iPhone 11 Pro da olup Android de olmayan 5 özellik

Genel Değerlendirme
Şimdi Değerlendir
[Toplam: 6 Ortalama: 5]

iPhone 11 Pro da Olup Android de Olmayan 5 Özellik

 

iPhone 11 Pro da olup  Android de olmayan 5 özellik sizce ne olabilir ?

Apple bildiğiniz üzere 10 Eylül ‘de yeni iPhone modellerini duyurdu. iPhone 11 ,

3 model (iPhone 11 , iPhone 11 Pro , iPhone Pro Max) üretip satışa sundu. SE -Special Edition olarak adlandırdığı model ile devam edecek henüz bilinmiyor.

iPhone 11 ‘in en uygun ve temel modeli 699 USD ‘den Amerika’da satışa çıktı.

Temel model olan iPhone 11 yeterince dikkat çekici iken size iPhone 11 Pro ‘da olan 5 yeni değişik dikkat çekici özelliği listelemek isterim.

Zira bu özelliklerle Android ‘de yok ve bence Android telefon üreticilerin
bu 5 özelliği kopyalamaları yerinde olur. 🙂

 

iPhone 11 Pro da olup Android de olmayan 5 özellik
iPhone 11 Pro da olup Android de olmayan 5 özellik

iPhone 11 Pro ile 3 Kameranın inanılmaz gücü ;

iPhone 11 Pro ve iPhone 11 Pro Max ‘larda son derece estetik 3 kamera yer alıyor. Samsung ‘un bazı modellerinde çoktan 4 kamera bile var diyebilirsiniz ancak bu 3 kameranın görüntü kalitesi inanılmaz.

Bu 3 arka kamera da birbirinden ayrı güçlerini dengeli olarak yansıtmaktalar. Her bir kamera 12 MP olup geniş açı , ultra geniş açı ve telefotoğrafik 3 ayrı lense sahipler.

Daha önce de belirttiğim gibi 3 arka kamera ile Apple ilk üretici değil ama Android akıllı telefon üreticilerin dikkat etmesi gereken husus bu 3 kameranın yerleşimi ve güçler dengesidir.

Özellikle bu noktaya vurgu yapıyorum çünkü Android telefon üreticileri 3-4 kameraları cihazlarında bu balansa özen göstermemiş ve kameralar arasındaki kalite farkı dikkat çekecek şekilde farklı ve uyumsuzluk hissediliyor.

1 kamera güçlü iken diğeri zayıf kalıyor bir sonraki daha da zayıf kalıyor. Bahsedilen zayıflıklar düşük ışıkta çekilen fotoğraflarda anlaşılmaktadır.

iPhone 11 Pro ve Pro Max ‘ın takdirlik konusunda işte tam bu nokta. Hangi arka kamerayı kullanırsanız kullanın aynı görüntü kalitesini alacaksınız.

 

iPhone 11 Pro da olup Android de olmayan 5 özellik
iPhone 11 Pro da olup Android de olmayan 5 özellik

iPhone 11 Pro ile Video da muazzam Odaklama yeteneği ;

3 Arka kameranın başarısı video çekimde şahlanıyor. 3 kameradan hangi çekim modunu tercih ederek lenslerden birini kullanırsanız kullanın her biri ayrı ayrı 60 fps ile 4K video çekmenize imkan sunuyor.

Ayrıca bununla da kalmayıp 240 fps ile ağır çekim (slow motion) 1080p video çekmenize de imkan sunuyor.

Ağzını kulaklarınıza kadar getirecek bir diğer özellik ise , video çekerken 3 lens arasında anlık kalite kayıpsız ve takılma olmadan  geçiş yapabilmenizdir.

Samsung Note 10 da aynı geçişe imkan veriyor ancak takılmalar ve video akışını bozan takılmalar yaşanıyor.

iPhone 11 Pro ve Pro Max ‘ın kameralarında video çekerken sanki 3 ayrı kameradan video çekilip montaj ile birleştirilmiş tek film gibi gayet kaliteli, sabit ve pürüzsüz video sunmaktadır.

 

iPhone 11 Pro da olup Android de olmayan 5 özellik
Android de olmayan 5 özellik

 

Daha uzun batarya kullanımı için biraz daha kalın telefon ;

Her geçen yıl akıllı telefonlar inceliyor ve batarya kullanım süresini de maksimum da tutmaya çalışan üreticiler uygun ekonomik batarya için çalışsalar da fedakarlık etmek zorunda kalınıyor.

İşte bu nokta da Apple aykırı bir tutumu iPhone 11 Pro ve Pro Max ile gösterip , her ne kadar da hiç bataryaya ait teknik detayları paylaşmasalar da , bir önceki modellere göre daha kalın ve daha ağır olarak üretmiş.

Çünkü batarya ‘nın kullanıcının çok dikkat ettiği özellikler arasında olduğunun farkındalar.

Maalesef ki kullanılan bataryanın teknik özelliklerini bilmiyoruz ancak ağırlığının ve kalınlığının artmış olmasının
temel nedeninin daha uzun süreli batarya kullanımı olduğunu biliyoruz.

Apple ‘ın ürün tanıtımlarında da vurguladığı üzere ; iPhone 11 Pro ve iPhone Pro Max ‘ın bataryaları bir önceki modeller olan iPhone XS ve iPhone XS Max ‘dan 5 saat daha uzun batarya kullanım ömrü sunmaktaymış.

Apple ‘ın bu bakış açısını diğer Android akıllı telefonlar üreticiler de takip ederse çok isabetli olur.

 

iPhone 11 Pro da olup Android de olmayan 5 özellik
iPhone 11 Pro da olup Android de olmayan 5 özellik

 Apple U1 Chip ;

Apple ‘in ürün tanıtım etkinliğinde uzun süre kameraların kalitesinden bahsederken aslında U1 Chip olarak adlandırdığı işlemcisinden maalesef yeterince bahsetmedi.

Neyseki web sayfasında çok güzel özetlemiş.

Apple U1 Chip teknoloji ultra geniş bant veri aktarım teknolojisi kullanırken iOS 13 ile yeni yeteneklere ulaşacak. AirDrop ile veri paylaşımı oldukça hızlanacak.

AirDrop özelliği zaten Android telefonların hala yakalaması gereken bir özellik olarak mevcut iken daha da gelişerek karşı karşı getirilen iki iPhone ‘daki veriler hızlıca AirDrop vasıtasıyla paylaşılabilecek.

Fotoğraf paylaşımı için WhatsApp kullanarak fotoğraf kalitesini kaybetmeyin.

Örneğin ; iPhone 11 Pro ‘su olan iki arkadaş fotoğraf paylaşmak istediğinde iPhone’larını karşı karşıya getirmeleri yeterli olacaktır.

İki iPhone birbirini algılayıp kalite kaybetmeksizin fotoğraf paylaşımı sağlanabilecektir.

AirDrop ‘a benzer Android kullanıcıların kullandıkları Android Beam , Android 10 ile tarih oluyor yerini ” Hızlı Paylaşım” (Fast Share) alıyor.

Google bu uygulamanın bir sonraki aşamasında Daha Hızlı paylaşım adıyla geliştirmek isterse bilin ki , Apple U1 Chip kullanmadığına pişman olacaktır.

 

iPhone 11 Pro da olup Android de olmayan 5 özellik
iPhone 11 Pro

Hızlı ve Güvenli Yüz Tanıma ,

2017 yılında Apple ‘ın iPhone X ile tanıttığı yüz tanıma , iPhone 11 Pro ve Pro Max ile daha hızlı ve güvenli haline kavuştu. Android akıllı telefonlarda yüz tanıma iPhone X ile beraber standart özellik olarak sunulmaya başlansa da hala iPhone kalitesine yetişemedi.

One Plus 7 Pro ve Samsung Galaxy Note 10 akıllı telefonlardaki yüz tanıma özelliği ekran koruyucudaki güvenlik için kullanılmaktan öteye gidemiyor.

iPhone 11 Pro ve Pro Max ile kıyaslanamaz boyutta zayıf kalıyor.

Neyse Android dünyası için aynı kalite ,güvenlik ve hız için çok beklemeye gerek kalmayacağını ,Google ‘un tanıtacağı Pixel 4 ile kavuşulacağını tahmin ediyoruz.

 

iPhone X serisinde Ekran Görüntüsü Nasıl alınır?

Donup kalan iPhone X , iPhone XS , iPhone XR nasıl Resetlenir (Soft Reset)

iPhone 11 Pro

 

Genel Değerlendirme
Şimdi Değerlendir
[Toplam: 6 Ortalama: 5]
Hayat Paylaşınca Güzel ;)
Share

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.