iCloud dosyaları aslında Google ‘da saklı.

Genel Değerlendirme
Şimdi Değerlendir
[Toplam: 0 Ortalama: 0]

iCloud dosyaları aslında Google ‘da saklı.

iCloud Dosyaları Apple server ‘larında değil mi ?

Apple ile Google ‘un işbirliği bulut depolama ihtiyacı ile bir aşama daha kaydetti. Ezeli rekabet yerini ekonomik koşullar nedeni ile işbirliği yapmaya itiyor. Konunun sadece ekonomik değil aynı zamanda güvenlik ihtiyacından kaynaklandığını düşünüyorum. Tabii ki bu yönde bir açıklama mevcut değildir.

iCloud ‘da kaydettiğiniz tüm dosyalar Google server’lerinde saklanıyor. İlk akla gelen soru acaba Google tüm verilere erişebiliyor mu ? Apple açıklamasına göre tüm veriler şifrelenmiş durumda saklanmaktadır. Şifreleme dosya türü Apple ‘ın sistemine bağlı olduğu için erişim yine Apple sistemi üzerinden sağlanmaktadır. Özetle, Google iCloud verilerine ulaşamıyormuş. Muş diyorum çünkü özellikle teknoloji dünyasından imkansız tabiri kifayetsiz kalıyor.

iCloud dosyaları
iCloud dosyaları

iOS Güvenlik Kılavuzu

iOS Güvenlik Kılavuzundaki bilgilere göre Google Bulut Platformu’nda depolanan tüm veriler AES-128 ve SHA-256 anahtarı ile şifrelenmiş durumda. Dolayısıyla yabancı bir kaynak tarafından buradaki verilere ulaşılabilmesi mümkün değil.

Milyonlarca iPhone ve Mac OS kullanıcısının verilerini iCloud ile depoladığını düşündüğümüzde insanların bu durumdan rahatsız olmaması içten bile değil. Ancak firmadan yapılan açıklamalara göre bu endişe yersiz görünüyor. Apple’in iCloud verilerini depolamak için iş birliği yaptığı firmalardan bir diğerinin ise Amazon S3 hizmeti olduğu biliniyor.

Apple kaynaklarından yapılan açıklamaya göre böyle bir durum söz konusu değil. Güvenlik kılavuzunun ilgi bölümünde “Dosyanın şifreli yığınları, kullanıcıyı tanıtan hiçbir bilgi içermeyecek şekilde, Amazon S3 ve Google Bulut Platformu gibi üçüncü parti saklama alanı servisleri kullanılarak saklanır.” şeklinde ifade bulunmakta.

 

Google Song Maker ile kendi müziğini yap

Google Assistant ile Siri ve Alexa kıyaslandı

Eski Apple Store çalışanlarının itirafları

Apple

Google

 

Genel Değerlendirme
Şimdi Değerlendir
[Toplam: 0 Ortalama: 0]
Hayat Paylaşınca Güzel ;)
Share

One thought on “iCloud dosyaları aslında Google ‘da saklı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.