Teraflops Nedir ?

Bu yazı şimdiye kadar 4316kez okundu!

Teraflops Nedir ?

Teraflops Nedir ? TFLOP, “teraflop”  kısaltmasıdır. GHz ‘den daha yüksek işlemci kapasitesini ifade eder. Bilgisayar işlemci gücünü ölçmenin bir yoludur. Bir teraflop, bir işlemcinin saniyede bir trilyon kayan nokta işlemi hesaplama kabiliyetini ifade eder. Mesela bir şeyin “6 TFLOPS” olduğunu söylemek, işlemci kurulumunun saniyede 6 trilyon kayan nokta hesaplamaları yapabildiği anlamına gelmektedir.

Kayan noktalı hesaplamalar, bilgisayarların hesaplama gücünü ölçmenin yaygın bir yoludur. Aslında FLOP’ları kullanmaya başladıktan sonra hızlı bir şekilde bilgisayarın gücü hakkında konuşmak için ortak bir uluslararası standart haline geldi.

48 Saatlik Büyük İndirim! Online kurslar şimdi yalnızca 29,99 TL'den başlayan fiyatlarla!Teraflops Nedir ? | Tayfunca Teknoloji.ads in wordpress

Kaçak veya “gerçek” sayılar, matematik derslerinden hatırlayabileceğiniz (veya bilmeyebileceğiniz gibi), tamsayılar, ondalık noktalı sayılar, pi gibi irrasyonel sayılar da dahil olmak üzere tüm sayıların bir kümesidir. Hesaplama açısından, kayan noktalı hesaplama, kayan nokta sayılarını, özellikle de ondalık sayıları kullanan herhangi bir sonlu hesaplamadır. Bu, sabit noktalı hesaplamalara (yalnızca tam sayıları kullanan) bakmaktan çok daha kullanışlıdır, çünkü bilgisayarlar genellikle sınırlı kayan nokta sayılarını ve gerçek dünyadaki tüm komplikasyonları içerir.

Böylece, FLOPS, bir işlemcinin bir saniyede çözebileceği kayan nokta sayılarını içeren kaç tane denklemi ölçer. Çeşitli aygıtların ihtiyaç duyduğu FLOPS’da çok fazla değişkenlik var. Örneğin, geleneksel bir hesap makinesinin tüm işlemleri için yalnızca yaklaşık 10 FLOPS gerekebilir. Bu durumda megaflops’tan (bir milyon kayan noktalı hesaplamalar), gigaflops (bir milyar) ve teraflops’dan (bir trilyon) bahsetmeye başlayınca, ne tür bir güce rastladığımızı görmeye başlayabilirsiniz.

Üreticiler sıklıkla bilgisayarlarda FLOPS’u bir şartname olarak içerdiğinden, evrensel olarak ne kadar hızlı oldukları hakkında konuşabilirler. Bununla birlikte, özel olarak üretilmiş bir makineniz varsa ve teraflops’tan övünmek istiyorsanız, bunu anlamanız için kullanabileceğiniz oldukça basit bir denklem var:

teraflops nedir -tayfunca teknoloji

Temel olarak aynı şey ‘dir. Bilgisayar grafikleri olarak gördüğümüz, çok sayıda çokgen oluşturulması ve ekrandaki farklı konumlara taşınmasıdır. Ancak işlemci küçük resimler çizmez, bu çokgenlerin şeklini, özelliklerini ve yerleşimini tanımlamak için matematiğini kullanır. Her açıyı ve konumu kendi küçük kayan nokta hesaplaması olarak düşünebilirsiniz – çünkü tam olarak işlemci bunu görür.

 

Teraflops ‘u son zamanlarda oyun konsolarında duymaya başladık. Yükselen grafik kalitesi yüksek işlemci gücü gerektirdiği için hayatımıza yeni ölçü birimi Flops girmiş oldu. Kaç kişi bu ölçü birimi dikkate alacaktır ? Sizin için ne kadar öneli olacaktır ?

Oyun grafiklerinin kaliteli olması sizin önceliğiniz ise detaylar sizin için çok kritik olmaz.

Cumartesi günü E3 ‘de tanıtılan yeni XBOX ONE X (Scorpio projesi ) tanıtıldı. Dikkat çekici olan ise şimdiye kadarki en yüksek işlemci gücüne sahip olan oyun konsolu XBOX ONE X 8 Teraflops tanıtıldı.

Teraflops Nedir ?
Teraflops Nedir ?

Aşağıdaki grafik XBOX ONE X tanıtılmadan önce tahminen hazırlanmış ancak bekletiler bile 6 Teraflops iken 8 gelmesi oldukça şaşırttı.

 

Bu yazı şimdiye kadar 4316kez okundu!

Henüz Değerlendirilmemiş

Bu Yazıyı Değerlendirin lütfen.

Sizin yorumunuz yok mu ?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.