Starbucks Giftcard Sahte WhatsApp mesajı

Bu yazı şimdiye kadar 2491kez okundu!

Dikkat !

Sahte Starbucks Giftcard WhatsApp mesajını
Açmayın – Göndermeyin !

Lütfen, bu uyarı mümkün olduğunca çok kişi ile paylaşın !!!

Dün ve bugün iki farklı arkadaşımın WhatsApp ‘dan attığı link ile bu sahtekarlıktan haberdar oldum.

Gelen Mesaj ; Look http://bit.ly/Starbucks-Giftcards

Araştırmalarım sonucunda öğrendim ki , bu sahtekarlık 2015 yılı içinde hızla Amerika’da yayılmış ve trend whatsApp mesajı olarak herkese yukarıda gibi veya benzer son ile biten mesajlar dağıtılmış. Dağıtanlar kim ? Bizler . Kötü niyet aramayıp arkadaşımızdan gelen linki açıp aşağıdaki görsel ile karşı karşıya geliriz.  Fark ettiniz mi bilmem ama telefonunuz bu linki açarken çeşitli uyarı sesleri ve titreşimlerle uyarmaktadır. Bu bile beni huylandırmaya yetti,arttı bile.

Starbucks ‘ın düzenlediği bir anket süsü verilmiş. Logo ve arka plan tasarımına kadar herşey oldukça inandırıcı ve başarılı dizayn edilmiş. İçerik zaten can alıcı nokta.

48 Saatlik Büyük İndirim! Online kurslar şimdi yalnızca 29,99 TL'den başlayan fiyatlarla!Starbucks Giftcard Sahte WhatsApp mesajı | Tayfunca Teknoloji.ads in wordpress

Mesajın içeriği ; 500 TL değerinde Starbucks Giftcard (hediye kartı) kazanmak için 1 dakikanızı ankete katılmak için ayırmanız isteniyor. Mesajın devamında, otomatik konumunuz belirlenip bulunduğunuz şehirde (aşağıdaki Antalya) Starbucks genişliyor,büyüyor. Bu sebepten geri bildirimleriniz,fikirlerinize ihtiyacımız var yazıyor. Starbucks Giftcard kazanmak için 4 basit soruya sıra ile cevap vermeniz isteniyor.

İlk Soru genelde ; Sadık bir Starbucks müşterisi misiniz ? Evet / Hayır seçeneği sunuluyor.

Kurgu son derece basit ve sempatik. Burger King , Mc Donalds, Kentucky Fried Chicken ,Popeye’s gibi bir çok fast food zinciri de alışverişiniz sonunda fişinizde bulunan sms ‘i gönderip ankete katılmanız durumunda bir menü ödül olarak vermektedir. Anket katılımını arttırmak ve memnuniyet ölçümlerini yapabilmeyi amaçlamaktadır. Bu yöntem gayet masum ve faydalıdır.

Ancak yazıya konu olan ve Starbucks markası ve promosyonu ile uzaktan yakından alakası yoktur. Benzer sahtekarlıklar çeşitli markaları da hedef almaktadır. Örneğin yine bir başka yazımın konusun olan Emirates bedava uçak bileti. Bu konuyu da merak ederseniz , okuyun. Emirates ‘e Twitter ‘dan ulaşıp markayı uyarmıştım. Onlarda gereken hassasiyeti gösterip cevap vermiş ve teşekkür etmişti. Aynı şekilde Starbucks ‘ı da tabii ki uyaracağım. Ama önceliğim siz okuyucularımı uyararak daha fazla yayılmasını engellemektir.

Sözde anket sorularının devamını bilmiyorum çünkü devam etmedim. Eğer siz devam ettiyseniz, bizimle de diğer soruları paylaşabilirsiniz. Ayrıca bu yazının sonundaki ankete katılarak bu sahterkarlığa kaç kişinin bulaştığını tespit etmeye çalışabiliriz.

Bu sahtekarlığın Amacı  Nedir ?

Siz bu yemi yediyseniz, 4 anket soruları sonunda ad-soyad, telefon numaranız,adresiniz gibi kişisel bilgileriniz dolaylı yoldan elde edilmiş ve para karşılığı satılmak için kullanılacaktır. Belli bir süre sonra saçma sapan emailler hatta sms ‘ler bile almaya başlayabilirsiniz. Bir arkadaşım hiç iddia oynmadığı halde Bets gibi uluslararası iddia firmalarından sms aldığından bahsetmişti.

Ne Yapmalısınız ?

Dalgınlığınıza gelip bu ankete katılıp bilgilerinizi verdiyseniz artık çok yapılacak bir şey yoktur. İnternet tarayıcınızın geçmişini silmenizi öneririm. Ayrıca her ihtimale karşı önemli şifrelerinizi değiştirmenizde tedbir amaçlı iyi olacaktır.

Bu mesajı görüp araştırmışsanız ki artık devam etmeyip tüm çevrenize daha fazla yayılmasını engellemek için bu yazı paylaşmanızı öneririm.

Lütfen aşağıdaki Ankete katılmayı da unutmayınız ! 

sahte-starbucks-giftcard-whatsApp-mesajı-tayfuncatechnology

Bu yazı şimdiye kadar 2491kez okundu!

Henüz Değerlendirilmemiş

Bu Yazıyı Değerlendirin lütfen.

Sizin yorumunuz yok mu ?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.