TikTok Neden Engelleniyor ?

Genel Değerlendirme
Şimdi Değerlendir
[Toplam: 2 Ortalama: 5]

TikTok Neden Engelleniyor ?

 

TikTok Neden Hindistan ‘ın ardından da Amerika ‘da engelleniyor ? TikTok Neden Engelleniyor ? Ticari anlaşmazlıklar mı , yaptırımlara yeni bir örnek mi ? TikTok ‘un tek suçu Çin ‘liler tarafından yapılmış olması mı ? Temel neden nedir ?

TikTok ‘u ilk Engelleyen Hindistan

27 Haziran 2020 , Pazartesi günü Hindistan resmen TikTok dahil 59 mobil uygulamayı ,mobil işletim sistemi fark etmeksizin (Android / iOS v.s.) erişimi engelledi. Hindistan da uygulamaların kullanılması yasaklanmış oldu.

TikTok Neden Engelleniyor
TikTok Neden Engelleniyor – TikTok Neden Hindistan ‘da yasaklandı.

Neden Hindistan 59 Çin menşeili uygulamaları yasakladı ? 

Yapılan açıklamalara göre , Hindistan egemenliğine ve bütünlüğüne zarar veren eylemlere katılmaları gerekçe olarak sunuldu.
TikTok Hindistan ‘da 600 milyon kez indirilmiş. Hindistan nüfusunun ( 25 Haziran 2020 verilerine göre 1.380.004.385 kişi) %43 ‘üne denk geliyor. Ayrıca , çok az veri kullanan UC internet tarayıcı da ekonomik akıllı telefon kullanan Hintli’lerin en çok tercih ettiği tarayıcı ile beraber Shareit, Baidu, Weibo ve WeChat gibi diğer bilinen uygulamalar da erişime kapatıldı.

Hindistan bu kararın temelini Teknoloji yasasında yer alan 69A maddesine istinaden olduğunu belirterek iç işlerinin konusu olarak detaylı açıklamada bulunmadılar. Asıl neden ise , Hindistan ve Çin arasında yaşanan askeri krize karışılık verilmesi konusunda kamuoyunda oluşan tepkilerin temel olduğu bildirilmiştir. Hindistan ‘ın Çin ‘e uygulamayabileceği ekonomik ve ticari bir yaptırım yeterince olmaması nedeni ile global platform olan teknolojiyi tercih etmişler. TikTok ‘un Hindistan kullanıcısını kaybetmesi gelirlerinde muhakkak düşüşe neden olacaktır.

Hindistan ‘ın teknoloji konusunda Çin yasakları 5G teknoloji ile de devam edebilir. Ulusal güvenlik ve veri güvenliği konusunda kaygılarını temel oluşturarak 5G teknolojisi için üretilmiş teknolojik ürünleri ve altyapıların kullanılmaması da global pazarda Amerika ‘dan sonra ikinci darbeyi vuran ülke olabilir.

Hindistan ‘ın Engellediği 59 Çin Menşeili uygulama listesi ;

TikTok Neden Engelleniyor
TikTok Neden Engelleniyor

Hindistan ‘ın engellenen uygulamalar için alternatifleri hazır.

TikTok ‘un yerel alternatifi Roposo gibi şirketler bu sayede ilgi görebilir. UC mobil internet tarayıcı ile beraber Chrome da ülkede kullanılan en popüler uygulamadır. Bu ve diğer uygulamaların engellenmesi yerel ve diğer alternatif uygulamalara yarayabilir.

Teknoloji Milliyetçiliği Akımı mı başlıyor ?

Vatandaşlarının kişisel verilerini korumaya çalışan ülkeler için bu ve benzeri eylemlerin olması olasıdır. Tabii ki bu nokta sadece asıl amaç için ufak bir virgül olarak da değerlendirilebilir. Yerel yatırımlara ve ekiplerin kurulması demek tamamen ticaridir. Vergi ++

Yasaklar / Engellemeler sadece TikTok ve diğer 58 uygulamadan ibaret değildir. ZTE , Huawei , Oppo , Xiaomi , Vivo ve OnePlus gibi teknoloji markalarını da etkileyecektir. Hatta bu markaların Hindistan Premier Kriket ligi ana sponsoru olanlarının , ligler öncesi anlaşmaları fesih edilmesi ile de devam edebilir.

TikTok Neden Engelleniyor
TikTok Neden Engelleniyor

TikTok Amerika ‘da da Engelleniyor.

01 Ağustos 2020 tarihinde , Twitter ‘da Trend Topic  #TikTok.  Gündeme düşen konu Amerikalıların eleştirip yorumladığı bir konu oldu.

İlk akla gelen kısa süre önce Microsoft ‘un TikTok ‘u satın alacağı yönündeki iddiaları akla getirdi. Anlaşılan o ki , anlaşma sağlanamamış ve ” ya benimsin ya VPN ‘in ” konumuna gelindi.

Başkan ‘ın yaptığı Cuma günkü açıklamaya göre TikTok ‘a erişim engellenecek. Microsoft ‘un söz gelimi satın almasına da karşı olduğunu bildirdi.

Peki Neden Amerika da TikTok ‘a erişimi engelliyor ? 

ZTE modem şirketi , Huawei markası ve 5G ulusal bilgi krizi ile aynı temele dayandığı iddia ediliyor. Diğer taraftan TikTok ‘un sahibi olan ByteDance adlı şirketin Microsoft satın almasını imzalaması beklendiği ve göz dağı olarak yapılan bir hamle olduğu paylaşılan yorumlar arasında yer alıyor.

Her platformda köşeye sıkıştırılmaya çalışılan Çin ‘in nasıl misillemeler yapıp cevap vereceği de diğer merak konusu.

 

Bu haber belirtilen kaynaklardan derlenerek hazırlanmıştır.
Kaynaklar : CNN , Foreignpolicy 

 

Sizce TikTok Neden Engelleniyor ? Görüş ve yorumlarınızı bırakın.

TikTok Çakması Zynn ile izledikçe para kazan

TikTok rakibi Youtube Shorts geliyor

 

Genel Değerlendirme
Şimdi Değerlendir
[Toplam: 2 Ortalama: 5]
Hayat Paylaşınca Güzel ;)
Share

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.