Hareketle Sms,Mms,E-mail,Mesaj Yazmayı Denediniz mi?

Bu yazı şimdiye kadar 7968kez okundu!

gesture typing

 

Akıllı telefonlar çıktığından beri eski sms,mms,e-mail yazma dönemi de bitti. Tabii ki hala telefonunu değiştirmeyenler bir harf için aynı tuşa bir kaç kez basmak durumundalar. Hatırlarsanız, ilk Nokia 3310 çıktığında aşırı hızlı mesaj yazılmaya müsait olduğu için çok ilgi görmüştü. Ayrıca antensiz telefon serisinin ikincisiydi. Hızlı yazmayı başaran arkadaşların telefonundan çıtır çıtır sesler gelirdi.

Akıllı telefonlarla önce QWERTY klavye rahatlığı (Blackberry’ler) daha sonra dokunmatik ekranlar da yatay pozisyonda tam ekran geniş, geniş yazma imkanı doğdu. Neden QWERTY deniyor ?

Bilgisayar Q klavyesinin ilk 6 harfinden kısaltma ile adlandırılmaktadır.

Gelelim asıl konuya; şimdi sıradan klavye ile yazmak yerine harfler üzerinde kaydırarak eskisinden çok daha hızlı yazabilirsiniz.

Android’li cihazınızadan aşağıdaki ayarları yapmanız yeterli olacaktır.

Ayarlar > Dil ve giriş > Klavye ve giriş yöntemleri >Android (Samsung) klavyesi seçeneğine gidin. Ardından, Ayarlar > Hareketle yazma > Hareketle yazmayı etkinleştir’e dokunun. Aynı yöntemle de devre dışı bırakabilirsiniz. Yazım dilini istediğiniz dil yükleyebilir, ve o dil için hareketle yazmayı aktif edebilirsiniz. Özetle Türkçe dil desteği mevcuttur.

 

 

 

 

Bu yazı şimdiye kadar 7968kez okundu!

Henüz Puan YOK

Sizin yorumunuz yok mu ?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.