Play Protect Sertifikalı değil nasıl çözülür

Bu yazı şimdiye kadar 2623kez okundu!

Play Protect Sertifikalı değil

Play Protect Sertifikalı değil , “Device is not Certified by Google” (Cihaz Google Sertifikalı değil) uyarısı alıyorsanız bunu çözmek çok kolay olabilir.  Mart 2018 yılından beri Google , geçerli Android sertifikası olmayan cihazları bloklamaya başladı. Bu blok sebebi ile Google Play ve Google Mobil servisleri (GMS) kullanamazsınız.

Bu demek oluyor ki , Google map , Gmail , Google Photos ve bir çok uygulamayı kullanamazsınız. Ülkemizde pek yaygın olmasa da çok bilinmeyen markaların bazılarında Android yüklü geliyor ancak aslında lisanslı bir Android yüklenmemişse bu hatayı almanız çok muhtemeldir. Bu konuyu işletim sistemi olmayan bir bilgisayar almak gibi düşünebilirsiniz. Yada Windows 10 yüklü gelmiş ama aktive edilmemiş. Siz aktive etmek istediğiniz de öğreniyorsunuz ki geçerli bir dijital lisansı yok.

Android Açık Kaynak Kodlu Yazılım Değil mi ?

Evet, Android açık kaynak kodlu mobil işletim sistemidir. Ancak Google, her cihaz üreticisinin kendi arayüzünü kullanmak üzere dağıtımını ücretsiz yapmaktadır. O yüzdendir ki , Samsung ‘un kendi arayüzü , HTC ‘nin kendi arayüzü farklıdır. Huawei ve diğer markalarda tamamen kendi arayüzlerini geliştirip isimlendirirler. Temelinde Android kullanan cihazların hepsi sadece markalar bazında farklı arayüz ve özel programları mevcuttur.

Android cihazların yazılım deneyimleri, Google Pixel 2’den Samsung Galaxy S9’a, Huawei P20’ye veya Xiaomi Mi Mix 2S’ye kadar geniş ölçüde farklılık gösterebilir. Google, şirketlerin Android’i almasını ve özelleştirmesini istiyor, ancak aynı zamanda Android cihazlar arasında tutarlılık ve güvenlik olmasını sağlamak istiyor.

Google Play Protect Sertifikalı değil nasıl çözülür
Google Play Protect Sertifikalı değil nasıl çözülür

Bu nedenle Google, Android akıllı telefon ve tablet üreticilerinin uymaları gereken “Uyumluluk Test Paketi “‘ni (CTS) geçebilmesi için gereksinimlerin ve yönergelerin bir listesi olan “Uyumluluk Tanımlama Belgesini” (CDD) oluşturdu. Cihaz üretici şirket Google uygulamalarını ve hizmetlerini cihazlarına yükleme izini almak için CTS ‘yi geçmesi gerekir. Bir cihaz CTS ‘yi geçmezse, Google Play Store veya diğer Google servisine bağlı uygulamaları kullanamaz.

Ancak, bazı üreticiler bu koşulu yerine getirmiyorlar. Cihazları Google sertifikası almayan bazı şirketler yine de müşterilerinin Google uygulamalarını indirip yüklemeleri için yollar sunmaktadır. Bu durum herhangi bir kuralı ihlal doğurmamasıyla birlikte, Google’ın sertifika gereksinimlerini atlar. Bu durumu fark eden Google , sertifikası olmayan cihazların servislerden ve hizmetlerden faydalanmasını durdurur.

Eğer cihazınız, “Google Sertifikalı değil” uyarısı veriyorsa siz de mağdurlar kategorisiniz.

Ancak yukarıda belirttiğim konunun Türkiye’de pek rastlanacağını düşünmüyorum. Bilindik marka ve model telefon ve tabletinizde bu  uyarıyı aldıysanız, ya özel bir Android versiyonu (LineageOS ROM) yüklediniz  yada yüklettiniz.Ayrıca yurtdışından gelen telefonlara IMEI kaydı yapılması yerine eski kullanılmayan kayıtlı IMEI atama-klonlama işlemleri yapanlar da var. Bunların kullandığı uygulamalar da bu tarz hatalarla karşılamanıza neden olabilir.