Sloborn Nerde ? Kuş Gribi Hk Dizi

Genel Değerlendirme
Şimdi Değerlendir
[Toplam: 7 Ortalama: 5]

Sloborn Nerde ? Kuş Gribi Hk Dizi

Alman ve Danimarka ortak yapımı olan Sloborn adlı dizi kuş gribi virüsünü konu alan dizidir. Corona (Covid19) virüsünden önce de bulaşıcı virüsler vardı. Uzmanların paylaştıları üzere evrimleşmiş virüsler hayatımızda olmaya da devam edecek. Kuş gribi ( H5N1 ), Domuz gribi ( H1N1 ) influenza virüsü hakkında da daha önce duyduk. Ancak bir Corona (Covid19) kadar duymadık. Ya SARS , MERS ?  Peki influenza bitti mi yoksa mutasyona uğrayan virüsün adı mı değişti ? Influenza Nedir ?

Sloborn Adası Nerde  ?

Almanya ‘nın kuzeyinde bulunan takım adalar (7 x East Frisian / Doğu Firizyan ) arasında olarak kurgulanan “Sløborn adında gerçekte bir ada yok. Çekimler için kullanılan gerçek ada Nordeney ‘dir. Toplamda 26.3 km karelik alana sahip olan ada , Almanya ‘nın üçüncü büyük adasıdır. Altı binden (6 bin ) fazla nüfusa sahip olan ada film sonrası ilgi gören mekanlar arasında yer alacaktır.

Sloborn Dizisinin Konusu

Ada karasına esrarengiz şekilde oturan yelkenli içinde , sebebi başlangıçta belirlenemeyen iki yaşlı Amerika ‘lının cesedi ile olaylar başlar. Adalılar rutin hayatlarına devam ederken bir anda hastalık yayılır. Panik ile başlayan süreç heyecanla devam eder. Dramatik sahnelerin olduğu film oldukça sürükleyici ilerler.

ZDF kanalı tarafından yayınlanan dizinin kurgusu “Christina Alvart” tarafından 2008-2009 yıllarında  Meksika ‘da domuz gribi vakalarının duyulması ile esinlenilmiş. Sloborn , salgını ciddiye almayanlar ve otoriteye güven kaygısı yaşayanların verdiği tepkiler , sonuçlarına bağlı problemleri konu alıyor.

Alman Dizisi

Avrupa Komisyonu tarafından finanse edilen 20 TV projesinden biridir.

Yayında olan 8 bölüm ortalama her bir bölüm 47-48 dk ‘dan oluşuyor. IMDB puanı : 6.8

https://youtu.be/bYLPxvxwago

Sloborn Dizide Dikkat Çeken Deniz Ortasında Eski Bina Nedir ,Nerdedir ?

Polonya, Barbie Doly Gdynia ‘de yer alan Torpidownia.

Almanca ; “Torpedowaffenplatz Hexengrund “, Gdynia (daha sonra Gotenhafen) yakınlarındaki Danzig Körfezi’nde 1942’den 1945’e kadar Alman Hava Kuvvetlerinin torpidoları için bir test tesisiydi.

İkinci Dünya Savaşı sırasında işgal altındaki Polonya’da inşa edilen Alman torpido araştırma merkezlerinin merkezi tesisi, havzanın dibine, kıyıdan birkaç yüz metre uzaklıkta inşa edilmiş. Test atışı için ekipmanların bulunduğu bir torpido montaj salonuymuş.Torpido bileşenlerinin dar hatlı bir demiryolu ile taşındığı iskele kıyısına bağlanarak ve burda monte edilirmiş.

Sloborn dizindeki Su içindeki bina
Sloborn dizinde yer alan  Su içindeki bina

İkinci Dünya Savaşı’ndan sonra, Gdynia deniz limanı yakınlarında yaklaşık altı kilometre daha güneyde yeni bir torpido tesisi (Formoza) inşa edildi. Polonya’da Torpedownia adıyla bilinen eski tesis çürümeye bırakılmış ve iskele iskelelerinin kalıntıları ile kalıntıları bugün hala orada duruyor.

 

Virus Konulu 10 Film

Darphane Soygun Dizisi La Casa Del Papel

Belgesel izle 34 Netflix Belgeseli Youtube da

Genel Değerlendirme
Şimdi Değerlendir
[Toplam: 7 Ortalama: 5]
Hayat Paylaşınca Güzel ;)
Share

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.