Sentetik Gerçeklik Nedir – Synthetic Reality

Genel Değerlendirme
Şimdi Değerlendir
[Toplam: 3 Ortalama: 5]

Sentetik Gerçeklik Nedir ?

Sentetik gerçeklik, kullanıldığı bağlama göre çeşitli kavramlara atıfta bulunabilen bir terimdir. İşte sentetik gerçekliğin birkaç olası tanımı;

  • Gerçek hayattan ayırt edilemeyecek şekilde tasarlanmış, simüle edilmiş veya sanal bir ortamdır.
  • Sentetik gerçeklik, bilgisayar grafikleri, sanal gerçeklik teknolojisi ve başka araçlar kullanılarak oluşturulabilir.
  • Felsefe ve psikolojide, dünya algımızın nesnel gerçeklikten ziyade büyük ölçüde inançlarımız, değerlerimiz ve deneyimlerimiz tarafından şekillendirildiği fikrine atıfta bulunan bir kavramdır. Bu fikir, dünya anlayışımızın, gerçekliğin gerçek doğasını yansıtmaktan ziyade esasen “sentetik” veya inşa edilmiş olduğunu öne sürer.
  • Yapay zekanın yaratılması, gelişmiş sanal veya artırılmış gerçeklik sistemlerinin geliştirilmesi ve modellemek için bilgisayar simülasyonlarının kullanılması gibi önerilen çeşitli teknolojileri veya kavramları tanımlamak için kullanılan bir terim.

Genel olarak özetlersek, sentetik gerçeklik kavramı gerçek dünyayı taklit etmeyi ve/ya çoğaltmayı amaçlayan simüle edilmiş sanal ortamlar ile deneyimler yaratıp manipüle etmektir. Evet, özünde insanların manipüle (yönlendirilme, istenileni düşünülmesini sağlama, harekete geçirme, inandırma) vardır.

Sentetik Gerçeklik ve Deep Fake (Kusursuz Taklit) Arasındaki Fark Nedir ?

Sentetik gerçeklik ve Deep Fake *(kusuruz taklit) birbiriyle ilişkili ancak farklı kavramlardır. Sentetik gerçeklik, gerçek hayattan ayırt edilemeyecek şekilde tasarlanmış simüle edilmiş veya sanal ortamların ve deneyimlerin yaratılmasını ifade eder. Bu ortamlar veya deneyimler, bilgisayar grafikleri, sanal gerçeklik teknolojisi kullanılarak oluşturulabilir.

Deep fake (kusursuz taklit) ise yapay zeka ve sinir ağları gibi makine öğrenimi teknikleri kullanılarak sahte veya değiştirilmiş medyanın oluşturulmasını ifade eder. Bu, sahte veya değiştirilmiş videolar, resimler ve orijinal, değiştirilmemiş içerikten ayırt edilmesi zor olan diğer medya biçimlerinin oluşturulmasını içerebilir.

Sentetik gerçeklik ile deepfake arasındaki fark, sentetik gerçekliğin tüm simüle edilmiş ortamların veya deneyimlerin yaratılması, deepfake ise bu ortamlardaki belirli medya öğelerinin manipüle edilmesini içermesidir. Ancak, iki kavram bazı durumlarda örtüşebilir.
Örneğin; Deepfake teknolojisi, sanal veya artırılmış gerçeklik sistemlerinde gerçekçi, sentetik ortamlar veya deneyimler yaratmak için kullanıldığında.

Özetle; Sentetik gerçeklik bir bütün olarak sahnenin manipülasyonu iken deepfake bütünün içindeki bir parça üzerinde yoğunlaşarak, onu orjinalliğinden ayırmadan taklit ve manipüle ederek, seslendirme ve canlandırılmasıdır.

*Türkçe çevirisi tarafımdan yapılmış olup herhangi bir akademik kaynağa dayanmamaktadır. Hatalı isem düzeltmeniz ricadır. 

Arttırılmış Gerçeklik ve Gizlilik Riskleri adlı makaleyi okumanızı tavsiye ederim.

Yapay Zekalı Market Amazon Go

Otonom Araçlar Kurye ve Taksicilerin işini bitirir mi?

Auggie – AR (Artırılmış Gerçeklik) hakkında film

 

Sentetik Gerçeklik nedir
Sentetik Gerçeklik nedir ? – image reference: marktechpost

What’s Synthetic Reality?

Synthetic reality is a term that can refer to a variety of different concepts, depending on the context in which it is used. Here are a few possible definitions of synthetic reality:
  1. A simulated or virtual environment that is designed to be indistinguishable from real life. Synthetic reality might be created using computer graphics, virtual reality technology, or other means.
  2. A concept in philosophy and psychology that refers to the idea that our perception of the world is largely shaped by our beliefs, values, and experiences, rather than by objective reality. This idea suggests that our understanding of the world is essentially “synthetic,” or constructed, rather than reflecting the true nature of reality.
  3. A term that has been used to describe various proposed technologies or concepts, such as the creation of artificial intelligence, the development of advanced virtual or augmented reality systems, or the use of computer simulations to model complex systems or phenomena.

Overall, the concept of synthetic reality encompasses the idea of creating or manipulating simulated or virtual environments or experiences that are intended to mimic or replicate aspects of the real world.

What’s the difference between Synthetic Reality & Deepfake?

Synthetic reality and deepfake are related, but distinct concepts. Synthetic reality refers to the creation of simulated or virtual environments or experiences that are designed to be indistinguishable from real life. These environments or experiences might be created using computer graphics, virtual reality technology, or other means.

Deepfake, on the other hand, refers to the creation of fake or altered media using AI and machine learning techniques, such as neural networks. This can include the creation of fake or altered videos, images, and other forms of media that are difficult to distinguish from genuine, unaltered content.

One way to think of the difference between synthetic reality and deepfake is that synthetic reality involves the creation of entire simulated environments or experiences, while deepfake involves the manipulation of specific media elements within those environments. However, the two concepts can overlap in some cases, such as when deepfake technology is used to create realistic, synthetic environments or experiences within virtual or augmented reality systems.

 

Genel Değerlendirme
Şimdi Değerlendir
[Toplam: 3 Ortalama: 5]
Hayat Paylaşınca Güzel ;)
Share

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.