Robot Teknolojisi ve Gelecek

Bu yazı şimdiye kadar 2525kez okundu!

Robot Teknolojisi ve Gelecek

Robot teknolojisi ve gelecek
Robot teknolojisi ve gelecek

Otonom robot sistemlerinin endüstriyel alanda daha yaygın bir şekilde kullanılmaya başlanması ve bu alanda yapılan yatırımların hız kazanmasıyla beraber, şirketlerin yavaş yavaş insan iş gücünü robotlarla değiştirmesi gelecekte pek çok iş alanını tehlikeye sokuyor. Peki bu durum insanlar için ne ifade ediyor?

Robot Teknolojisi ve Gelecek | Tayfunca Teknoloji

Robot teknolojileri denildiğinde konuşmayı en çok sevdiğimiz konu yapay zekanın yükselişi oluyor. Bilim kurgu eserlerinin de katkısıyla, robotların bilinç kazanması ve akabinde oluşabilecek distopik evrene duyduğumuz ilginin de etkisiyle dikkatimiz hep yapay zekada. Evimize, cebimize kadar giren akıllı asistanlarla sohbet ediyor, şakalaşıyoruz. Hatta öyle ki kimi ülkelerde sanal asistanıyla evlenmek isteyen bile var. Söz konusu robotlardan gelebilecek tehlikeler olduğunda da konuşmalar Terminatör’den hallice ilerliyor. Odak noktası öyle bir yapay zeka savaşına kaymış ki robotların insanlar için oluşturduğu asıl tehlike ikinci planda kalıyor: İş gücü.

Robot Teknolojisi ve Gelecek | Tayfunca Teknoloji

Aslında robot çalışanlara ilişkin haberlere sık sık yer veriyoruz. Otellerde çalışan robotlarda tutun da restoranlarda yemek hazırlayanlara kadar aklınıza gelebilecek pek çok alanda şirketler robotları tercih ediyor. Hatta son olarak geçtiğimiz günlerde Çinli kargo firması Shentong Express’in yüzlerce robot çalışanının nasıl iş başı yaptığına ilişkin bir haber yapmış; şirketin bu sayede ne kadar kar ettiğinden de bahsetmiştik. Ancak robot çalışanların insan iş gücü karşısında yaratabileceği sıkıntılara ilişkin insanlar henüz o kadar da kaygılı değil. En azından işin ucunun dokunmadığı insanlar… Bunun birden fazla sebebi var tabii. Öncelikli sebeplerden biri endüstriyel alanda yaygın bir şekilde kullanılabilecek olan robot teknolojisini tam olarak anlayamamak. En önemli sebeplerden biri bu aslında. Kendi yaptığı işi otonom bir makinenin nasıl yapabileceğini hayal edemeyen insan, doğal olarak buna karşı bir çekince de beslemiyor. İkinci sebep ise endüstride yaşanan robot devriminin yeterince yaygın olmaması. Hala gelişme, değişme ve dağılma aşamasında. Haliyle iş gücünün insanlar tarafından oluşturulduğu ülkelerde bu bir tehdit olarak algılanmıyor. Ancak işlere endüstri tarafından bakınca yatırımların büyüdüğünü ve işlerin ciddileştiğini görüyoruz.