Türkiye ‘nin ilk Hidrojenli Otomobilleri

Bu yazı şimdiye kadar 611kez okundu!

Türkiye ‘nin ilk Hidrojenli Otomobilleri

Türkiye ‘nin ilk Hidrojenli Otomobilleri bugün HT haber tarafından duyuruldu.

Ulusal Bor Araştırma Enstitüsü (BOREN) ve TÜBİTAK MAM işbirliği ile hidrojen yakıtla çalışan otomobil 2 adet prototip olarak üretildi.

Prototip otomobiller hem elektirikli hem de hidrojen yakıt ile çalışacak. Yani bir hibrit otomobil sınıfına girmektedirler. Elektrikle 300 km gidebilen otomobil + hidrojen yakıt ile 150 km daha gidebilecekmiş. Şuan için bu şekilde üretilmiş 2 otomobil mevcut iken 3ncüsü için de çalışmalar devam ediyormuş.

Otomobil, hidrojeni yakıt olarak kullanıyor , bataryaya giden hidrojenin elektriğe dönüştürülerek elektrikli motorun çalıştırıldığı belirtiliyor. Elektrikli otomobiller gibi ancak bu otomobili şarj etmeniz gerekmeyecek. Gerekli enerjiyi Hidrojenden elde ediyor. Bor madeni üzerindeki çalışmalar 8-10 yıldır devam ettiğini ve meyvelerini yavaş yavaş çeşitli sektörlerde verildiği görülmektedir.
Hem ekonomik hem de güvenli olan Hidrojenin yaygınlaşarak kullanılması çok avantajlı olacaktır.

0-100 KM hıza Hidrojenli araçlar içten yanmalı akaryakıtlı otomobillerden daha hızlı ulaştığı bildirilmiştir. Hem sessiz hem doğa dostu hem de ekonomik yani oldukça avantajlı ürün olacaktır.

Bu projelerin zaman içinde kaybolmadan daha yeni teknolojilerle seri üretime geçmesini beklemek artık bir hayal olmamalıdır.

Heyecanla gelişmeleri takip ediyor ve güncel bilgileri paylaşmaktan mutluluk duyacağız.

Türkiye 'nin ilk Hidrojenli Otomobilleri | Tayfunca Teknoloji Türkiye 'nin ilk Hidrojenli Otomobilleri | Tayfunca Teknoloji