iOS 14 ile El yazısı tanıma geliyor

Genel Değerlendirme
Şimdi Değerlendir
[Toplam: 0 Ortalama: 0]

iOS 14 ile El yazısı tanıma geliyor

 

Apple , iOS 14 ile El yazısı tanıma geliyor derken aslında OCR özelliğini getiriyor.
Bu haber en çok iPad kullananları sevindecek. Daha doğrusu iPad ve Apple Pencil kullananları olarak düzeltelim.

iOS 14 ile El yazısı tanıma geliyor
iOS 14 ile El yazısı tanıma geliyor

OCR nedir ?

OCR ( Optical Character Recognition ) yada  (Optical Character Reader ) yani Optik karakter tanıma yada okuma olarak dilimize çevirebiliriz.

Aslında hali hazırda kullandığımız bir özelliktir. En çok kullandığınız cep telefonlarında bu özellikler kamera ile birleştirilmiştir.
Fotoğrafını çektiğiniz bir kartvizitin üstündeki yazıları tanıması ve hatta o bilgileri rehberinize kaydetmesinde kullanılan temel teknolojidir.

 

iOS 14 ile El yazısı tanıma geliyor fakat OCR özelliği Ne işe yarar ?

iOS 14, Apple Pencil ile herhangi bir metin giriş alanında el yazınızla yazdığınız kelimeyi tanıyan yeni bir PencilKit özelliği içerebilir.

El yazısı içeriği otomatik olarak standart metne , yani klavye kullanarak yazdığınız metne dönüştürülür.

Örneğin, ‌Uygulama Kalemi‌ ile bir Mesajlar metin alanına dokunabilir, bir mesaj yazabilir, otomatik olarak daha kolay okunabilir bir bilgisayar metnine dönüştürüp gönderebilirsiniz.

MacRumors tarafından elde edilen bilgilere göre, PencilKit özelliğinin iOS ‘ta bulunan herhangi bir metin giriş alanı ile çalıştığı ve
Mesajlar, Notlar, Hatırlatıcılar, Takvim, Posta ve daha fazlası ile uyumlu olduğu görülüyor.
Apple Pencil ile bir metin alanına her dokunduğunda kayan bir arayüz açılır ve yazılı girişe izin verilir.

Apple ‘ın şu anda el yazısı içeriğini klavye yazısına dönüştüren bir özelliği yok. Ancak Notlar uygulamasında el yazısı sözcükleri tanıyan ve bunların aranmasına izin veren bir özelliği mevcut.

Üçüncü parti uygulamaları da , App Store ‘da yayınlanan diğer tüm yazılım geliştiricilerin yayınladığı uygulamlar kast ediliyor, bu tür yeni el yazısı özelliğini destekleyecek gibi görünüyor ki henüz detaylar belirsiz.

Diğer taraftan ‌iOS 14‌ ile gelmesi kesinleşmiş bir özellik olup olmadığı bilinmemektedir. Söylentiler, Apple ‘ın iOS geliştirmesinin stabil olarak lansman için hazır olmadığı takdirde belirli özelliklerin ertelenmesi veya kaldırılmasına izin vereceği yönünde.

‌Bakalım iOS 14 ‌’te daha ne gibi özellikler yada geliştirmeler olacak göreceğiz. Tanıtımı yapılana dek bu şekilde söylentileri de paylaşıyor olacağım.

Bunları Okudun mu ?

iPhone X serisinde Ekran Görüntüsü Nasıl alınır?

Donup kalan iPhone X , iPhone XS , iPhone XR nasıl Resetlenir (Soft Reset)?

Telefon ile Vesikalık Nasıl Çekilir ?

 

Genel Değerlendirme
Şimdi Değerlendir
[Toplam: 0 Ortalama: 0]
Hayat Paylaşınca Güzel ;)
Share

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.