Zoom Hacklendi 500 bin Hesap Tehlikede

Genel Değerlendirme
Şimdi Değerlendir
[Toplam: 0 Ortalama: 0]

Zoom Hacklendi 500 bin Hesap Tehlikede

Zoom Hacklendi !

Son dönemde gerek kişisel görüşmeler gerekse iş toplantıları için Zoom adlı uygulama çok duyuldu. Hızla kullanıcı sayısı arttı ve trend oldu. Skype gibi yaygın kullanılan anlık mesajlaşma uygulamasına resmen rakip oldu. Ancak Zoom ‘un başı güvenlik açıklığı ile dertte. Daha önce de güvenlik açığı ile ilgili haberler yapılmıştı.

Zoom ‘un kurucusunun açıklaması ; Zoom ‘un kullanım amacının daha ötesine geçtiğini buna göre de hazırlıklı olmadıklarını itiraf etmesi oldu. Güvenlik açığı üzerinde çalışıldığı en kısa sürede çözüleceği bildirildi.

Bir çok kurum ve kuruluş Zoom ‘u aktif olarak kullanıyor. Bunlardan birisi olan Girne Amerikan Üniversitesi ‘nin ilk bildirimi paylaşıyorum.

ZOOM PROGRAMI GÜVENLİK AÇIĞI İLE İLGİLİ BİLGİLENDİRME

GİRNE AMERİKAN ÜNİVERSİTESİ

UZAKTAN EĞİTİM MERKEZİ

ZOOM PROGRAMI GÜVENLİK AÇIĞI DURUMU İLGİLİ BİLGİLENDİRME

Girne Amerikan Üniversitesinin Değerli Akademik Personeli,

Pandemi süreci nedeniyle, ZOOM programı özelinde ön görülemeyen yoğunluk oluşması nedeniyle. ZOOM yetkilileri tarafından yedek sunucuların devreye alınması gerçekleşmiştir. Sisteme dahil edilen sunucuların güvenlik konfigürasyonlarının eksik yapılması nedeniyle, ZOOM programında güvenlik açığı oluşmuştur. Bu açık geçen hafta giderilmiştir. Ek önlem olarak oturumlara girişte opsiyonel olarak uygulanan şifre uygulaması zorunlu hale getirilmiştir. Ayrıca uçtan uca şifreli iletişim protokolleri uygulanmaya başlandığı yönünde bilgi şirket yetkilileri tarafından paylaşılmıştır.

Ayrıca haberlere konu olan güvenlik problemi ile ilgili olarak, cereyan eden durum; Özel bir şirketin, şirket mahremlerinin paylaşıldığı yönetim kurulu toplantısının şifreli olmaması nedeniyle erişilebilmiş olması nedeniyle cereyan etmiştir. Ayrıca Türkiye medyasında yer alan öğretmenlerden kullanıcı başına 58 Dolar ödeme alındığı benzeri iddialar yine Türkiye medyası tarafından asılsız olduğu ortaya çıkarılmıştır.

Tüm bu gelişmeler ve yapılan değerlendirmeler neticesinde, Rektörlüğümüz tarafından üniversitemiz için belirlenen uzaktan eğitim standardı olan, moodle programı ve zoom programının ortak kullanılması yaklaşımının, bahar 2020 akademik dönemi sonuna kadar devam etmesinde sakınca görülmemiştir. Akademisyen ve öğrencilerimiz olarak tüm oturumlarda şifreli erişim sağlandığından emin olmanızı rica ederiz.

Bilgilerinize Saygılarımızla Sunarız,

GAU UZEM Teknik Komitesi

Kaynak : GAU

Hürriyet ‘de yer alan Zoom Güvenlik açığı haberi  ;

 

Güvenlik açığı nedeniyle görüşmelerin ve ses kayıtlarının başkalarınca ele geçirilebildiği ortaya çıkınca New York’ta 1 milyonu aşkın öğrencinin kullanacağı Zoom’a yasak gelirken, dünyadan da benzer yasak kararları bir bir gelmeye başladı.Şimdi ise Zoom bir dava ile gündemde. Zoom şirketinin hissedarlarından birisi olan Michael Drieu dolandırıcılık suçlaması ile şirkete dava açtı. Dava dosyasında uygulamanın uçtan uca şifreleme eksikliğinin, izinsiz veri paylaşımının ve belirli açıkların hissedarlar ile paylaşılmaması, üzerine bir de dolandırıcılık olaylarına alet olması suçlamaları yapılmış.Uygulamanın günlük aktif kullanıcı sayısı, 2020 yılı yaşından Mart ortasında kadar %67 arttı. Şirketin piyasa değeri de 42 milyar dolara yükseldi. Son haftalarda da uygulama, Google App store’dan 50 milyondan fazla defa indirildi.

Kaynak: Hürriyet

Zoom Ne Zaman Kuruldu ?

Zoom Video Communications, merkezi San Jose, California’da bulunan ve bulut bilişim kullanarak özel yazılımlarıyla uzaktan konuşmalı ve görsel konferans hizmetleri sunan bir şirkettir. Zoom, video konferansı, çevrimiçi toplantılar, sohbet ve mobil işbirliğini birleştiren iletişim yazılımı sunar.

Kuruluş Yılı : 2011

Kurucu ve CEO : Eric YUAN

Genel Merkezi : San Jose, Kaliforniya, ABD

Toplam Çalışan sayısı : 1958 (2019)

Kaynak : Wikipedia 

Zoom kullanıcı hesapları çalındı
Kullanıcı hesapları ÇALINDI !

500 Bin Hesap Hacklendi ! – Yeni Haber

Zoom ‘un hacklenmesi sonucu , 500.000 bin kullanıcı hesapları ele geçirilmiş ve dark web , hacker forumlarında kimi ücretsiz kimi de 1 dolar altında fiyatla satılıyormuş.

Örnek olarak ele geçirilmiş bazı Amerikan üniversiteleri kullanıcı hesap görüntüleri gizli olarak paylaşılmış.

Vermont , Colorado , Dartmouth, Lafayette, University of Florida hesapları da ücretsiz dağıtılmış.

290 Hesap ve şifreleri böyle listelenmiş ;

Zoom Hacklendi 500 bin Hesap Tehlikede
Zoom Hacklendi 500 bin Hesap Tehlikede

 

Satılan Zoom Hesapları daha fazla detaylar içeriyor.

E-posta adresleri , şifreler , kişisel meeting URL ‘leri , ve HotKeys detaylarını içeriyor !

Zoom Hacklendi 500 bin Hesap
Zoom Hacklendi 500 bin Hesap Tehlikede

ÖNEMLİ UYARI !

Zoom hesap şifrelerinizi hemen yüksek kombinasyonlu şifrelerle değiştirin. Aynı email ve şifreyi kullandığınız tüm hesaplarınız da tehlikede !!!

Kaynak : Spiegel.de

 

Bunları da Okumalısın

Web tabanlı Video Konferans Yap

Playstation dan Evde kal hediyesi 2 oyun

Genel Değerlendirme
Şimdi Değerlendir
[Toplam: 0 Ortalama: 0]
Hayat Paylaşınca Güzel ;)
Share

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.