Android 11 Yenilikleri Neler ?

Genel Değerlendirme
Şimdi Değerlendir
[Toplam: 0 Ortalama: 0]

Android 11 Yenilikleri Neler ?

Google ,11 Haziran da ilk defa Android 11 Beta ‘yı kullanıma açtı. Android 11 Yenilikleri Neler ? Geliştiriciler ve ilgililer indirip hemen denemeye başlıyor. Geliştiriciler geri bildirimleri ile hem Android 11 ‘in gelişimine destek olacaklar hem de hataları raporlayarak düzeltilmesini sağlayacaklar.

Google I/O etkinliği ile tanıtmayı tercih ettiği yenilikleri bu kez pandemi yüzünden gerçekleştiremedi. İptal edilen etkinlik yerine online bir etkinlik de düzenlemedi. Android 11 Yenilikleri ; Güvenlik geliştirmelerinin yanında bazı yeni özellikler ve daha çok da kısayollar üzerinde yoğunlaşmış durumda. Bunlardan bazıları ;

 

Sohbetlerdeki değişim

Hiç şüphesiz Android bilinen en iyi mobil işletim sistemlerinden biridir. Sohbetler konusunda güncelleme iOS ‘dan bir adım öne geçirecek şekilde güncellenmiş. Kullanıcıya bildirimleri içinde sohbetleri ayırma fırsatı sunuyor. Bu seçenek ile sohbet bildirimleriniz diğer bildirimlerinizden farklılaşacak.

Bazen bazı sohbetleriniz diğerlerinden önemli olur. Uyarılar aynı anda diğer sohbetler için de gelirken aslında sizin için önemli olan sohbete odaklanmak istersiniz. Bu nokta da sohbetinizi öncelendirmek , önemli olarak belirlemek işinizi hayli kolaylaştırır. Önemli olan sohbetiniz önceliğiniz olur ve diğerleri sessize alınmış halde arka planda gelmeye devam eder.

Android 11 Yenilikleri
Android 11 yenilikleri

Facebook Messenger ‘dan bildiğinizi sohbeti kısayol olarak ekranda açılır tutma ve hızlı erişim, Android 11 ile tüm sohbet uygulamalarında  kullanılabilir hale gelecek. Görseller nasıl olacağını açıkça ifade ediyor.

Android 11 yenilikleri
Android 11 yenilikleri

Medya Kontrolü

Android 11 ile ses çıkışını yönetmeniz sadece kısayol üzerinden mümkün olacak. Bluetooth ile herhangi bir cihaza ses aktarırken bunu değiştirip başka bir cihaza da aktarabilirsiniz.

Android 11 Yenilikleri Neler ? | Tayfunca Teknoloji

Medya kontrolünde ileri düzeyde bir değişim de müzik çalarken gerçekleşecek. Kapatılan uygulamayı tekrar açmadan bildirimler panelinden son çalınan parçayı müzik çalar uygulamayı açmadan oynatabileceksiniz. Yani müziğiniz kaldığınız yerden devam edecek. Örneğin ,Spotify ‘da müzik dinlerken kapatıp youtube da video izlemeye başladınız. Videoyu kapattıktan sonra tekrar Spotify ‘yı açmanıza gerek kalmayacak. Bildirimler ekranı kısayolundan bir dokunuş ile dinlemeye devam. Google ‘un bildirdiği üzere aynı şekilde diğer uygulamalar arasında da benzer geçişler yapılabilecek. Sesli kitap – müzik – video uygulamaları arasında benzer geçiş gerçekleşecek.

Google Home ile Akıllı Ev Yönetimi

Ülkemizde çok yaygın olarak kullanıldığını düşünmüyorum. Ancak yenilik var ve paylaşalım. Google Home uygulamasına bağlı aydınlatma sisteminiz ve benzerini uygulamayı açmadan kısayol panelinden adeta Bluetooth açar gibi evinizin aydınlatmalarını açıp kapatmanız mümkün olacak. Kullananlar için muhtemelen güzel bir kısayol olacaktır.

Android 11 yenilikleri
Android 11 yenilikleri

Android 11 ile Daha Kişisel Gizlilik Ön Planda Olacak

Android 10 ile gelen konum bilgisi kontrolü , Android 11 ile uygulama yönetimi ile devam ediyor. Bir çok uygulama konum bilgisine erişim istersen artık dilediğinize izin vermiyorsunuz. Uygulama tam işlevini gerçekleştirmesi için gerekli ise zaten bu izni verirsiniz. Android 11 ise uzun süre kullanılmayan uygulamanın konum, mikrofon ve kamera erişimi gibi izinlerini otomatik resetliyor. Tembellik yapıp silmek için uğraşmadığınız yada varlığını bile unuttuğunuz uygulamalar bu şekilde sürekli izinli olarak kalmaya devam etmeyecek. Tabii bunu yaparken uyarıda da bulunacak. Örneğin , video konferans uygulamasını yüklediniz ve unuttunuz. Uzun süredir de kullanmıyorsunuz. Bu tarz uygulamalar video ve mikrofonunuza erişim sağlamaktadır. Kullanmak için izin verdiğiniz için dolayısıyla istenirse dinlenir ve gözetlenebilirsiniz. Bunu dikkate alan Google bu yöntem ile sizin kişisel gizliliğinizi korumayı hedefledi.

Android 11 yenilikleri
Android 11 yenilikleri

Android 11 Beta sürümünü denemek isterseniz ,öncelikle geliştirici hesabınız olması gerekir. Diğer taraftan sadece önce sadece Google ‘un kendi telefonlarında yani Pixel 2 ve sonrasında yüklenip denenebilir.

Bu arada Google uyarıyor ancak hatırlatalım , beta sürümünü yüklemeden kaynaklacak teknik sorunlar tamamen kişinin kendi sorumluluğundadır.

Android 11 ile ilgili beklentilerinizi de yorumlar bölümden bizlerle paylaşabilirsiniz.

 

Android 11 Beta sürümünü indirmek için.

Android 11 ile gelecek yeni özellikler

iPhone da Android Çalıştırma Projesi %74 OK

Teknoloji Podcasts

 

Genel Değerlendirme
Şimdi Değerlendir
[Toplam: 0 Ortalama: 0]
Hayat Paylaşınca Güzel ;)
Share

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.