İnternet Bankacılığı kullananlar Sim kart değiştirdiyseniz dikkat !

Genel Değerlendirme
Şimdi Değerlendir
[Toplam: 11 Ortalama: 4.3]

İnternet Bankacılığı kullananlar !

 

Sim kart bloke kaldırma işlemi

Sim kartınızı herhangi bir sebepten değiştirdiyseniz ve internet bankacılığı ,cep bankacılığı aktif kullanıcısı iseniz, artık kullanamayacaksınız.
Çünkü Bankalar güvenlik nedeni ile sim değişikliği durumunda telefon numaranızı bloke ediyor. Bunun adına da sim blokesi verilmiş.

sim kart bloke - internet bankacılığı
sim kart bloke – internet bankacılığı

Numaranız değişmedi sadece sim kart değiştirdiniz ama aynı duruma maruz kalacaksınız. Sim kartınızı , eski olduğu için, telefonunuz kayıp olduğu yada çalındığı için yada 4.5G ‘yi desteklemediği için değiştirebilirsiniz.

Bu durumda sim kart blokesini banka tarafından kaldırılması için ya çağrı merkezlerini aramanız gerekiyor yada internet bankacılığı ekranındaki yönlendirmeyi takip etmeniz gerekiyor.

Bazı telefon operatörleri sim kartınızı değiştirmeniz yönünde sms ile bilgilendirme yapıyor. Hatta sim kartının değişim için ücret talep etmediklerini üstüne üstlük 1 GB ücretsiz internet hediye ettiklerini duyuruyorlar.

Ancak bankaların sim kart bloke uygulaması hakkında bir bildirimde bulunmuyorlar. Haberiniz yoksa ,işlem yapmaya çalıştığınız da yada bu yazıyı okuduğunuzda haberdar olacaksınız.

Hemen endişelenip gözünüz korkmasın. Çok uzun bir işlem değil. Bankaların çağrı merkezlerini arayıp konuyu hızlıca çözebilirsiniz. İhmal etmeyin acil bir durumda sıkıntı yaşamayın.

Online olarak sim kart blokesini kaldırmak için Finansbank ‘a ait link ;

https://destekmasasi.finansbank.com.tr/

Yönlendirmeleri sırasıyla takip etmeniz yeterlidir.

internet bankacılığı - sim kart bloke
internet bankacılığı – sim kart bloke

YapıKredi Bankası sayfasından alıntı ;

Sim Kartımı Değiştirdim

Bireysel İnternet Şubesi Üyesiyim, Sim Kartımı değiştirdim, ne yapmalıyım?

SIM kartınızı değiştirmeniz durumunda güvenliğiniz için Akıllı SMS ve 3 Boyutlu Güvenlik (3D Secure) kullanımınız blokelenmektedir.

Akıllı SMS blokenizi Yapı Kredi Bireysel İnternet Şubesi’nden,
en yakın Yapı Kredi ATM’sinden “Kullanıcı İşlemleri / İnternet – Mobil Şube Değişiklik Onaylama” adımından veya 444 0444 Telefon Bankacılığını arayarak kaldırabilirsiniz.

Bireysel İnternet şubemizden blokenizi anında kaldırmak için aşağıdaki adımları izlemeniz yeterli.

  • Bireysel internet şubesine her zamanki gibi Kullanıcı Kodu/TCKN ve şifreniz ile giriş yapın.SIM kartınız blokelendi ise cep telefonunuza bilgilendirme SMS’i gelir ve internet şubesi giriş ekranızdan otomatik olarak bloke kaldırma ekranına yönlendirilirsiniz.
  • Güvenliğiniz için ekranda görünen bilgileri doldurarak kimliğinizi doğrulayın.
  • İşlem başarı ile tamamlandığında telefonunuza gönderilecek olan Akıllı SMS şifresi ile internet şubesine anında giriş yapabilirsiniz.

Kurumsal İnternet Şubesi Üyesiyim, Sim Kartımı değiştirdim, ne yapmalıyım?

SIM kartınızı değiştirmeniz durumunda güvenliğiniz için Kurumsal İnternet Şubesi’nde de Akıllı SMS kullanımınız blokelenmektedir. Blokenizi şubenize başvurarak kaldırabilirsiniz.

Sim kart bloke kaldırma ile ilgili sıkıntı yaşanlarda olmuş.

https://www.sikayetvar.com/garanti-bankasi-sim-kart-bloke-kaldirma-islemleri

26 Mart 2016 Güncel Haber 

Mobil iletişimde yeni bir dönemin kapısını aralayacak 4.5G için bankalar alarma geçti.

Bu teknoloji kullanabilmek için değiştirilen SIM kartlar yüzünden banka müşterilerine gönderilen güvenlik SMS’i bloke edildi. Bankalar ise müşterilerini uyarmaya başladı.

Dünyanın  en hızlı mobil internet teknolojisi 4.5G için geri sayım başladı.

Bu teknojiyi kullanabilmek için ise 4.5G uyumlu bir akıllı cihaz ve SIM kart gerekiyor. İletişim operatörleri düzenledikleri kampanyalarla SIM kart değişimini ücretsiz olarak yapıyor.

Ancak 4.5G’li SIM kartların hızlı değişim süreci bankaları zorlamaya başladı. Bunun sebebi de internet ve mobil bankacılık uygulamalarına giriş için kullanılan tek kullanım şifrenin tek bir SIM kartla eşleştirilmesi.

Güvenlik için alınan bu önlemde, banka müşterilerine hesap numarası ve şifrelerini girdikten sonra tek şifrelik gönderiliyor. Bu şifre de SIM kartla eşleştiriliyor. Ancak SIM kartı değişikliklerinde tek kullanımlık şifreler güvenlik gerekçesi ise gönderilmiyor.

Bu yüzden de kullanıcılar internet üzerinden işlemlerini gerçekleştirmekte zorlanıyor.

BLOKEYİ KALDIRIN


Bu soru için ise bankalar alarma geçti. Birçok banka internet sitelerinin ana sayfalarından bilgilendirmeler paylaşarak müşterilerine konu hakkında bilgi verdi.

Verilen bilgilerde 4.5G için SIM kartını değiştiren abonelerin, internet ve mobil bankacılığa girişte SMS ile gönderilen tek kullanımlık şifrenin size gelmemesi durumunda gerçekleşir.

Müşterisi oldukları bankanın telefon bankacılığını araması, ATM’lerde şifre işlemleri menüsünde yer alan ‘SIM Kart bloke kaldırma’ adımını kullanması veya doğrudan şubeden destek alması gerektiği belirtildi.

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu‘nun (BDDK) 1 Ocak 2010’da yürürlüğe giren düzenlemesine göre bankaların İnternet Şubesi girişlerinde tek kullanımlık şifrelerin kullanımı zorunlu hale geldi.

Bu uygulama kapsamında, internet bankacılığını kullanabilmek için müşterilerin kayıtlı cep telefonu numaralarına “Tek Kullanımlık Şifre” gönderiliyor.

Herhangi bir şekilde cep telefonunun SIM kartını değiştirenlerin ise internet bankacılığı işlemlerine getirilen blokajı kaldırması gerekiyor.

46 MİLYON SIM KART

2015 yılı sonu itibariye Türkiye’de toplam 73.6 milyon SIM kart bulunuyor. Mobil İletişim Araçları ve Bilgi Teknolojileri İşadamları Derneği’nin (MOBİSAD) paylaştığı bilgilere göre bu SIM kartların 46 milyonu 4.5G uyumlu SIM kart ile değiştirildi.

Geriye kalan yaklaşık 27 milyon SIM kartın 7 milyonunun ise 1 ay içinde yeni 4.5G uyumlu SIM kart alacağı öngörülüyor. Bu yüzden de bankacılık işlemlerinde sıkıntı yaşayan kullanıcıların sayısının önümüzdeki günlerde artması bekleniyor.

19 Haziran 2020 Güncel Bilgi

Siber Suçlarla Mücadele Daire Başkanlığının web sayfasında ; İnternet Bankacılığı ve Online Alışveriş hakkında bilmeniz gerekenler. 

18 Ekim 2023 Güncel Bilgi * internet bankacılığı

Enpara bankacılık hizmetleri kullananlara duyurudur!

Telefon numaranızı değiştirdiğinizde çağrı merkezini aramanıza gerek kalmadı.
Cep şube uygulaması üzerinden AYARLAR / İLETİŞİM BİLGİLERİ / KAYITLI CEP TELEFONLARIM menüsünden numaranızı güncelleyebilirsiniz.

Genel Değerlendirme
Şimdi Değerlendir
[Toplam: 11 Ortalama: 4.3]
Hayat Paylaşınca Güzel ;)
Share

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.