Kariyer NET hacklendi. Şifreni değiştir!

Genel Değerlendirme
Şimdi Değerlendir
[Toplam: 0 Ortalama: 0]

Kariyer NET hacklendi. Şifreni değiştir!

Kariyer net 20 Ağustos basında çıkan haberlere göre hacklendi. Elli bin kişinin bilgilerinin çalındığı belirtiliyor. Kariyer net yetkilileri durumun güvenlik eksikliğinden yada boşluğundan olmadığını açıklamış olsa da sonucu değiştirmiyor.

Türkiye ‘nin bilinen kariyer sitesi üzerinden bir çok insan iş sahibi olmuştur. Muhtemelen bir çok kişinin güvensizlik duyacağı bu durum , unutmayın ki tüm şirketlerin , kurum ve kuruluşların başına gelebilir. Geçmişte Apple da dahil olmak üzere bir çok ünlü şirket aynı şekilde hacklendi. Yine olan kullancılara oldu. Bunların arasında ödeme bilgilerinin de yer aldığı Playstation ‘ın Playstation Store ‘da mevcut.

Kariyer NET hacklendi. Şifreni değiştir!
Kariyer NET hacklendi. Şifreni değiştir!

Kariyer Netteki Hangi Bilgiler Çalındı ?

Kullanıcı adı , şifresi , profil resmi , telefon numarası ve email adresi gibi size ulaşılabilecek ve sizi betimleyen önemli detaylar çalınmış. Peki Özgeçmiş çalınmamış mıdır ? Tabii ki bütün veriler de beraberinde gitti. Peki , şimdi n’olacak ?
Kariyer net yetkililerinin acilen doğrulama yöntemli giriş ve üyelik işlemleri aşamasına geçmelidir. Tıpkı bankaların uygulamadır gibi sms doğrulaması her giriş için gerekli olmalıdır.  Bu arada bilgileri çalınanların sayısının 50 bin ile de kalmadığını düşünmek yanlış olmaz.

Acilen Kariyer Net şifrenizi değiştirin !

Bir çoğumuz her yere farklı şifre belirlemek yerine tek şifre ile her hesabına erişim sağlamaktadır. Bu kesinlikle sanal dünyada oynanmaması gereken bir kumardır. Her hesabınız için ayrı şifre kombinasyonları kullanmak zorundasınız. Bunun için şifre belirleyici yazılımlar da mevcuttur. Bunlara password generator denir.

Örneğin ; Password Generator

keepersecurity.com

Kariyer NET hacklendi. Şifreni değiştir!
Kariyer NET hacklendi.

Görselde gördüğünüz üzere şifre uzunluğunu ve kombinasyon detaylarını işaretleyerek size öneri de bulunmasını ” generate password ” e tıklayarak / dokunarak sağlarsınız.

Her hesap için ayrı şifre kontrol etmek ve hatırlamak zor elbette ancak güvenlik önceliktir. Bir çok farklı hesaptaki şifreleri saklamak için de uygulama ve programlar mevcuttur ancak tabii ki pek tavsiye etmem.

İnternette Veri Güvenliği Mutlak Değildir !

Maalesef internette olan hiç bir şey gizli ve saklı kalamaz. Bu durumu rutin hayatımıza göre açıklarsam , trafiğe çıktığınız anda %20 suçlusunuzdur. Kazaya karıştığınız anda ( Allah korusun ) , geriye sadece %80 ‘lik oranın suçlu olarak dağılması kalır. Dolayısıyla internete hesap oluşturup kendi bilgilerinize girdikten sonra zaten belli riskleri artık kabul etmişsinizdir. Sosyal hesaplarınızda paylaştıklarınıza dikkat edin ! Her bilginizi tüm detayları ile paylaşmayın. Sokakta hiç tanımadığınız birine bilgi vermiyorsanız ki bırakın bilgiyi bir çoğumuz selam bile vermiyoruz. Bu durum da neden bir çok detayı açık olarak internette paylaşalım ?

Kariyer Net açıklaması

Olay ile ilgili basında yer alan haberlere göre Kariyer net ihlali KVKK ‘ya bildirmiştir ;

“İhlalin Kariyer.net’e tedarikçi olarak hizmet veren bir danışman tarafından 12 Ağustos 2020 tarihinde Kariyer.net’in bir çalışanına, adı geçen sitede üyeliği bulunan 50.000 kişiye ait olduğu iddia edilen bir dosyanın aynı gün internette bir siteye yüklendiği bilgisinin aktarılmasıyla tespit edildiği, ihlalin 10.08.2020 tarihinde gerçekleştiği, Kariyer.net tarafından 12.08.2020 tarihinde tespit edildiği,” bildirilmiştir.

Başka bir basım kuruluşunun haberine göre ;

Kariyer Net , ihlalin aynı şifre ile bir çok hesabı kullanan kullanıcıların yarattığı zaafiyetin neden olabileceğini paylaştıkları bildirilmiş.

Diğer Hesaplarınız da Tehlikede !

Kariyer Net şifresini değiştirmek ile bitmiyor. Aynı e-mail ve şifre ile üye olduğunuz ,hesabınız olan tüm platformlarda şifrelerinizi ivedi olarak değiştirin. Şiddetle şifre oluşturucuları kullanmanızı öneririm.

Kariyer net hacklendi ancak maalesef benzer haberlerin sonu olmuyor.

Siz Kariyer net hacklendi haberini duyduğunuz da ne düşündünüz ? Verileriniz için endişeli misiniz ?

Bundan sonraki süreçte nasıl gelişmeler olacak hep birlikte göreceğiz.

 

Playstation 5 ve Satış Fiyatı

Zoom Hacklendi 500 bin Hesap Tehlikede

HBO Hacklendi ! Game of Thrones bölümleri sızıyor.

Çalınan Kimlik Bilgileri hangi web site de yayınlanıyor?

https://www.kariyer.net

Genel Değerlendirme
Şimdi Değerlendir
[Toplam: 0 Ortalama: 0]
Hayat Paylaşınca Güzel ;)
Share

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.