Vücut Isısını Elektriğe Çeviren Yüzük

Genel Değerlendirme
Şimdi Değerlendir
[Toplam: 3 Ortalama: 5]

Vücut Isısını Elektriğe Çeviren Yüzük

 

Giyilebilir teknolojiler hiç şüphesiz geleceğin vazgeçilmezleri olacak. Vücut ısısını elektriğe çeviren yüzük projesi de bunlardan biri olmaya aday. Daha teknik bir terim ile ” Giyilebilir Termo Elektrik Jeneratör ” olarak yüzük , vücut sıcaklığımızı enerjiye dönüştürecek. Kulağa bilim kurgu filmleri konusu gibi gelse de proje çok yakında hayata geçecek.

İnsanı Enerji Kaynağı olarak Kullanma hakkında film

İnsanı enerji kaynağı olarak kullanmayı konu edinen bilim kurgu filmleri arasında en çok bilinen “Matrix” ‘dir. Aslına bakarsanız film serisinde bir çok felsefe ve gelecek teknolojisine atıfta bulunuluyor. Muhtemelen bu yazıyı okuduktan sonra Matrix serisini tekrar izlemeyi düşünebilirsiniz. Hiç fena fikir değil doğrusu. 😉

 

Vücut Isısını Elektriğe Çeviren Yüzük
Vücut Isısını Elektriğe Çeviren Yüzük

 

Kısaca filmden bahsettiğimiz konu ile ilgili sahneyi hatırlayalım o halde.

İnsanların Enerji Kaynakları Nedir ?

İnsanlar üç sınıf yakıt molekülünden enerji elde ederler: karbonhidratlar, lipitler ve proteinler.
Bu moleküllerin potansiyel kimyasal enerjisi, termal, kinetik ve diğer kimyasal formlar gibi diğer formlara dönüştürülür.
İnsanın ürettiği enerjiyi dönüştürüp depolayabilirsek konu çözülür. İşte o zaman ayaklı batarya olarak görülebiliriz.

Aşağıdaki görselde hangi eylemlerimizle ne kadarlık enerji ürettiğimize şahit olabilirsiniz.

  • Vücut Isısı,
  • Nefes alıp – verme,
  • Kan basıncı,
  • Kol , bacak , parmak hareketleri…

 

Vücut Isısını Elektriğe Çeviren Yüzük
Vücut Isısını Elektriğe Çeviren Yüzük


Bu Yüzük Vücut Isısını Pile Çeviriyor ve Kendini Yeniliyor.

CU boulder ‘daki araştırmacılar, vücut ısısını biyolojik bir pile dönüştürebilen yeni bir giyilebilir cihaz geliştirdiler.Elektrik üretmek için sıcaklık farklılıklarından yararlanan bir termoelektrik sisteme sahip olan cihaz, sadece insan vücudundan enerji toplamakla kalmaz, aynı zamanda hasar gördüğünde kendi kendini onarabilir.

Bu teknoloji ile ilgili çalışmayı Colorada Üniversitesi Makine Mühendisliği bölümü yürütüyor.
Doçent Jianliang Xiao, “Gelecekte, giyilebilir elektronik cihazlara pil entegre etme zorunluluğunu ortadan kaldırmak istiyoruz.” dedi.

Sonuçta her teknolojinin bağımlılığı bir enerji kaynağıdır. Bunun sağlama yöntemi onun kullanışlılığını , yaygınlığını ve taşınabilirliğini etkilemektedir.

Termoelektrik giyilebilir cihaz, bu durumda bir yüzük, cilt alanının her santimetrekaresi için yaklaşık 1 volt enerji üretebilir.
Bu bildiğimiz mevcut pillerden daha az enerji üretimi demek. Ancak yine de bu enerji akıllı saatler veya fitness izleyici bantlar gibi elektronik cihazlara güç sağlamak için yeterli olduğu anlamına gelir. Kendini yenileyebilen ve tamamen geri dönüştürülebilir olması, onu geleneksel elektroniğe daha temiz bir alternatif haline getiriyor. Mevcut pil teknolojisinde pili kullanıp bitirdikten sonra doğaya zarar vermeyecek şekilde imha etmeniz gerekiyor. Termoelektrik cihazının en güzel tarafı da giyilebilir olması ve sürekli enerji üretmesidir.

Giyilebilir malzeme, polyimin adı verilen esnek bir malzemeden yapılmıştır. Buna bağlı bir dizi ince termoelektrik yonga da sıvı metal tellere bağlanmıştır. Dç. Xiao, “Tasarımımız, termoelektrik malzemeyi çok fazla zorlamadan tüm sistemi gerilebilir hale getiriyor, ki bu gerçekten kırılgan olabilir,” diye devam ediyor Dç. Xiao. “Termoelektrik jeneratörler insan vücuduyla yakın temas halindeyken normalde çevreye dağıtılacak ısıyı kullanabilirler.”

Konu hakkında daha detaylı teknik bilgi için kaynak  

Vücut Isısını Elektriğe Çeviren Yüzük
Vücut Isısını Elektriğe Çeviren Yüzük

 

 

Genel Değerlendirme
Şimdi Değerlendir
[Toplam: 3 Ortalama: 5]
Hayat Paylaşınca Güzel ;)
Share

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.