınca Güzel ;)
Share

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.