internet ve Özgürlük birarada mümkün mü ?

Genel Değerlendirme
Şimdi Değerlendir
[Toplam: 0 Ortalama: 0]

İnternet ve Özgürlük birarada mümkün mü ?

İnternet ve Özgürlük bir arada düşünüldüğünde hem iç içe hem de birbirlerinin dışındadır. Sonuçta ucu bucağı belli olmayan bir veri uzayında ne kadar özgür olunabilirse o kadar da özgür olunmaya bilinir. Diğer bir tabir ile başkasının özgürlüğü kısıtlandığı yerde internette de sizin özgürlüğünüz kısıtlanır . Acaba gerçekten böyle mi?

internet ve Özgürlük birarada mümkün mü ?
internet ve Özgürlük birarada mümkün mü ?

Edward Snowden ‘ı hatırlıyor musunuz ? Tabii ,unutmuş olma ihtimaliniz de yüksek. İnsanoğlu olarak giderek faydacılık boyutunda sıkışıp kaldığımız için doğrudan ucu bize dokunmuyorsa pek de ilgimizi çekmez. Yada kısa bir süre gündelik konuşmalarımız arasında geçer ve orda kalır. Madem başkalarının hayatlarını merak etmeyi seviyoruz , neden bazı konularda da meraklı olmuyoruz acaba ?

İdealist insanlar kaybetmeye mahkum mudur ? Sorunun cevabını sizlere bırakıyorum ,dilerseniz yorumlarla paylaşırsınız.

Edward Snowden da idealist bir insan olarak doğrularından kendi çıkarları uğruna vazgeçmedi gibi duruyor. NSA ‘de çalışan ve kritik bir pozisyonda görevli olan bu şahıs , bir gün ortadan usulca kayboluyor ve tüm dünya’ya çok gizli verileri sızdırmaya başlıyor. Wikileaks adını verdiği web sitesi üzerinden tüm devletlere ait gizli belgeleri afişe etti. Tabii en çok ucu dokunan ülke de Amerika olmuş gibi duruyor. Sonuçta sızdırma kaynaktan yapılıyor.

Edward Snowden ‘ın temel olarak vurguladığı konu ise hepimizin takip edildiği idi. Veri havuzundan tek tek herkesin sosyal yaşamından tutun, hobilerine , gezdiği gördüğü , ilişkilerine kadar bir çok detaya sahip olunabiliyor. Yani özel hayat mı  ? Orda duralım, internette paylaşmamız için kimse bizi zorlamıyor değil mi ? Tüm sosyal medya platformlarında gerek konumumuz, gerek ne yaptığımız , ne yediğimiz, ne içtiğimize kadar gönüllü olarak paylaşıyoruz. Bu durumda özgürüz değil mi ? Peki , tanımadığınız halde sizi sosyal medyada takip edenler yok mu ? Hatta takip edildiğiniz için mutlu oluyoruz değil mi ? Hatta takipçi sayısı ve “like” lar (beğeniler) hepimizin birer sosyal statikosu oldu. Neden beğenmiyorlar , neden beğenmedi gibi sorularınız olmadı mı ? Çelişkiler içindeki insanoğlu yine bir çelişki içindedir.

Sosyal medyaları sayıp isim vermeye gerek yok ancak bazılarının devlet ve istihbarat kurumları tarafından desteklediğini düşünmek çok da abes olmaz. Bu bir teori sonuçta…

Edward Snowden ‘ın mücadelesi ile vurgulanması gereken bir nokta var. Onun bahsettiği bizim kendi isteğimiz dışında hatta özel kalması gerek verilerin bile izlenebildiği noktasıdır. Özel yazılımlarla belirli kelimeler sürekli taranıyor ve gruplamalar halinde toplanıp raporlanıyor olmaları sizi şaşırtmaz değil mi ? Bence şaşırtmasın.

İnternet ve Özgürlük konusu yumurta mı tavuktan ,tavuk mu yumurtadan çıkar paradoksu kadar süre gelecek ve seneler sonra bile aynı konu üzerine okuyacak ve tartışacaksınız. Yada ne tartışacaksınız , sonuçta ucu henüz size dokunmadı.

En Özgür İnternete sahip ülkelere sıralamada  ; Grafikte gördüğünüz gibi İzlanda’dır. Bu istatistik , devletçe erişime engellenen içerik ve site sayısı, kullanıcıların süistimalerle oluşturdukları riskler ve zararlar göre yapılmış ortalama ile ortaya çıkmıştır.

internet ve Özgürlük birarada mümkün mü ? | Tayfunca Teknoloji

Kaynak : Freedom House

Konuyu kapatmadan bir soru soralım.

İnternette paylaştığınız fotoğrafınızın kullanılması gibi durum ile karşılaştınız mı ?

Diyelim ki  evet. Ne yaptınız ? Yapanı biliyorsanız dava açmak istiyorsunuz . Buna benzer bir konuda açılan bir davanın sonucunu örnek olması için paylaşalım. İnternette paylaştığınız fotoğrafın başkası tarafından kullanılmasına izin vermiş görülüyorsunuz. Resmi olarak kullanan kişi için de bir yaptırım uygulanamıyor. Tabii ince detaylar var. Bundan sonrası top siz de. Hadi bir sonraki yazıda görüşmek üzere internette özgürlük yaşayın !

Bu arada Sosyal medya paylaşımları ve geleceği hakkındaki yazıyı da okumanızı tavsiye ederim.

Gelecekte Sosyal Medya Futurist bir film

Kendini internetten tek tık ile sil !

İnternet Nasıl Çalışıyor ? [Video]

 

 

Genel Değerlendirme
Şimdi Değerlendir
[Toplam: 0 Ortalama: 0]
Hayat Paylaşınca Güzel ;)
Share

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.