PS3 Güvenli Mod – Safe Mode Açma

Bu yazı şimdiye kadar 42813kez okundu!

safe-mode-logo

Güvenli Mod aktifleştirme

1: PS3’ün ön tarafında yer alan açma-kapatma düğmesine kırmızı ışığı görene kadar basılı tutup kapanmasını bekleyiniz.

2:

 • Kapatma-Açma tuşuna basarak ilk “beep” sesini duyacaksınız. PS3 açılıyor.
 • Açma-Kapatma tuşuna basmaya devam ederek yaklaşık 5 sn sonra ikinci “beep” sesini duyacaksınız. Video -görüntü ayarları resetlenmiş olacak. (Fabrika ayarlarına dönmesi)
 • Açma-Kapatma tuşuna basmaya devam ederek yaklaşık 5 sn sonra üçüncü “beep” sesini duyacaksınız. Sistem kapanacak ve kırmızı ışık görülecek.

3:

 • Tekrar Kapatma-Açma tuşuna basarak ilk “beep” sesini duyacaksınız. PS3 açılıyor.
 • Açma-Kapatma tuşuna basmaya devam ederek yaklaşık 5 sn sonra ikinci “beep” sesini duyacaksınız. Video -görüntü ayarları resetlenmiş olacak. (Fabrika ayarlarına dönmesi)
 • Açma-Kapatma tuşuna basılı tutmaya devam ederek yaklaşık diğer bir 5 sn sonra ikinci arka arkaya “beep”sesini duyacaksınız. Bu noktada açma-kapatma tuşunu bırakın. Eğer işlemi doğru yapabildiyseniz, Güvenli mod aktif aşağıdaki mesaj ekranı ile aktif olacaktır.

Evden Çalışacağınız İşinizi Kurmayı ve Başarılı Olmayı öğrenin. Kurslar şimdi yalnızca 29,99 TL'den başlayan fiyatlarla!

Güvenli  Mod,  “Oyun kolunu USB kablosu ile PS3 ‘e bağlayıp üzerindeki PS tuşuna basınız.”

 • Oyun kolunu usb kablo ile PS3’e bağlayıp PS tuşuna bastıktan sonra Güvenli mod aktif olacak ve aşağıdaki menü karşınıza çıkacaktır.

 

safe-mode-PS3

4: Aşağıdaki seçenekleri sırayla çalışana kadar deneyiniz, çalışan bir seçenekten sonra diğer bir seçeneği denemye devam etmeyiniz !

 1. Restart System ( Sistemi yeniden başlat.)
 2. Restore Default Settings ( Fabrika ayarlarını yükle.)
 3. Restore File System ( Dosya sistemini tekrar yükle.)
 4. Rebuild Database ( Veritabanını tekrar oluştur.)
 5. Restore PS3 System ( PS3 Sistemi tekrar yükle.)

Güvenli Mod ne zaman kullanılmalı ?

Aşağıdaki durumlarla karşılaştığınızda günveli modda PS3’ü başlatınız.

 • PS3 açıldığında  XMB adlı menü ekranda görünmez ise ve sadece ekranda dalgalar hareketliyse.,
 • PS3 açıldığında ekrana hiç bir görüntü gelmior , siyah ekran varsa,
 • PS3 açıldığında ; Sabit diskte (Hdd) dosya sisteminde hata var ,tekrar yüklenmesi gerekiyor ,devam etmek için ” X ” basın yazıyor ancak basmanıza rağmen hiç bir değşiklik olmuyor ,donmuş ise, [The hard disk’s file system is corrupted and will be restored.]  press X to Restore the system.
 • Bir önceki durumda “X” e bastıktan sonra işlem devam etti. Sistem kendiliğinden tekrar başlatıldı ancak hata düzelmemiş ve yine aynı hata ile karşılaştıysanız.
 • PS3 Güncellemesini yaptıktan sonra sistem tekrar başladğında donma gerçekleşiyor ve kitleniyors,

Ps3 Güvenli Modda başlatılmalı ve sistem onarılmalıdır.

 

 

Bu yazı şimdiye kadar 42813kez okundu!

68 thoughts on “PS3 Güvenli Mod – Safe Mode Açma

 1. usta ben ps3 ekran ayarlarına restart atayim dedim.güç düğmesine basılı tuttum.sonra ekrana direk yükleme çubuğu geldi.
  screen system restore diye bir yazı.
  çubuk %100 olduktan sonra ekran kararıyor ve hiç gelmiyor.kapatmayı denedim kapanmadı da…
  yardımcı olursanız sevinirim…..

  1. Sistemin geri yükleme işlemini gerçekleştirmişsiniz. Yükleme durumundayken kesinlikle müdahale edilmemesi gerekir. Şuan çalışmıyorsa güncel sistem dosyasını indirip yüklemelisiniz.

 2. Tayfun bey merhaba ben 2. seçeneği seçtim fabrika ayarlarına yükleme 5 saat oldu hala aynı kaç saat sürer bu fişten çeksem sıkıntı olur’mu yada kaç saat sürer bitmesi. ?

  1. Kaan Bey , o kadar uzun sürmez genelde. İşlemi de tam tamamlamadan yarıda kesmek yazılımın çökmesine neden olabilir. İşlemin devam ettiğini gösteren led ışıkların yanıp söndğünden emin olun. Yanmyrsa zaten boşuna beklyrsunuz demektir.

 3. Baslatılamıyor uygun sistem depolama alanı bulunamadı diyor ne yapsam düzelmedi güvenli mod hiçbir işe yaramıyor sorun hdd den olmalı kac kere fat32 şeklinde biçimlendirdim yine aynı hatayı alıyorum yeni hdd mi almalıyım

  1. Fat32 formatlamayı disk management üzerinden diski tamamen partition-bölümlerini silin. Yeni bölüm oluşturun. Sonrada fat32 seçerek disk management üzerinden formatlayınız. Disk management (disk yönetimi) windows – ara içinde bulabilirsiniz.

 4. Tayfun bey. Benim PS hiç safe mode’a geçmiyor. Fifa 16 yükledim güncelleme istedi güncelledim ve yüzde 30’da hata veriyor. Safe mode’da açayım dedim açılmıyor sürekli güncelleme yerine geçiyor 🙁

  1. Cihazınızda herhangi bir işlem yaptırdınız mı daha önce? Yazılım kırma işlemi gibi… Ayrıca güncellemeyi network kablosu ile denediniz mi? Zaman zaman PS server yoğunluğundan da sıkıntı yaşanabilmektedir.

 5. merhaba iyi günler , benim cihazım kırıktı sistem güncellemesi gerek diyodu oyunlarda falan sonra sistem güncellemesi yaptım yeniden başlatıldıktan sonra siyah ekran geldi ps hiç açılmıyo öyle siyah ekranda kalıyo güvenli modda ki bütün seçenekleri seçtim fakat sonuç aynı ne yapabilirim acaba

 6. Tayfun bey benim ps3 kırılmış bir makina.sistem depolama alanındaki dosya sistemi bozuk ve geri yüklenecek hatası veriyor.Beklyor hatayı ayıklıyor sonrada tekrardan aynı hatayı veriyor ne yapmam gerekyor.

  1. Merhaba Emre Bey,
   Ben de aynı hata ile karşılaştım hatta PSN ‘den fifa16 ‘yı indirdikten sonra başıma geldi. Güvenli modda açıp sistem dosyalarını onar demeniz gerekiyor ki ,bu durum da kırılma işlemi ile ilgili ne olabilir emin değilim. Açıkçası ben kırık olarak kullanmadığım için yanlış yönlendirmek istemem.

 7. Hocam hdd yükseltmeyi denedim fakat biçimlendirme 0 da kalıyor sistemi kapatıp açtığımda boş alan kısmında 9815mb/298 gb yazıyor anlamadım ki 12 gb ikende 9gb boş alan vardı 320 gb oluncada 9 gb boş alan gösteriyor ne yapmam lazım acil yardım edin

 8. üstad kırdırılmış ps3 aldık takınca güncelleme istedi wifi üzerinden güncelleme yaptık ekrana versiyonunun yükseltilmesi lazın yazısı çıktı öylece kaldı hiç bir şey yapamıyoruz çözümü varmıdır teşekkürler

 9. Öncelikle bu güzel paylaşım için teşekkür ederim. Blu ray sürücüsünü yenisiyle değiştirdim. Ancak cdyi okumuyor. Yukarıdaki işlemlerden birini yapmam gerekiyor sanırım. Bu konuda bilginiz var mı?

  1. Merhaba Emrah,
   Cihazın yazılımını güncel olarak tekrar kurmalısın. Cihazın yazılımı herhangi bir yöntem ile kırıldıysa,yapılacak bir şey yok, maalesef orjinal yazılım yüklemen gerekiyor. Bu arada BluRay yine Orjinal PS3 ‘un parçası mı, yoksa muadil bir ürün mü ?

 10. merhaba
  ps3 e güncelleme yaptık bütün oyunlarım silindi bu güncellemeyi nasıl geri alabilirim

  1. GÜncellemeyi geri almanız zor bir işlem ki ,alsanız bile oyunları farklı yöntem ile yüklediyseniz geri alamazsınız. PSN den indirdiyseniz zaten hangi sürümü kullandığınızın önemi yok. Her versiyon için daha önce satın alınmış / indirilmiş oyun tekrar indirilebilir.

 11. Merhaba Tayfun Bey
  ps3 silim kasa makiman var ayarlar Güvenlik ayarlarından L1+Select+R1+Kare Tusuna bastıgımda 4 haneli güvenlik kodu geliyordu şifre 0-0-0-0 la kullanımı acıyordum yanlız şuanda aynı şifreyi giriyorum şifre yanlış diyor. Bunun için Ps3 sistemini Takrar yükle dedim olmadı fabrika ayarlarını tekrar yükledim olmadı bunun için ne yapmam lazım yardımcı olursanız sevinirim.

  1. (Ayarlar) > (Sistem Ayarları) > [Varsayılan Ayarları Geri Yükle] öğesini seçerseniz, parolayı [0000] olarak sıfırlayabilirsiniz. Diğer tüm ayarların da varsayılan değerlerine geri yükleneceğini unutmayın.

 12. Merhaba;
  ps3 super slim 4.66 version 4.81 e yükseltmek istedim.
  Sistem yazılımı doğru çalıştırılamıyor. Sistemi yeniden başlatmayı denemek için PS düğmesine basın.
  Sistem yeniden başlatılamıyor ise sistem yazılımını yeniden kurmanız gerek. 4.66 veya daha sonraki bir sürümün güncelleme verilerini içeren depolama alanını baglayın diyor.

  son sürüm olan 4.81 dosyasını yüklemeye başladı ama %98 de kaldı. 3 saat boyunca ellemedim en son dayanamadım fişini çektim. Tabiki bu arada yukarıda yazılan yorumlarıda okudum, hdd fat32 yapıp yenisini taktım gene olmadı. 4.75 ve 4.76 normal mod p3updat.pup dosyalarını buldum denedim gene olmadı. Güvenli moddan bütün menüdeki yolları denedim onlara rahmen olmadı. sizce nasıl bir yol izlemem lazım. Yardımlarınız için teşekkürler.

  1. Merhaba Alpay,
   Şimdi senin paylaşacağım yöntem biraz garip gelebilir ama bazen bu tarz yöntemler işe yarıyor. HDD ‘yi çıkartıp fat32 formatlamasını tekrar yap ancak PS3 ‘e takma. Ps3 ‘ü HDD siz başlat. Ekranda HDD yok hata mesajı görene kadar bekle. Uyarı mesajı çıktıktan sonra HDD ‘yi cihaza tak. Sonra sistemi kapat ve biraz bekledikten sonra tekrar aç. Açılış biraz uzun sürebilir sabırlı olup güncelleme ekranına gelip başlamasını beklemelisin. Bu arada internet bağlantısını ethernet kablosunu bağlayarak sağlarsan isabetli olur. Wi-fi yerine kablolu internet yükleme hızını yükseltir. Umarım bu yöntem işine yarar. Kolay gelsin.

   1. Teşekkür ederim,
    birazdan dediğiniz yöntemi uygulayıp sizi bilgilendiririm.
    ilgi ve alakanıza teşekkürler.

 13. Tayfun bey merhaba

  ps3 elektrik fişini takınca kırmızı ışık yanıyor açma kapama tuşuna basınca fan çalışıyor yeşil ışık yanıyor 10-15 saniye sonra kendiliğinden çıt diye bir şey ses gelerek bir anda kapanıyor yeşil ışık sönüyor kırmızı ışıkta yanmıyor

  internetde ps3 power kutusunun içinde 2 adet vida şeklindeki yeri çok az sağa ya da sola çevirince düzelebileceği şeklide yorumlar var

  Kondansatörlerin şişmiş ya da anakartın arızalanmış olma ihtimali olduğunu yazanlar var

  sizin yorumunuz nedir?

  1. Merhaba Kemal Bey,
   Güvenli Mod ta açmaya çalıştığınızda da aynı durum varsa yetkili bir servise göstermenizi tavsiye ederim. Kendiniz müdahale etmek isterseniz problemin boyutları değişebilir.

 14. Abi karsima kontrol cihazinizi usb kablosu olarak baglayin ve ardindan PS tusuna basin dio PS tusu nedir

 15. Selam tayfun abi ps3 sistemini yüklüyorum ama yüz de yüz oldu zaman erkan karanlık oluyor ps3 turuncu ışığı kapanıyor neden olur bana yardımcı olurmusun sevinirim acil cevap verirsen

  1. Merhaba Halit,
   Güvenli modda açıp 4ncü sıradaki “Veri tabanını yeniden oluştur ” seçeneğini kullanmalısın. Daha sonra sistem güncellemesi yapsan daha iyi olur. Yeni HDD mi kullanıyorsun yoksa mevcut üzerinde sistem yeniden yüklüyorsun ?

 16. abi 8002F334 UYARI VERİYOR SÜRÜM 4.80 Dİ BENDE 4.81 YAPMAYI DENEDİM İNTERNET ÜZERİNDEN %35 DEN SONRA UYARI VERİYOR GÜVENLİ MODA GİRMİYOR NAPMAM LAZIM YARDIM ET TEKNİK SERVİS 50 TL YE YAPARIZ DİYOR

 17. selam hocam.multimanlı ps3 cihazımda şu hata ilk defa başıma geldi.”sistem son kullanıldığında düzgün kapatılmadı” X e badığım zaman tekrar ana sayfaya döner gibi oluyor tekrar”sistem son kullanıldığında düzgün kapatılmadı”. yazısı çıkıyor bunun bir çözümü varmı.yardımcı olursanız sevinirim.

  1. Merhaba Selim,
   Bu hatayı ne zaman almaya başladın ? Yani en son ne yaptıktan sonra ? PS3 ‘ü nasıl kapatıyorsun ? Sistem üzerinden mi yoksa direkt tuşundan mı ? Yada prizden mi çekiyorsun ? Olması gerekeni belirtiyim. Menü içinden sistemi kapatman gerekiyor. Manuel her kapatma yöntemin bu hatayı almanı sağlar hatta zaman içinde HDD ‘Yi bile değiştirmek zorunda kalabilirsin. Tabii önce format atıp tekrar denersin olmaz ise yeni HDD takarsın. Bu işlemleri yapmadan bir tavsiyem daha var. En son oynadığın oyunun save (kayıt) dosyalarını ps3 de sil. Sistem üzerinden normal kapat ve açtığında normale dönebilir.

 18. Merhabalar bende ps3 Model no CECH-2504B cihazı var. Ekranda ‘kontrol cihazını USB kablosu kullanarak baglayin ve ardından PS düğmesine basın’ diyor. Bu uyarının sebebi nedir ve PS tuşu denen bı tuş yok bu cihazda. Tesekkurler

 19. İlk olarak böyle bir paylaşım için teşşekürler. Ben herbir aşamayı yaptım ancak orjinal kontrollör kullanmıyorum bunun yerine PC kontrollörü kullanıyorum. PS Tuşu yerine geçebilecek bir tuş veya tuş kombinasyonu varmı tıpkı PC’lerde Shift+0 yapınca insert görevi gördüğü gibi.

 20. merhaba tayfun bey ben ps 3 4.81 veriyon cihazımı fabrika ayarlarına döndürmeyi seçerek işlemi başlattım ancak neredeyse 28 saat oldu hala sistem dosyları geri yükleniyor sistemi kapatmayın şeklinde bir uyarı mesajı ekranda aktf bu illem kaç saatte biter yardımcı olursanız sevinirm.

  1. Merhaba Sarp Bey,
   Bahsettiğiniz işlem bu kadar uzun sürmemesi lazım. Disk (HDD)boyutu ne kadar? 1 TB bile olsa 28 saat gibi bir süre bu işlem çok uzun.

 21. slm abi benm kırık ps3`ü sistem dosyaları bozuk oldugu için ps3 sistemini sıfırladm 4.81 multiman ve cfw 4.81 yüklemesi yaptm başka bişey yüklememe gerek var mı usb den oyun yüklemeye çalıştım oyun görünmüyor multimande ama ps3 klasöründe dosyalarını görüyorum eksik birşey mi yaptım

 22. merhaba tayfun bey, ps3 güvenli mod seçeneğinden açmaya çalışıyorum akşam başlattım 15 saat oldu hala ekranda ‘hazırlanıyor lütfen bekleyin’ yazıyor, sizce bu normalmi ?

 23. Tayfun Bey iyi günler emanet bir PS3 vardı internetten oyun indirelim istedik kabloyu taktık güncelleme sordu bizde Tamam dedik güzelce güncellemeyi yükledi bütün işlemler Bitti Yeniden başlattığı sırada Hata verdi kapatıp açıyoruz sürekli aynı hatayı veriyor güvenli modda bütün 6 maddede denedik ama hiçbirisi çözüm olmadı Lütfen yardımcı olun. Bir de pek anladığımız bir durum değil açıklayıcı bir anlatım yaparsanız çok sevinirim Hatta Mümkünse Telefonla da görüşebiliriz

 24. Restoring…
  Do Not turn off the system
  Bu yazı ile beraber çıkan dolum cubugunda %44 e kdr geldi sonra ekran gitti hocam ne yapabiliriz teşekkürler

 25. Hata ayıklama modu çıkıp oyunlar gözükmüo ekran karıncalı bir şekilde yanıp sönüyor nasıl çözüm bulunabilir efendim…

 26. tayfun bey ben ps3 e yeni harddisk taktım ve ps3 kilitledi kendini artk hiç açılmıyor neden acaba ve harddiskim ssd değil

  1. Merhaba Murat Bey,
   Cihazınız orjinal yazılımı ile çalışıyordu değil mi ? PS3 kendine özgü bir dosya formatı kullanıyor.Bu formatın bilgisayarda hiçbir şekilde tanımaz,görmez. Bu yüzden boşuna uğraşmayın.Yeni bir hard disk taktığımızda cihaz kendi biçimlendirmesini yapıyor ama daha sonra ofw (orjinal sistemi) kurmalısınız. Bildiğiniz gibi ps3 fat32 dosya tanıyor harici disk kullanacaksak hard diski ps3’ün görmesi için fat32 formatlayıp takmalısınız. SSD HDD olması gerekmiyor zaten üzerindeki HDD de SSD değildir.

   1. abicim sa benim ps3te mw3 oyunu var ama baslatma islemi sirasinda bir hata olustu diyor yani oyunu açmıyor hata kodu ise 8001000F sorun nedir acaba

     1. abim bir sorum daha olucak benim ps3 te usb gözüküyor ama içindeki oyunlar yani kayitli veriler gözükmüyor ne yapılması lazım araştırdım ama bişeyde bulamadim

 27. İyi günler hocam sistem dosyası bozuk ve geri yükleme yaptı diyor. Yaptıktan sonra uzun bir süre bekliyor ve cihaz tekrar açılıyor yıne aynı hata. Sitesinizdeki gibi güvenli modu yapayımdedım ama o arka arka 2 kere bip sesinden sonra gelmiyor ps kapanıyor. Sızın yazınızıda okudum videolarda izledim ama güvenli mod bır türlü açılmadı arka arkaya bip sesinden sonra ps kapanıyor. Ps modelinden mi kaynaklanıyor budurum.yoksa bazı ps bu model yok mu

 28. Hocam iyi akşamlar ps3 sistem dosyası bozuk diyor. Güvenli modu bir türlü açmadı yazınızı ve bazı videoları uyguladım ama olmuyor. Son çift bip sesinden sonra ps kapanıyor güvenli modu gelmiyor. Bu durum ps modelinden mı kaynaklanıyor. İlginiz için şimdiden teşekkür eder iyi çalışmalar dilerim.

   1. Merhaba far cry 4 aldım geçen gün giriyim dedim hdd installing gibi birşey çıkıyor oyun açılıyor ama %85 te donuyor kalıyor yani bu arada oyun donmuyor o bar donuyor safe modda hangi seçeneği seçmem gerek bununla alakalı şimdiden teşekkürler

   2. Ps3 modeli kırık abi ama önceden bir oyu icin yedekleme geri yükle seçeneği yaptım oyunlarımda silinmişti şimdi oyunlarımı tekrar yükledim bu seferde kayitli veri gözükmüyor önceden gözüküyordu şimdi olmuyor bende araştırmasını yaptım ama bir şey bulamadım ne yapılması gerekiyor acaba kayitli verilerin gidilebilmesi icin save li oyunlarım vardı hepsi gittimi şimdi boşu bosuna

 29. Mrb depolama alanindaki dosyalar bozuk uyarısı verdi cihaz bende güvenli modda 3.seçeneği yapmaya çalıştım 7 saat oldu hala hazirlaniyor lütfen bekleyin diyor bunula alakalı ne yapmam gerekir bilgi için şimdiden tşk ederim

  1. Merhaba Recep , 7 saat çok uzun bir süre. Bu kadar uzun sürmemesi lazım. Normal kapatmadın sanırım yada elektrik kesintisi oldu.
   Kapatmayın yada elektrik bağlantısını kesmeyin uyarısı yoksa tekrar güvenli modda açmayı dene derim.

 30. Selamlar tayfun bey Ps3 ümde sistem depolama alanındaki dosya sistemi bozuk ve geri yüklenecek yazıyor yükleniyor %100 oluyor ekran kararıyor sonra görüntü gelmıyor yardımcı olabilirmisiniz

 31. Selamlar Tayfun bey ps3 sistem depolama alanındaki dosya sistemi bozuk ve geri yüklenecek yazıyor yüklüyorum %100 oluyor ekran gidiyor görüntü gelmıyor yardımcı olabilirmisiniz

Sizin yorumunuz yok mu ?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.