Playstation 5 ve Satış Fiyatı

Genel Değerlendirme
Şimdi Değerlendir
[Toplam: 1 Ortalama: 5]

Playstation 5 ve Satış Fiyatı

Playstation 5 , dijital etkinlikle 11 Haziranda görücüye çıktı. Bir anda hem dünya ‘nın hem de Türkiye ‘nin teknoloji gündeminde yerini aldı. Türkiye saati ile 23:00 ‘de başlayan etkinliğe ilgi geç saate denk gelmesine rağmen büyüktü. Gerek oyuncular gerekse de teknoloji editörleri , bloggerlar herkes yakından takip etti.

Merakla beklenen Playstation 5 sonunda tanıtıldı.

Playstation bu kez marjinal bir tanıtım projesiyle ortaya yavaş yavaş çıktı. Merak uyandırıldı. Teknik özellikleri önce basına duyuruldu. Ardından kontrolcüsü ortaya çıktı. Oyunları vs. derken nihayet kasayı da gördük , müşerref olduk. İlginçlikler tabii henüz bitmemişti. Bu kez geleneklerin dışına çıkıp siyah yerine beyaz kasayı lansman için kullandılar. Diğer taraftan yine 2 model Playstation 5 vardı ancak bu kez Pro ‘lu olan değil.

Playstation 5 ve satış fiyatı
Playstation 5 ve satış fiyatı

 

 

Sony , Neden 2 tip Playstation 5 üretti ?

Playstation Digital Edition ve Playstation 5 olarak 2 tip ürün tanıtıldı. Her iki de teknik ve performans anlamında birbirinden ayrılmaz iken , en belirgin fark dijital edition  -Disksiz ve diğeri de diskli bildiğimiz Playstation modelidir. Açıkçası net ayırtmak için PS5 Standart ve PS5 Digital Edition olarak adlandırmak mantıklı olur.

Tahmin edebileceğiniz üzere Disksiz olan Dijital Edition Playstation 5 ‘in fiyatı daha avantajlı olacaktır. Playstation Store ‘dan indirimli oyunları direkt indirip oynayabileceksiniz. Sony, bu şekilde daha da avantajlı olacaktır. Fiziksel olarak BluRay diski satın almayı tercih edenler de olabilir. Ancak bahsettiğim indirimlerden faydalanamazlar. En yakın örnek de Fifa 2020 ‘de. Halen indirim devam ediyor. Yoksa haberiniz yok mu ? Hemen şimdi gözatın.

Playstation 5 iki model
Playstation 5 iki model

 

Siyah Kasa mı , Beyaz Kasa mı ?

Sony , Playstation 5 ‘i beyaz kasa ile tanıttı ancak siyah kasası yada değişik temalı kasaları da olacak mı ,henüz bilinmiyor.

Photoshop sayesinde hemen yaratıcılıklar konuşturulup bir kaç alternatif de ortaya çıkarılmış. Star Wars temalı olanın fikri benden 😉 Bu fikri hayata geçiren de sevgili Web tekno ailesi oldu. Tekrar teşekkürler.

PS5 Darth Vader
PS5 Darth Vader

Instagram hesabımda görselleri paylaştım.

 

Tabii Twitter hesabımdan da anlık kısa bir anket yapıp Siyah kasa mı, Beyaz kasa mı diye sordum. Cevap veren 756 kişi (13.06.20 / 03:00) ‘nin %63.9 ‘u siyah kasayı tercih ediyor. Diğer taraftan %36.1 ‘de beyaz kasayı sevmiş.

https://twitter.com/tayfunknc/status/1271206568554618880

Henüz anketin süresi varken siz de katılabilirsiniz. 😉

 

Playstation 5 Tasarımı ile Eleştirilere maruz kaldı.

Kahve makinasından tutun da elektrikli ısıtıcılara ,modeme ve hatta ps2 yi beyaz kağıtla kaplayıp benzeterek eleştirenler oldu. Doğrusu tasarımına bendeniz de çok ısınamadım. Yatay kullanım için düşünülmemiş olduğu kesin. İlk aklıma gelen de TV ünitesi altına nasıl koyulur ki oldu. Görüntü olarak çok lansmandaki gibi durmayacağını tahmin etmek güç değil. Görsel de paylaşalım ki sizin de az çok fikrinizi alalım. Bakalım siz ne düşünüyorsunuz ?

ps5 yatay dursa
ps5 yatay dursa

 

 

Playstation 5 Satış Fiyatı Ne Olur ?

Sony, bu konuda da marjinaldik yapıp tanıttığı hiç bir ürünün fiyatını henüz açıklamadı. PS5 kontroller ‘ı çıkalı 1 aydan fazla zaman olmasına rağmen satış fiyatı bilinmiyor.  Hemen konu ile ilgili kısa bir anket ile sizlere yine twitter ‘dan sordum.

https://twitter.com/tayfunknc/status/1271197192896872458

Ankete katılıp siz de tahmin yürütebilirsiniz. Ancak gözüken o ki dolar ‘ın TL karşısında durdurulamaz değerlenmesi sonucu ve ülkemizdeki vergilerin vergisi ile zaten kredi çekip PS5 alacak durumda oluruz gibi gözüküyor. Bağ , bahçe ,tarla, araba , böbreğini yada iPhone ‘nunu bile satanın çıkması söz konusu olabilir. Sizce Playstation 5 ülkemizde satış fiyatı ne olur ?

Diğer taraftan sadece konsolu alınca bitmiyor. Oyun fiyatları da malum. Örneğin Fifa 2020 indirimsiz fiyatı 429 TL ‘dir. Playstation VR 2 de gelecektir. Kamera ve diğer aksesuarlarla motorsiklet parasını bulacağını tahmin etmek güç değil.

ps5 satış fiyatı ne olur
ps5 satış fiyatı ne olur

 

Playstation için Fifa 2020 sadece 49 TL

PS5 Dualsense ile PS4 Dualshock kıyaslama

Playstationdan Evde kal hediyesi 2 oyun

Resmi Playstation Web sayfası

 

Genel Değerlendirme
Şimdi Değerlendir
[Toplam: 1 Ortalama: 5]
Hayat Paylaşınca Güzel ;)
Share

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.