Gelecekte Sosyal Medya Futurist bir film

Bu yazı şimdiye kadar 1952kez okundu!

Gelecekte Sosyal Medya Futurist bir film

Gelecekte Sosyal Medya Futurist bir film | Tayfunca TeknolojiGelecekte Sosyal Medya Futurist bir film | Tayfunca Teknoloji

Gelecekte Sosyal Medya Futurist bir film ” The Circle” henüz adını duymadıysanız ,hatırlamıyorsanız demek ki izlememişsiniz.

The Circle filmi hakkında özet bilgi ;

28 Nisan 2017

2017 – ABD

Bilim Kurgu ,   Dram ,   Gerilim

110 Dak.

James Ponsoldt

Emma Watson ,  Tom Hanks ,  Karen Gillan ,  John Boyega ,  Ellar Coltrane

James Ponsoldt

Tom Hanks ,  Anthony Bregman

Gelecekte Sosyal Medya Futurist bir film başlığı atmamın nedeni aslında günümüzde kullandığımız Facebook ‘a oldukça andıran bir sosyal paylaşım platformu olan “The Circle ” (filmde) konu almasıdır.

Filmde , çok dikkat çekici noktalar eleştirel şekilde sergilenmiş. İzlerken önce, evet bence gayet iyi bir fikir aynı zamanda faydalı da hayat bile kurtarıyor diyorsunuz. Sonra buz dağının sadece görünen kısmına baktığınızı fark ediyorsunuz.

Günümüzde Sosyal Medyalar da aslında sanal ortamda kimlik bilgilerinizdir. Kendiniz hakkında ne kadar çok paylaşımda bulunduğunuzun farkında mısınız ? Çok gizli kalması gerekenleri bile aslında afişe ediyorsunuz , farkıda mısınız ?

Film size anlatmayı planlamıyorum. Her ne kadar da film anlatmayı sevsem de acaip detaylı anlatırım. İzlemezsiniz sizi temin ederim. O yüzden bence şansınızı zorlamayın derim. 😉

[adsenseyu4]

“The Circle “, Facebook gibi bir programın adı. Yeni bir kamera teknolojisi ile entegre edilmiş, kablosuz olarak heran heryerden canlı yayın imkanı sunuyor. Yani sosyal paylaşımlarınızı periscope gibi anlık canlı yayınlarla yapabiliyorsunuz. Ancak filmde bahsedilen bundan çok daha uzun sürelisi. Nerdeyse lavaboya kadar canlı yayın yapıyor ve hayatınızı tüm dünya ile paylaşıyorsunuz. Filmde karakter bu konularla çok ilgili olmazsa da bir şekilde bu Circle adlı şirkette çalışmaya başlıyor. Bir anda kendini dünyaca takip edilen bir fenomen olarak buluyor. Garipsiyor ve büyüsüne de kapılıyor. Ancak bazı yanlış kararları ile uyanıyor ve yaptığı yanlışları düzelmeye çalışıyor.

The Circle ile sadece anlık video paylaşımı değil , şeffaflık programı ile tüm bilgileriniz tüm dünya ile paylaşılır hale geliyor. Karakterimizi bu konuda ikna ediyorlar ve dolayısıyla buz dağının diğer yüzü ile yüzleşiyor.

Filmden bazı dikkat çekici cümleler şöyle ;

” Bilmek iyidir. Herşeyi bilmek daha iyidir. ”

[adsenseyu3]

gelecekte sosyal medya
gelecekte sosyal medya

 

[adsenseyu2]

gelecekte sosyal medya
gelecekte sosyal medya

” Sırlar yalandır ! ”

” Paylaşmak, önemsemektir ! ”

” Gizlilik hırsızlıktır ! ”

[adsenseyu1]

Bu dikkat çekici cümlelerin savunduğu ideoloji ; Kimsenin bilmediğinde suç işlemeye daha yakın olduğumuzu ve sırlarımızın da aslında suçlarımızı gizlediğini vurgulamaktadır. Şeffaflık, göz önünde olarak , saklı kalacak hiç bir şey olmadığı için suç da işlenemiyor. Daha güvenli ve yalansız bir dünya ütopyası ortaya çıkıyor.

Gözler üstünüzdeyken , milyonların hatta milyarların sizin izlediğini bilirken suç işleyebilir misiniz ? Yalan söyleyebilir misiniz ?

Ev arkadaşınız , komşunuz, tüm yakınlarınızın dışında, hayatınızda hiç görmediğiniz insanlar bile size baskı oluşturabilecek, eleştirecek,kınayacak. Son derece ürkütücü bir fikir. Beğenilmek herkesin hoşuna gittiği gibi sevilmemek , dışlanmak da bunun parçasıdır. Her zaman iyi misiniz ? Her zaman dürüst müsünüz ?

The Circle , gelecekte sosyal medya hesapları ile şunların da yapılabileceğini vurguluyor.

  • Yerel ve Ülke yönetim seçimlerinde herkesin yaş gözetmeksizin oy kullanma hakkı oluyor. Gerçek demokrasi herkese ulaştığında sağladığını fikri vurgulanıyor. Sosyal medya hesabı üzerindeki herkes böylece tekil olarak oy kullanabilecek.
  • Aranan suçluların bulunmasında sosyal medyanın gücü ve gelecekte olabileceği vurgulanıyor. Çünkü dünyanın herhangi bir yerinde sosyal medya uygulamasını kullanan kişiler aranan kişinin bulunmasında gönüllü olacaktır. PokemonGO oyununu hatırlatıyım. Sanal gerçeklik oyunu ile herkes saatlerce yürüyüp sanal karakteri arıyordu. Bunun bir suçlu için olduğunu ve işin ucunda ödül olduğunu düşünün. Katılmaz mısınız ?
  • Sadece suçluları değil , uzun zamandır haberleşemediğiniz arkadaşınıza ,aile bireylerine yukarında belirttiğim gibi canlı yayınla ulaşıp haber alma imkanı sunabilecek.
  • Tüm dünya nüfusunun verileri tek bir noktada toplanıp kaydedilecek. Herkesin erişimine de açık olacak. Aklınızdan geçenlerin okunması kadar ürkütücü değil mi ?

İşte son zamanlarda sürekli vurgulanan ve tedbirler alınmak istenen konuya geliyoruz. ” Kişisel Verilerin Güvenliği”

[adsenseyu1]

SOSYAL MEDYANIN , İNTERNET ‘in SİZİN İÇİN NE İFADE ETTİĞİNİ BİR KEZ DAHA DÜŞÜNÜN !

 

Bu yazı şimdiye kadar 1952kez okundu!

"Gelecekte Sosyal Medya Futurist bir film", 5 out of 5 based on 1 ratings. Henüz Puan YOK

Hemen Puan Ver

Sizin yorumunuz yok mu ?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.