iPhone ‘da Android Çalıştırma Projesi %74 OK

Bu yazı şimdiye kadar 154kez okundu!

iPhone ‘da Android Çalıştırma Projesi

 

iPhone ‘da Android Çalıştırma Projesi %74 OK.

iPhone ‘da Android çalıştırma projesi bir ilk değil ! iPhone ‘a olan hayranlığımız devam ederken bir yandan da akla iPhone ‘da Android çalışır mı sorusu geliyor.

iPhone ‘un mobil işletim sistemi olan iOS ile Android ‘in yarışı uzun zamandır sürüyor. Android ,iOS ‘dan sonra çıkan Google ‘un linux tabanlı mobil işletim sistemi, hızla yayılan ve artık milyonlarca cihazda kullanılan tek mobil işletim sistemidir.Microsoft Windows mobile işletim sistemi ile bu yarışta yer almak istedi ancak şimdiye kadar pek beklentileri karşılayamadı.

Android mobil işletim sisteminin bu kadar yayılmasında en büyük etken bir çok telefona yüklenebilmesidir. Apple , sadece kendi cihazları için kapalı mobil işletimi sunarken ,Google Android ‘i geliştirmeye devam ederken bir çok üreticiye satarak büyümeye devam ediyor.

“Project SandCastle” – Kum Kale projesi olarak dilimize çevirebileceğimiz projenin amacı da tam da aklımıza gelen soru üzerine çalışıyor. Aslında oldukça yol katetmiş projenin güzel haberi eli kucağında diyebiliriz.

Şimdilik Android 11 ile iPhone 7 serisi bir araya gelebiliyor. Testlerin hepsi henüz bitmemiş. Proje üzerinde çalışan geliştiriciler, testlerin devam ettiğini web sayfası üzerinden duyuruyorlar.

iPhone 'da Android Çalıştırma Projesi
iPhone ‘da Android Çalıştırma Projesi

iPhone 'da Android Çalıştırma Projesi
iPhone ‘da Android Çalıştırma Projesi

Yukarıdaki tabloda göreceğiniz gibi iPhone 7 serisinin testi henüz tamamlanmamış aşağıdaki  özellikler mevcut ;

  1. Grafik işlemcisi,
  2. Ses,
  3. Şebeke,
  4. Bluetooth,
  5. Kamera,

Mevcut hali ile %74 kurulum sağlanmış sayılır.

Project SandCastle

Beta sürümü indirilmek için sunulan iPhone ‘a adapte edilmiş Android versiyonu mevcut.

Bu konuda uzmanlığınız yoksa kesinlikle denemeyin !

Yeni hibrit mobil işletim sistemi üzerinde çalışan yazılımcılara göre ; Apple , iOS kapalı kaynak kodlu yazılım ile iPhone ‘ları limitlendiriyor. Satın alınan iPhone ile bütün teknik donanım üzerinde hakkınız var. Dolayısıyla bu donanım ile yapılabilecek neler olduğunu yakında herkes ile paylaşacaklarını ve bu projede çalışmak isteyenleri de araladında görmek istediklerini de belirtiyorlar.

Bu arada bu projenin bir ilk olmadığını da belirtelim. Bundan 10 sene önce de bu konuda projeleri olan ve ilk iPhone ‘da Android çalıştırmayı başaran David Wang and Chris Wade adlı geliştiriciler de SandCastle projesindeler.

OKUDUN MU ?

iPhone 11 Pro da olup Android de olmayan 5 özellik

Android 11 ile gelecek yeni özellikler

Bu yazı şimdiye kadar 154kez okundu!

Henüz Değerlendirilmemiş

Bu Yazıyı Değerlendirin lütfen.

Sizin yorumunuz yok mu ?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.