Yapay Zekadan Sorumlu Devlet Bakanı

Genel Değerlendirme
Şimdi Değerlendir
[Toplam: 0 Ortalama: 0]

Yapay Zeka Sorumlusu Devlet Bakanı

Son dönemin en önemli konularının başında kuşkusuz yapay zeka (AI) geliyor. Bu noktada büyük bir adım atan Birleşik Arap Emirlikleri ise dünyanın yapay zekadan sorumlu ilk devlet bakanı ile gündemde bulunuyor. 

Yapay Zekadan sorumlu Dubai Bakanı
AI ‘den sorumlu Dubai Bakanı

Uçan polis araçlarından taksilere kadar birçok teknolojik gelişmeyi yakından takip eden Birleşik Arap Emirlikleri, bu sefer geleceğe yönelik “gerçek” bir ilke imza attı. Kabinesinde bir değişiklik gerçekleştiren emirlik, dünyanın AI ‘den sorumlu ilk devlet bakanını atadı. Bu görevi 27 yaşındaki Omar Bin Sultan Al Olama‘ya veren ülke, bu teknolojinin geleceği şekillendireceğini iyi biliyor. 27 yaşındaki bakan bundan sonra AI teknolojilerinde olan yenilikleri takip edecek ve ülkeye uyarlanmaları hakkında çalışmalar yürütecek.

 

AI ‘den sorumlu ilk devlet bakanı sadece başlangıç

Birleşik Arap Emirlikleri bu güzel atılım ile gelecek planlarının sadece bir tanesini yerine getirmiş durumda. Ülke 2021 yılından sonra kağıt kullanımını bitirerek dijitale geçmeyi hedefliyor. Buna ek olarak 2117′de Mars’da yaşanılabilir bir alan kurma isteyen emirlik, 2050’ye kadar büyük temiz enerji yatırımları da planlıyor. Emirliğin bir diğer gelecek planı ise 2030 yılına kadar toplam ulaşımın yüzde 25’ini otonom hale getirmek. Yapay zeka konusunda üstünlüğü kuran ülkenin dünyayı ele geçireceği tahminleri de iyice güçlenmiş gibi görünüyor.

 

AI Nedir ?

 

AI Hakkında Kitap Önerisi

AI konusunda merak edilenleri 50 soru ve cevapları ile bir araya toplayan Cem Say ‘ın kitabını da okumanızı tavsiye ederim. ” 50 Soruda Yapay Zeka ”

50 soruda AI
50 soruda AI

 

Sanal Zeka (AI) İngiltere Polisince kullanılıyor

Auggie AR (Artırılmış Gerçeklik) hakkında film

Artırılmış Gerçeklik – AR uygulamaları

https://youtu.be/rG_nsuet9zk

 

Genel Değerlendirme
Şimdi Değerlendir
[Toplam: 0 Ortalama: 0]
Hayat Paylaşınca Güzel ;)
Share

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.