Sony Toplu işten çıkartmalara başladı

Genel Değerlendirme
Şimdi Değerlendir
[Toplam: 0 Ortalama: 0]

Sony, PlayStation bölümündeki yaklaşık 900 çalışanını işten çıkaracağını, bunun küresel çalışan sayısında yaklaşık yüzde 8’lik bir azalma olduğunu söyledi. Sony’nin işten çıkarmaları Insomniac Games, Naughty Dog, Guerrilla Games ve Firesprite dahil olmak üzere çeşitli PlayStation stüdyolarını etkileyecek.

Sony Toplu işten çıkartmalara başladı
Sony Toplu işten çıkartmalara başladı

SONY, PlayStation London Studio’su kapanıyor.

Sony’nin işten çıkarmaları, 2024 yılı boyunca oyun ve teknoloji sektörlerini etkileyen dalganın sonuncusu. PlayStation şefi Jim Ryan, “Yerel yasalara ve istişare süreçlerine bağlı olarak, küresel çapta toplam çalışan sayımızı yaklaşık yüzde 8 veya yaklaşık 900 kişi kadar azaltmayı başlatma planımızı duyurmak için son derece zor bir karar verdik” dedi.

“Stüdyolarımız da dahil olmak üzere dünyanın dört bir yanındaki çalışanlar etkilendi.”

Sony’nin İngiltere’de PlayStation VR oyunları geliştiren Londra Stüdyosunu kapatmasıyla birlikte birçok PlayStation stüdyosu etkilendi. Sony’nin de etkilenen Firesprite stüdyosu, PlayStation VR’ın Horizon Call of the Mountain oyununun arkasındaki İngiliz stüdyosudur.
Sony geçen hafta PC için PSVR 2 desteği üzerinde çalıştığını açıklamıştı. Ayrı bir not da PlayStation Studios başkanı Hermen Hulst, Sony’nin Hollanda merkezli Guerrilla stüdyosunun yanı sıra Insomniac Games ve Naughty Dog gibi ABD merkezli stüdyoların da etkilendiğini doğruladı. Genel olarak Amerika, Japonya, EMEA ve APAC bölgelerindeki çalışanlar etkilenecek.
Ryan, PlayStation çalışanlarına gönderdiği şirket içi bir e-postada şöyle diyor: “Dikkatli bir değerlendirme ve birkaç ay süren birçok liderlik tartışmasından sonra, işi büyütmeye ve şirketi geliştirmeye devam etmek için yapılması gereken değişiklikler netleşti.” “Geriye çekilmeli, işimize bütünsel olarak bakmalı ve şirketin uzun vadeli sürdürülebilirliğine odaklanarak ilerlemeli ve topluluğumuz için mümkün olan en iyi deneyimleri sunmalıydık.”

SONY ‘nin Hisseleri Düşüyor!

İşten çıkarmalar, Sony’nin PS5 satış hedefini kaçırıp Sony’nin hisse senedi fiyatının 10 milyar dolar düşmesine yol açmasından birkaç gün sonra geldi. PS5’in görünümü Sony’nin beklediği gibi olmasa da analistler neredeyse on yıllık düşük oyun marjına da dikkat çekti; bu da oyun yapma maliyetinin Sony’nin oyun marjlarını tükettiğini öne sürüyor.
Sony başkanı Hiroki Totoki de bu ayın başlarında PlayStation oyunlarını PC’de büyütme fırsatını tartıştı. Görünen o ki Sony, PC ve mobil çalışmalarına daha fazla kaynak ayırıyor. Hulst, “Sosyal, çevrimiçi deneyimler sunmak ve sürdürmek (PlayStation oyuncularının dünyamızı farklı şekillerde keşfetmesine olanak sağlamak), ayrıca oyunları PC ve Mobil gibi ek cihazlarda başlatmak farklı bir yaklaşım ve farklı kaynaklar gerektiriyor” diyor.
Oyun sektörü son dönemde işten çıkarma dalgalarıyla sarsıldı ve 2023’ün muhteşem oyunları, kara bir işten çıkarma bulutunun gölgesinde kaldı. Microsoft geçen ay 1.900 Activision Blizzard ve Xbox çalışanını işten çıkardı; bu da genel Microsoft Gaming bölümünün yaklaşık yüzde 8’ini oluşturuyor. Unity ayrıca geçen ay iş gücünün yüzde 25’ini, Discord da çalışanlarının yüzde 17’sini işten çıkardı.
Kaynak: Verge
Genel Değerlendirme
Şimdi Değerlendir
[Toplam: 0 Ortalama: 0]
Hayat Paylaşınca Güzel ;)
Share

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.