iOS 14 Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Genel Değerlendirme
Şimdi Değerlendir
[Toplam: 1 Ortalama: 5]

iOS 14 Hakkında Bilmeniz Gerekenler

iOS 14 söylentileri: Yeni özellikler, lansman tarihi ve daha fazlası ve hakkında bilmeniz gereken 10 şey !
WWDC20 Muhtemelen lansman 22 Haziranda Apple’ın büyük yazılım güncellemesi ( iOS 14 ) ile iPhone ‘unuza gelecek tüm yeni özellikleri söylentilerden harmanlarak paylaşıyorum.

iOS 14 Hakkında Bilmeniz Gerekenler
iOS 14 Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Apple ‘ın yıllık geliştirici konferansı WWDC sadece birkaç hafta sonra gerçekleşecek. iOS 14 ile iPhone için hangi yeni özellikler kazanacağını etkinliği izleyerek hep beraber öğreneceğiz. Beklentiler yüksek ve söylentiler teknoloji gündemini meşgul ediyor.

Son birkaç aydır ortalıkta dolaşanlar arasında şu konular var. Arayüz değişiklikleri , yeni uygulamalar. Söylentiler arasında deneme sürümü incelenip ortaya atılan iddialar. Ancak bu sızıntı olduğu iddia edilen bilglerin gerçek olup olmadığını veya listelenen değişikliklerin iOS 14’ün son yapısına yapılıp yapılmayacağını kesin olarak bilemesek de, heyecanlanacak çok şey var.

WWDC20 Lansman tarihi

Her şey plana göre giderse, Apple, iOS 14’ü 22 Haziran’da başlayacak olan WWDC 2020’de tanıtacak.
Apple Developer App indirmek için.

iOS için Beta sürümü tanıtımı Haziranda yapılıp stabil sürüm Eylül ayında kullanıma sunulurdu. Ancak bu yıl bu takvimde değişiklik olabilir. Koronavirüs pandemisi yeni iPhone için üretim gecikmelerine neden olduğu söyleniyor. Apple, iOS 14’ün piyasaya sürülmesiyle birlikte lansman etkinliğini Ekim ayına kadar ertelemek zorunda kalabilir. Henüz bu konuda resmi bir açıklama yapılmadı.

1-Ana ekranda güncellemeler

Ana ekran, iOS 14 ‘te çok farklı görünebilir. 9to5Mac’e göre iOS 14, uygulamaları mevcut ızgara görünümü yerine bir liste olarak düzenlemenize izin veren bir liste görünümü seçeneği getirebilir. Apple Watch zaten alfabetik olarak listelenen uygulamaları görüntülemenize izin veriyor, ancak iPhone’da bunları en çok kullanılan veya okunmamış bildirim sayısına göre sıralayabilirsiniz.

2-Varsayılan uygulamaları değiştirme

İlk iPhone ‘dan bu zaman kadar Haritalar veya Müzik gibi önceden yüklenmiş kendi uygulamalarını varsayılan uygulamalar olarak sunuyor. Söylentilere göre ; Artık üçüncü parti uygulamaları varsayılan seçmenize izin verebileceğini öne sürülüyor. Örneğin ; Apple Müzik yerine Spotify, Apple Haritalar yerine Google Haritalar veya Waze veya Safari yerine Chrome artık varsayılan uygulamanız olarak ayarlanabilir.

3-Mesajlardaki @ bahsetmeler (mentions)

iOS 14 ile mesajlara da mentions gelecek. WhatsApp gibi diğer mesajlaşma uygulamalarında, grup sohbetlerindeki belirli kişilere adlarından önce bir @ simgesi ekleyerek bahsetmenize izin verir. Grup içi yazışmalarda kime hitap edildiğini ifade etmek için de kullanılır. MacRumors’a göre, yeni özellik ile mesajlarda bir iletiyi gönderildikten sonra silme veya bir iletiyi e-postadaki gibi okunmamış olarak işaretleme seçeneği de içeriyor. Ayrıca Animojis ve Memojis birlikte yeni bir emoji grubu bekleniyor.

iOS 14 Hakkında Bilmeniz Gerekenler
iOS 14 Hakkında Bilmeniz Gerekenler

4-iPad benzeri çoklu görev özellikleri

iOS 14, iPhone’a çoklu görev özellikleri de getirebilir. Apple Leaker Ben Geskin, Twitter ‘da işletim sisteminin erken bir sürümünü çalıştıran bir iPhone 11’de nasıl görüneceğine dair bir video yayınladı. O zamandan beri insanlar bunun bir iOS 14 özelliği yerine sadece geçerli bir jailbreak sürümü olduğunu söyleyerek yorumladı. Apple’ın, mevcut Max’ten daha büyük bir ekrana sahip iPhone 12 Max ‘i piyasaya süreceği söylentileri de var. iPad benzeri olacak gibi duruyor ancak bu sürümünde görür müyüz tabii ki şüpheli.

5-Safari ‘ye yeni özellikler

Siri zaten kelimeleri ve kelime öbeklerini çevirebiliyor. Ancak iOS 14 ekranınızdaki metni çevirmenize izin verebilir. 9to5 Mac’e göre, Safari, Google Chrome’da bulunanlara benzer çeviri özellikliklerine sahip olacak ve mobil internet veya Wi-Fi’niz olmasa bile, bir düğmeyi dokunarak diller arasında geçiş yapmanıza izin verecek. Diğer uygulamalarda da bu desteğin mevcut olabileceği belirtiliyor.

Safari, Apple Pencil desteğini de alıp ,seçip kaydırma ve not alma veya sayfaları işaretleme için imleç olarak kullanma özelliğine de sahip olabilir.

6-Diğer erişilebilirlik seçenekleri

Yine bir başka 9to5Mac haberine göre ; Alarm zil sesi, hatta ağlayan bir bebek gibi sesleri işitme kaybı olan insanlar için dokunsal geri bildirime dönüştürmenize olanak tanıyan bir erişilebilirlik özelliğinden de bahsetmektedir.

7-Yeni bir egzersiz uygulaması

İki yeni uygulama söylentisi var. Bunlardan biri farklı egzersiz rutinleri boyunca size rehberlik edecek bir egzersiz uygulaması.

MacRumors’a göre ; Koşu, bisiklet sürme, kürek çekme, ağırlık antrenmanı, dans, yoga ve bir dizi başka etkinlik yer alacak. Uygulama ayrıca Apple Watch ve Apple TV’de de kullanılabilecek. Uygulamanın ücretsiz olacağı, ancak Apple’ın hizmet için bir abonelik talep edebileceğini veya Apple News Plus ile olduğu gibi bir ödeme duvarının arkasına daha fazla premium içerik koyabileceği tahmin ediliyor.

iOS 14 Hakkında Bilmeniz Gerekenler
iOS 14 Hakkında Bilmeniz Gerekenler

8-Artırılmış gerçeklik uygulaması

Yeni bir artırılmış gerçeklik uygulaması üzerinde çalışıyor olabilir. 9to5Mac ‘te bahsedilen uygulama, çevrimiçi olarak arama yapmak zorunda kalmadan bir mağazada gördüğünüz ürün hakkında daha fazla bilgi almanıza izin verecek. Apple Store ve Starbucks ilk kullanılabilecek mağazalar olacak. Diğerleri de zamanla ilave edilecek.

9-Uygunluk

Şimdiye kadarki tüm söylentiler, iOS 14’ün iOS 13 çalıştıran tüm cihazlarla uyumlu olacağını gösteriyor. Bu, önceki iOS güncellemelerinde iPhone ve iPad’in eski modellerini hariç tuttuğu için eski cihaz kullananlar için iyi bir haber.

10- Uyku Takibi

Apple Watch iOS 14 güncellemesi ile de uyku takibi yapabilecek. Ayrıca diğer Sağlık uygulamalarına veri sağlayıp entegre olabilecek.

Söylentiler arasında arama kaydetme özelliğinin de geleceği belirtiliyor. Ancak bunun yasal olarak sıkıntı çıkartabileceğini düşünerek böyle bir özelliğin gelmesinin pek olası olduğu düşünülmüyor.

iOS 14 Hakkında Bilmeniz Gerekenler
iOS 14 Hakkında Bilmeniz Gerekenler

 

iPhone SE 2020 Özellikler ve fiyatı

Yurtdışından iPhone alacaklar Mutlaka okuyun!

Donup kalan iPhone X , iPhone XS , iPhone XR nasıl Resetlenir (Soft Reset)?

Genel Değerlendirme
Şimdi Değerlendir
[Toplam: 1 Ortalama: 5]
Hayat Paylaşınca Güzel ;)
Share

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.