Bilgisayar ve Elektronikte Geri Dönüşüm

Bu yazı şimdiye kadar 1313kez okundu!

BİLGİSAYAR VE ELEKTRONİKTE
GERİ DÖNÜŞÜM

BİLGİSAYAR VE ELEKTRONİKTE GERİ DÖNÜŞÜM

Bilgisayar ve Elektronikte Geri Dönüşüm

Yaşadığımız elektronik çağı her gün farklı özelliğe sahip teknoloji ürünlerinin piyasaya çıkmasını sağlıyor. Her yeni teknoloji kendinden önce çıkan cihazları demode yapıyor. Bu da kullanım ömrünü tam olarak doldurmayan binlerce ürünün çöpe gönderildiği gerçeğini ortaya çıkarıyor. Dünyadaki toplam atıkların %1’i elektronik çöptür. Bu değerin 5 yıl içinde kendini ikiye katlaması beklenmektedir.

Bilgisayarda Geri Dönüşüm
Sadece ABD’de yılda 20 milyon bilgisayarın çöpe atıldığı bilinmektedir. Bilgisayar atıklarının en önemli yanı içerdiği zehirli maddeler nedeniyle kontrol edilmesi geren bir atık olmasıdır.
Sadece tek bir bilgisayar 2 kg kurşun elementi içerebilir. Hava ve su yoluyla vücuda alınan kurşun sağlığa çok zararlıdır. Vücutta biriken kurşun dışarı atılamaz. Vücutta kalsiyum mineraliyle karıştırılan kurşun doku ve organlara zarar verir.

Bilgisayar hangi maddeleri içerir?

MalzemeOran
Plastik 
Demirli metaller
 
Demir dışı metaller
 
Elektronik kartların
 
Cam
23%
32%
 
18%
 
12%
 
15%

KondansatörBilgisayar içinde bulunan kondansatörlerde zehirli PCB maddesi bulunur. Bu atıkları parçalayıcılarla öğütülürse PCB çevreye yayılır. Yakma işlemi de elektronik atıklar için uygun bir yöntem değildir.Böyle bir durumda havaya kurşun ve kadmiyum gibi ağır metaller yayılır.

48 Saatlik Büyük İndirim! Online kurslar şimdi yalnızca 29,99 TL'den başlayan fiyatlarla!Bilgisayar ve Elektronikte Geri Dönüşüm Bilgisayar ve Elektronikte geri dönüşüm eskiye teknolojik atıklar ve bu atıkların ne kadarının geri dönüşe girip değerlendirilebileceğini biliyor musunuz ? BİLGİSAYAR VE ELEKTRONİKTE GERİ DÖNÜŞÜM.ads in wordpress

CRT ekranlarda geri dönüşüm
EkranGiderek yaygınlığı azalıyor ve yerini LCD ekranlara bırakıyor olsa da CRT(tüplü) ekranlar hala yoğun olarak kullanılıyor.
Bir CRT monitör kurşun ve diğer ağır metallerden içerir. Dönüştürülmeden doğaya bırakılan bir ekranın içindeki bu maddeler zamanla toprak ve suya karışacaktır.
CRT(tüplü) ekranların geri dönüşüm işleminde monitörün ön ve arka camlarının birbirinden ayrılması gerekir.
Ön cam Baryum ve Stronsiyum, arka cam genellikle kurşun içermektedir. İki cam arasında ise fosfor tabakası bulunmaktadır. Hassas olan bu işlemde camın kırılması halinde geri dönüşüm için ayrışma işlemi mümkün olmamaktadır.
Geri dönüşü işleminin sonrasında tekrar kullanılabilir özellikte cam elde edilir.

Kablolarda geri dönüşüm
KabloKabloların geri dönüşümü işleminde iletken ve yalıtkan madde birbirinden ayrılır.
Kablolar çok basamaklı kırıcılardan geçmekte ve granül haline getirildikten sonra seperatör yardımıyla da bakır plastikten ayrılmaktadır. Böylece iki önemli hammadde yeniden değerlendirilebilmektedir.

Elektronik Atıklar
İçerisinde elektronik devreler bulunan hertürlü ürünün oluşturduğu atıklar elektronik çöp olarak adlandırılır. Cep telefonu, bilgisayar, tv, dvd çalar, uydu cihazı, mp3 çalar, ev telefonu gibi pekçok çeşidi bulunan elektronik atık çeşidinin 1000’e yakın madde içerir. Bu atıkların içeriğinde kurşun, kadmiyum, kalsiyum, merilyum, cıva bromlu alev geciktiriciler (BFR) bulunur.

Atık elektrikli ve elektronik aletler (WEEE) yönergesine göre e-atıkların tanımı, sınıflandırılması, geri kazanımı, tekrar kullanımı ve geri dönüşüm oranları aşağıdaki tabloda verilmiştir.

WEEE (Waste Electrical and Electronic Equipment) KriteriGeri Kazanım OranıTekrar Kullanımı ve Geri Dönüşüm Oranları
Büyük ev aletleri – Buzdolabı, fırın, çamaşır makinesi vb.8075
Küçük ev aletleri – Tost makinesi, mikser, su ısıtıcı vb.7050
Bilgi ve iletişim teknoloji cihazları – Bilgisayar, telefon, fax, yazıcı vb.7565
Tüketici elektroniği – Mp3 çalar, LCD tv, DVD oynatıcı vb.7565
Aydınlatma ürünleri – Ampul, floresan vb.7050
Elektrikli ve elektronik aletler – Çim biçme makineleri vb.7050
Oyuncak, eğlence ve spor aletleri – Konsol, sinema sistemi, uydu alıcısı vb.7050
Monitör ve kontrol cihazları – GPRS cihazı, lazer vb.7050
Otomatik makineler – Bilet makineleri, otomat vb.8075

Türkiye’de elektroniğin geri dönüşümü
Ülkemizde elektronik atıkların geri dönüşümü alanında faaliyet yürüten ilk özel girişim 2003 yılında kurulmuştur. Bu alanda çalışan bazı e – atık toplama merkezleri de bulunmaktadır. Belediyelerin bünyesinde oluşturulan e-atık merkezleri de vardır.

Türkiye nin ilk Blogger Kulubü kuruluyor.

HP Bilgisayar Kullananlara kötü haber

Robot Teknolojisi ve Gelecek

Bu yazı şimdiye kadar 1313kez okundu!

5/5 (1)

Bu Yazıyı Değerlendirin lütfen.

Sizin yorumunuz yok mu ?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.