HDMI ARC Nedir Ne işe Yarar ?

Genel Değerlendirme
Şimdi Değerlendir
[Toplam: 2 Ortalama: 5]

HDMI ARC Nedir Ne işe Yarar ?

 

Muhtemelen ilk defa duydunuz. Hemen televizyonun arkasına girişlerine baktınız, ve var ise HDMI ARC Nedir Ne işe Yarar ?konusu ilginizi çekecektir.

HDMI ARC standart bir HDMI girişi değildir.

Geçmişte en sık kullandığımız giriş AV ‘dir. Hemen hemen bütün cihazlar AV girişi üzerinden TV ‘ye bağlanıyordu.

Bir den fazla cihaz olduğunda da arada AV giriş ve çıkışı olan uydu alıcıları (receiver ) mevcuttu. Halen kullanımda olan bu cihazların hepsi artık HDMI giriş/çıkışı kullanarak TV ‘ye bağlanıyorlar.

HDMI ARC Nedir ?

ARC = Audio Return Channel = Ses dönüş kanalıdır.

HDMI 1.4 ile beraber HDMI, yeni ses kontrol özelliği, iki yönlü iletişim sunan HDMI ARC (Ses Dönüş Kanalı) olarak bilinen bir özelliği desteklemektedir.

Orijinal HDMI standardında TV’niz, Blu-ray oynatıcınız aynı HDMI kablo üzerinden ses ve video gönderdiğinde olduğu gibi HDMI aracılığıyla ses alabilir – ancak ses gönderemez.

Yani TV ‘nin dahili hoparlörünün dışındaki ek hoparlörlere ses veremez. HDMI ARC, TV’nizin ses göndermesine izin verir, böylece dahili uydu alıcı , Netflix gibi akıllı TV uygulamaları veya herhangi bir cihaz tarafından üretilen herhangi bir ses, surround ses sisteminize veya ses çubuğuna gönderilebilir.

Aslında Optik ses kablo giriş/çıkışına yeni bir teknolojiyle alternatif olarak değerlendirilmelidir.

Hangi TV ‘ler de HDMI ARC vardır ?

2008 ve sonrası üretilmiş TV ‘lerde HDMI 1.4 teknoloji kullanıldığı için bununla beraber HDMI ARC girişi de ilave edilmiştir.

HDMI ARC Nasıl Kullanılır ?

Temelde HDMI ARC ‘ı kullanmak HDMI giriş/çıkışı kullanmak kadar kolay olması gerekirken karıştırılmaları çok olasıklı. Görüntüleri tamamen aynı. Sadece TV üzerindeki giriş de yer alan etiket ile ayırt edilebilir.

Tabii doğru bağlantıyı yapmak için hem TV ‘nin hem de harici olarak bağlamak istediğiniz ses sisteminin kullanım kitapçığını dikkatli okumalısınız.

 

HDMI ARC Nedir Ne işe Yarar ?
HDMI ARC Nedir Ne işe Yarar ?

 

Bazı üreticilerin yalnızca HDMI ARC bağlantı noktalarını “ARC” olarak etiketlediği, hatta bazılarının bile etiketlenmediği halde, bazıları hem “Ses Çıkışı” hem de “ARC” olarak bir arada belirtilerek yanlış kullanımı engellemeye çalışmışlardır.

Aslında USB 3.0 renk farkı gibi HDMI ARC için de renkli kablo ve HDMI ARC giriş/çıkışı yapılsaydı daha rahat olabilirdi. Burdan üreticilere de mesajımı iletmiş olalım. Belki bir AR-GE ‘ci tesadüfen bu yazıyı okur.

HDMI ARC bağlantı noktası etiketli olsa bile, biraz kafa karıştırıcı olabilir. Aşağıda görülen X markasına ait TV, ARC bağlantı noktası “TV (ARC)” ve “HDMI Çıkışı” (HDMI OUT) olarak etiketlenmiştir.

Bu etiketlemeyi baz alarak, harici bağlanacak ses sisteminde de HDMI girişi olup olmadığını kontrol edin.
Eğer varsa o zaman önce ona bağlantı yapın ve o kabloyu da TV arkasında yer HDMI OUT – TV (ARC) olarak belirtilmiş HDMI ‘a takın. Aslında bu HDMI ARC, TV için bir ses çıkış noktasıdır.

 

HDMI ARC Nedir Ne işe Yarar ?
HDMI ARC Nedir Ne işe Yarar ?

 

HDMI ARC Nedir Ne işe Yarar ?
HDMI ARC Nedir Ne işe Yarar ?

HDMI ARC kablosunu doğru bağladığınız da işiniz bitmemiş olabilir. Bazı TV üreticileri bu özelliği tarayıcılarla otomatik aktif ederken bazı TV ‘ler için ses menüsüne girip ses çıkış alternatifini değiştirmeni gerekir.

İdeal olarak, TV’ye bağlanan veya TV’de oluşturulan herhangi bir ses (diyelim ki dahili uydu alıcı veya Akıllı TV ‘deki Netflix uygulaması) HDMI-ARC bağlantısı üzerinden bağlı hoparlörlerinize aktarılmalıdır.

Uygulamada, bazı üreticiler ve modeller sesin nasıl verildiğine dair garip kurallara sahiptir.

Örneğin, bazı TV’ler yalnızca doğrudan TV’nin kendisinde üretilen ses boyunca (örneğin dahili dahili radyo veya dahili akıllı uygulama) iletilir ancak aktarılan ses boyunca HDMI bağlantı noktalarından biriyle (örneğin, takılı Blu-ray oynatıcınızdan) geçmez.

Bunu çözmenin tek yolu, hem ARC özellikli HDTV’niz hem de ARC özellikli hoparlör sisteminiz veya alıcınız için kılavuzu okumaktır.

HDMI ARC Çalışmıyorsa Çözümü

Son olarak, çok fazla insanın karşılaşmayacağı nadir bir problem var. İki ARC özellikli cihazınız var ve ses iletimi çalışmıyorsa, HDMI kablonuzu değiştirmeyi düşünün.

Çok eski bir HDMI 1.4 öncesi kablonuz olabilir, kablonun yeni özelliklerle uyumlu olduğundan emin olmak için 15-20 TL ‘ilk yeni bir HDMI kablo almak yeterli olabilir. Yeni HDMI kablo alırken HDMI ARC uyumlu olup olmadığını da kontrol etmeyi unutmayın !

Cihazlarınız destekliyorsa , HDMI ARC , Akıllı TV , HDTV (QLED , OLED vs…) ‘nizi merkezi bir hub olarak kullanmanın, sesinizi hoparlörlerinize aktarmanın ve kablo karmaşasını azaltmanın harika bir yoludur.

BOSE HOPARLÖR HDMI ARC ile TV ‘ye Nasıl Bağlanıyor ? – VİDEO

Ünlü Hoparlör üreticisi BOSE ‘un HDMI ARC ile TV ‘ye bağlanmasını anlatan videoyu izleyin.

 

HDMI ARC Nedir ? sorusuna cevap aldınız mı ?

 

BUNLARI OKUDUN MU ?

PAL Nedir ? , NTSC Nedir ? Aralarındaki fark nedir?

1080 Full HD ile 4K Ultra HD arasında fark nedir?

Genel Değerlendirme
Şimdi Değerlendir
[Toplam: 2 Ortalama: 5]
Hayat Paylaşınca Güzel ;)
Share

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.