Windows7 ücretsiz Windows10 yükseltme

Genel Değerlendirme
Şimdi Değerlendir
[Toplam: 6 Ortalama: 5]

Windows7 ücretsiz Windows10 Yükseltme

 

Windows7 ücretsiz Windows10 yükseltme hala mümkün , biliyor musunuz ? Geçtiğimiz günlerde Microsoft Windows7 ‘yi emekliye ayırdıklarını ve artık güvenlik ve geliştirmeye yönelik destek sunmayacaklarını duyurdular. Twitter hesabımdan yaptığım ankette ,kullanıcıların çoğunluğunun windows7 kullanmaya devam edeceklerini tespit ettim.

Microsoft tarafından destek verilmeyen ,emekliye ayrılmış işletim sistemini kullanmaya devam etmek sakıncalı mı ?
Yazılım geliştirmenin dışında tespit edilmiş güvenlik açıklarının kapatılması açısından tabii ki önemli. Ev kullanıcısı bile olsanız ; Online bankacılık işlemleri yada online alışveriş yaptığınızı varsayarak önemli olduğunu bildirmek isterim. Taktir tabii ki sizin. Unutmadan belirtelim ki , antivirus programları işletim sisteminin güvenlik açıklarını onaramaz yada bu açıklardan kaynaklanacak tehlikelerden sizi koruyamaz.

Microsoft , Windows7 kullanıcılarını yüzüstü bırakmıyor. Windows10 ‘un çıkışıyla başlayan ücretsiz yükseltmeye hala devam ediyor. Bu durumda windows7 ,windows8 kullanıcısı iseniz hala windows10 ücretsiz geçiş yapabilirsiniz.

Ücretsiz Windows10 yükseltmesi için ;

  1. Lisanslı ve aktive edilmiş Windows7 veya Windows8 kullanıcısı olmanız gerekiyor.
  2. Yeni Windows10 yüklediyseniz, geçerli windows7 veya windows8 ürün anahtarınızın olması yeterlidir.

20 Ocak 2020 tarihinde yapılan denemede hala çalışmakta olan bu yöntemin sürekli olarak çalışacağını garanti edemem. Ancak alternatifiniz yoksa denemekten zarar gelmez değil mi ? 😉

Not: Windows7 veya Windows8 ,iş bilgisayarında kullanılıyorsa işletmenin Microsoft anlaşmasını kontrol etmesi ve gerekirse iletişime geçmesi gerekmektedir. Anlatılan yöntem ev kullanıcıları düşünülerek hazırlanmıştır.

Ücretsiz Windows10 ‘a yükseltmeden önce Yedek Alın.

Eğer bilgisayarınızı tamamen formatlamayacaksanız , yani içindeki tüm verileri silmek istemiyorsanız öncelikle yedek almanızı önemle tavsiye ederim. İster işletim sisteminin yedeğini alın ,isterseniz de sadece sizin için önemli dosyaların yedeklerini alın.

Windows7 veya windows8 ürün anahtarını hazır bulundurmanızda da fayda var. Masaüstü bilgisayar kullanıyorsanız kasanın üstünde ürün anahtarını bulabilirsiniz. Dizüstü bilgisayar kullanıyorsanız bilgisayarın altını yada batarya yuvasını kontrol etmeniz gerekir. Ürün anahtarına kesin ihtiyacınız olacak diye belirtmiyorum ancak tedbir amaçlı bulunması iyi olur.

Eğer ürün anahtarını bulamıyorsanız, mevcut işletim sisteminizin ürün anahtarını bulmak için NirSoft’s ProduKey programı kullanabilirsiniz.

Windows7 ücretsiz Windows10 yükseltme

Microsoft ‘un Win10 sayfasını ziyaret edip Microsoft’s Download Windows 10 website  , download tool ‘u tıklayıp indirin.
Programı çalıştırın ve ” Upgrade this PC now” (Bu PC ‘yi şimdi yükselt) komutunu verin.

Evet, bu kadar kolay !

Windows7 ücretsiz Windows10 yükseltme
Windows7 ücretsiz Windows10 yükseltme

“Create installation media” ile başlayan seçeneğini, bilgisayarınızı tamamen silip yani formatladıktan sonra temiz kurulum yapmak için kullanmalısınız. İşte bu noktada geçerli windows7 veya windows8 ürün anahtarına ihtiyacınız vardır.

Yükseltme işlemi bittikten sonra windows10 ‘un aktif olup olmadığını kontrol etmenizde fayda var. Formatlamadan sadece yükseltme yaptıysanız ,tüm kullandığınız dosyaları kontrol etmenizi tavsiye ederim. Eksik var ise yedeğiniz var. 🙂

Ayarlar > Güncelleme  & Güvenlik > Aktivasyon ekranını sisteminizin dijital olarak aktif olup olmadığını kontrol edebilirsiniz.

Windows7 ücretsiz Windows10 yükseltme
Windows7 ücretsiz Windows10 yükseltme

Microsoft hesabınız ile Windows10 ‘a tanımlarsanız bir sonraki kurulumlarda kolaylık sağlayacaktır. Dijital lisans için endişenlemenize gerek kalmaz.

Hala bu yöntem çalışıyorken fırsatı kaçırmadan windows10 ‘a geçmek iyi fikir olduğunu düşünüyorum. Yada ücretsiz Linux işletim sistemlerin deneyebilirsiniz.

 

Tübitak tarafından geliştirilen Pardus yada Ubuntu benim tavsiyelerimdir. Üstelik açık kaynak kodlu bu yazımların tamamen Türkçe dil desteği de mevcuttur.

Linux ‘de kullanmak istemiyorsanız, Türkiye’de pek yaygın olmasa da Chromebook almayı düşünebilirsiniz.

Apple ‘ın MacOSX işletim sistemli mac bilgisayarlarına da geçiş yapabilirsiniz.

 

Bu konuları da şimdi oku!

Hangi Bilgisayarlara Windows 10 kurulabilir ?

Windows 32 bit , 64 bit nedir ? Farkları nedir ?

Windows 10S ile Windows 10 arasındaki fark nedir ?

 

Genel Değerlendirme
Şimdi Değerlendir
[Toplam: 6 Ortalama: 5]
Hayat Paylaşınca Güzel ;)
Share

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.