Android 11 ile gelecek yeni özellikler

Genel Değerlendirme
Şimdi Değerlendir
[Toplam: 0 Ortalama: 0]

Android 11 ile gelecek yeni özellikler

 

Android 11 ile gelecek yeni özellikler Google ‘ın beklendiğinden erken yayınladığı deneme sürümü ile uzman kullanıcılara sunuldu. Bu uzmanlar kim ?
Google ‘da Developer olarak kayıtlı olan teknik detaylara hakim ,hata ve iyileştirmeler konusunda geri bildirim sunabilecek kitleye deniyor.

Bu grubun içinde  meraklı kitle de mevcuttur elbette ancak dikkatli olunması gereken bir işlemdir.

Özetle tv de söylediği gibi , ” bunu evde denemeyin “.

 

Android 11 özellikler
Android 11 ile gelecek yeni özellikler

 

Android 11 henüz stabil çalışır durumda değil.

Ancak gelmesi yüksek olasılık olan özellikleri şöyle özetleyebiliriz ;

 1. Ekran video kaydedici özelliği gelecek.
  Şuan ekran görüntüsünü video olarak kaydetmek mümkün tabii. Bunun için Google Play da bir çok uygulama mevcut. Ancak Android 11 ile uygulama kurmanıza gerek kalmayacak.
 2. Video ve Müzik çalarken bildirimleri sessize alma özelliği gelecek. Bu özellikle bu seçeceği aktif ettiğinizde video ve müzik çalarken arka planda mesaj ve başka bildirimleri otomatik  olarak sessize alacak. Böylece dikkatiniz dağılmadan izleyip dinleyebileceksiniz.
 3. Dokunmatik Hassasiyet ayarı gelecek.
  Bu özellik ,ekran koruyucu ve eldiven kullananların hoşuna gidecektir. Hassasiyeti yükseltince ekran koruyucudan kaynaklanan gecikmeler engellenmiş olacaktır.
 4. Uçak modunda güncelleme gelecek.
  Uçak moduna aldığınızda normalde bluetooth dahil wifi ve sinyal bağlantısı kesilir. Bunun yerine artık uçak moduna alınca bluetooth bağlantısı kesilmeyecek. Ancak bildiğiniz üzere zaten iniş ve kalkışlarda elektronik cihaz kullanılmaması istenir.
 5. Kayan ekran görüntü fotoğrafı gelecek.
  Ekran görüntüsünü kaydırdığınız da parça parça olarak ekran görüntüsünü alarak tüm ekranın görüntüsünü alabiliyoruz. Bu özellikle ekrandaki görüntüyü kaydırarak tek bir ekran görüntüsü almayı sağlayacak.

 6. Harekete duyarlı özellik sadece Google Pixel serisi telefonlar için gelecek. Bu özellikle çalan müziği ekran üzerine dokunarak durdurma veya çalmaya devam etmesini sağlayabileceksiniz. Yani bir  çeşit kısa yol.
 7. En çok kullandığınız uygulamaları çevreniz ile paylaşma özelliği gelecek. Bu konu daha önce Android 10 ile gündeme gelmiş ancak daha sonra rafa kaldırılmıştı. Şimdi tekrar gündemde bakalım bu kez yayınlanacak mı ?
 8. Kablosuz başka telefonu şarj etme desteği sadece Pixel serisine mi gelecek netlik kazanmış değil. Bildiğiniz üzere iki telefonu markası ne olursa olsun sırt sırta verdiğinizde kablosuz şarj etme desteği olsa süper olur. Böylece bataryası biten kişinin şarj aleti yanında değilse bataryanızı paylaşabilirsiniz. İlk olarak Huawei markasının son teknolojisi olarak duyulmuştu.
 9. 5G teknolojisine uyumlu ve yeni trend olması beklenen katlanır ekranlara uyumlu olacak.
  Google stadia gibi platformları destekleyecek ve düşük grafik özelliklerinde bile bu platformlardan faydalanılabilecek.
 10. Bildirim ekranından mesajlaşma özelliği gelecek.
  Bildirim ekranı sadece gelen mesajların bildirimi için değil aynı zamanda cevaplanabilmesi hatta görsel alınıp gönderilmesini de mümkün kılacak.
 11. “Dark mode” (karanlık mod) güncellemesi gelecek.
  Dark modu sık sık duymaya başladık hatta kullanıyoruz bile. Ne de olsa hem gözleri yormuyor hem de bataryadan tasarruf sağlıyor. Bu özelliği Google otomatik hale getirip dilenirse gece ve gündüze bağlı olarak kendi kendini değiştirecek. Aynı Google Map uygulamasında olduğu gibi. Bu kez telefonu  tüm uygulama ve ekranı buna göre değişebilecek.
 12. Kişisel veri ve sistem veri güvenliği konusunda güncelleme gelecek.
  Yüklenen uygulamaların sistem dosyalarına ve ordan da kişisel verilere olan erişimi kısıtlanacak hatta engellenecek ki güvenlik zaafının önüne geçilsin. Bu konuya Google ekibi oldukça enerji harcadığını tahmin ediyorum.

Bunlar özetle paylaşılan dikkat çeken güncelleme ve yenilikler. Android 11 ‘in en kısa sürede stabil versiyonun çıkmasını bekliyoruz. Bakalım bu sürece kadar daha neler değişecek.

 

[polldaddy poll=10508689]

Android

Android Telefon ve Tablete Mail kurulumu

Bilgisayarınıza Android nasıl kurarsınız?

 

Genel Değerlendirme
Şimdi Değerlendir
[Toplam: 0 Ortalama: 0]
Hayat Paylaşınca Güzel ;)
Share

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.