Ne Android, Ne iOS iste YZ destekli Mobil isletim sistemi!

Genel Değerlendirme
Şimdi Değerlendir
[Toplam: 1 Ortalama: 5]

Yapay Zeka destekli mobil isletim sistemi yeni yıldız olacak!
Yapay zeka (YZ) nin bir çok kategoride ürünleri hızla günlük hayatımıza nüfus etmeye başladı.
Bu makaleye konu olan YZ destekli mobil işletim sistemi, ne Android ne de iOS dedirtecek!
Bilim kurgu filminden çıkmış, gerçek olmuş bir ürün denilse abartı olmaz.

YZ Destekli Mobil İsletim Sistemi

Cep Telefonları > Akıllı Telefonlara dönüştü.
Akıllı Telefonlar > Yapay Zekalı Telefonlara hatta kişisel asistandan öteye sanal arkadaşa dönüşecek. Yeni teknoloji terimi YZ’li telefon hayatımıza aslında Samsung S24 modeli girdi sayılır.

“A Phone A Friend”
YZ Destekli Mobil İşletim Sistemli ilk Konsept Telefon

T-Mobile’ın ana şirketi Deutsche Telekom, MWC 2024’te (Mobil Dünya Kongresi), Brain Technologies’in (Brain.ai) geniş dil ve eylem modelleriyle desteklenen, siz konuşurken bir arayüz oluşturabilen konsept YZ “li telefonunu tanıttı.

Brain Technologies’in kurucusu Jerry Yue, Deutsche Telekom’un konsept telefonuyla konuştu.
Telefon onun sözlerini kaydetmeye ve özellikle onun sorgusuna dayalı bir arayüz oluşturmaya başladı. Telefondan 14 Mart’ta San Francisco’dan New York’a iki kişilik bir uçuş bulmasını istedi ve ortaya çıkan arayüz, aralarından seçim yapabileceğiniz birden fazla uçuş sundu; bu, Google Uçuş Arama’da bulacağınızdan farklı değildi. Yue bir tanesini seçip tüm hayati ayrıntıları inceleyebildi ve işlemi Google Pay aracılığıyla sonlandırabildi.

Başka bir örnekte, Yue telefondan yataktan kalkamayan büyükannesine bir hediye bulmasını istiyor. Karusellerdeki çeşitli ürünleri içeren bir arayüz oluşturdu ve her satırda ürünün neden iyi bir uyum olabileceğine dair kısa bir açıklama vardı.

Yue daha sonra başka bir sorgu sormak için ürün kartına uzun bastı: “Ekran neden yapılmıştır?” Telefon, yanıtı metin paragrafı olarak oluşturdu (özellikle kaynak olmadan) ve daha sonra kutu açma videolarını izlemek istediğinde konuyla ilgili bir dizi YouTube videosu ekledi.

YZ Destekli Mobil İsletim Sistemi Uygulama Odaklı Değil

Brain Technologies teknolojisinin 2020’de piyasaya sürdüğü Natural AI adlı uygulamasıyla nasıl çalıştığına dair oldukça iyi bir fikir edinebilirsiniz. Yue, şirketinin dijital bir AI asistanının görevleri yürütmesine olanak tanıyan büyük eylem modellerine öncülük ettiğini söylüyor. Şirketin erken bir başlangıç yapması nedeniyle, yapay zekanın 2016’dan bu yana eğittiği 4 milyondan fazla işlev için arayüzler oluşturabileceği iddia ediliyor. Bu, bir bilgi işlem cihazında yapabileceğiniz hemen hemen her şeyi kapsamalıdır. “Uygulamalara gitmek yerine uygulamalar size geliyor” diyor.

Ancak Yue henüz uygulamalardan uzaklaştığımızı düşünmüyor. Bu konsept cihazın hala bir Android telefon olmasının nedeni de bu. Yapay zeka ile konuşmak istemiyorsanız uygulamalara normal şekilde erişebilirsiniz. Dokunmatik ekran da ortadan kaybolmuyor ve kendisi bu konseptin yapay zeka ile grafik arayüzün doğru kombinasyonu olduğuna inanıyor.

Yue, “Her şey uygulama merkezli” diyor. “İnsan odaklı bir gelecek inşa etmeye çalışıyoruz. Bu ilişkide insanlara daha fazla güç vermeye çalışıyoruz. Günün sonunda bir sonraki en iyi arayüz ne olursa olsun kazanır.”

A Phone, A Friend‘in kurucuları Tomas Ramanauskas ve Tomas Dirvonskas, telefonların yapay zeka yardımıyla daha kişisel hale getirilmesi konusunda aynı düşünceleri tekrarladılar. Ramanauskas, “Yapay zekanın, bu soğuk, etkileşime dayalı, dikkat ekonomisi türünden bir şey yerine, bu ilişkiyi insanileştirme ve aslında daha insani hale getirme fırsatı verdiğini düşünüyoruz” diyor.

Neden A Phone A Friend ?

Kurucuların vizyonu, daha çok kişisel bir asistan gibi gözükse de, yapay zekanın yardımıyla akıllı telefonu arkadaşınız haline getirmek. Yapay zeka hangi içeriği tükettiğinizi hatırlayabilir, böylece bir ay önce bir podcast’te nerede kaldığınızı size hatırlatabilir. Bir arkadaşınıza yanıt vermek gibi unuttuğunuz şeyler konusunda sizi dürtebilir; yazma stilinizi öğrenebilir ve sizin için yazabilir; arkadaşlarınızın internette ne paylaştığını size söyleyebilir, böylece yatmadan önce kıyamet kaydırmaya takılıp kalmazsınız; hatta haber başlıklarını daha az tıklama tuzağına düşürecek şekilde yeniden yazabilir. Bu özelliklerin çoğu, GPT-4 gibi çeşitli büyük dil modelleri tarafından desteklenecektir.

YZ destekli Mobil isletim sistemi - Tayfunca Technology
YZ destekli Mobil isletim sistemi – Tayfunca Technology

 

Uygulamasız Mobil İşletim Sistemi Yok!

Bu uygulama içermeyen cihazların hiçbiri henüz piyasaya sürülmedi, ancak Rabbit R1’in Mart ayında ve Humane Ai Pin’in Nisan ayında gelmesi planlanıyor; onları tanıyoruz.

Bir Telefon, Bir Arkadaş ( A Phone A Friend) , Deutsche Telekom’un konsepti gibi Android tabanlı olacak ve tüm favori uygulamalarınıza doğrudan erişmenizi sağlayan bir “Uygulama Modu”na sahip olacak; böylece isterseniz yine de Instagram’a göz atmayı seçebilirsiniz. “Akıllı telefonun her şeyin merkezi parçası olmasının birçok nedeni var ve değiştirilmesi neredeyse imkansız. Yakın gelecekte akıllı telefonları ortadan kaldıracak gibi görünmüyoruz” diyor Ramanauskas.

Kaynaklar :
https://www.aphoneafriend.com/
Wired

Yapay Zekalı Market Amazon Go

Sentetik Gerçeklik Nedir – Synthetic Reality

Otonom Araçlar Kurye ve Taksicilerin işini bitirir mi?

 

YZ destekli Mobil isletim sistemi ve A Phone A Friend hakkında ne düşünüyor sunuz ?

Genel Değerlendirme
Şimdi Değerlendir
[Toplam: 1 Ortalama: 5]
Hayat Paylaşınca Güzel ;)
Share

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.