GoPro Karma Neden Başarısız Drone

Genel Değerlendirme
Şimdi Değerlendir
[Toplam: 2 Ortalama: 5]

GoPro Karma Neden Başarısız Drone

GoPro Karma ‘nın ilk piyasaya çıkışı 2016 yılıdır. İlk çıktığında bile eleştirilere maruz kaldı. Çok kısa süre sonra üretim hatası yüzünden tüm GoPro Karma ‘var geri çağrıldı. Sebebi ise durup dururken inişe geçmesi yada daha vahimi düşmesiydi. En çok şikayet aldığı konu ise GPS hatasıydı. GoPro konu ile açıklama yaptığında yazılımsal olduğunu ve düzeltildiğini anons etti. Açıkçası aksiyon kamerası ile hatrı sayılır bir üne ve pazar payına sahip marka, drone işine girerek çuvallamış oldu.

GoPro Karma Drone Problemleri

  1. Sensörsüz.
  2. Hantal ve büyük bir yapıya sahip.
  3. Menzili kısa.
  4. Tasarım hataları mevcut.
  5. Kumandası çok büyük.
  6. Uçuş süresi kısa.
  7. GPS hatası sorunlar yaşatıyor.
  8. Pervaneleri zayıf.
  9. Kapalı mekanlarda kullanım için uygun değil.

 

Başarısız Drone GoPro Karma

Sensörsüz GoPro Karma

Piyasadaki en ekonomik fiyatlı ,oyuncak diyebileceğiniz drone ‘ların bile sensörleri var. Sensörler hem iniş-kalkış için hem de engeller için çok önemlidir. GoPro Karma Drone ‘un inişi bile stabil yapamadığını biliyor muydunuz ?

Hantal ve Büyük

Kanatları kapalıyken bile oldukça büyük bir drone. Üstelik profesyonel DJI Drone modellerinden bile büyük kalıyor.
Dahili kamera olmamasına bağlı tasarım problemleri mevcut. Yeterince AR-GE yapılmadan aceleye getirilmiş bir ürün.

Menzili Kısa

Başarılı kalkış yaptıktan sonra fazla uzaklara göndermeyin. Önce kamera görüntüsünü ardından GoPro Karma GPS bağlantısını kaybedebilirsiniz. Otomatik eve dönüş (kalktığı yere) de problem yaşayanlar var. Üstteki videoyu izlediyseniz buna örnektir.

Tasarım Hataları Mevcut

Katlanır kanatları açılırken üst gövdeye sürtünüyor. Çizikler oluşabiliyor. Güncellenmiş modelinde bile gövdeye yerleştirilen plastik koruyucunun izi kalıyor. Yani ufak ev yapımı çözümler ile geçiştirmeye çalışmışlar. iPhonedo güncellenmiş GoPro Karma 2017 incelemişti. Henüz izlemediyseniz kesinlikle yarım saatinizi videoya ayırın.

Kumandası Çok Büyük

DJI markasının son derece taşınabilir ürün ve kumandalarının yanında oldukça kaba ve kullanışsız bir ürün olarak değerlendirilse yanlış olmaz. Dahili ekranı güzel ancak büyük eksikliği kapatmak için yeterli değil.

GoPro Karma Kumandası ile Dji Mavic Kumandası
GoPro Karma Neden Başarısız Drone

 

GoPro Karma Uçuş Süresi Çok Kısa

Markanın 20 dk olarak belirttiği halde ürün kısmen bu süreyi bile yakalamıyor. 15-16 dk da indirmek zorunda kalınıyor. Ne kadar yükseğe çıkar ve uzağa giderse bu süre o kadar azalıyor. Bu da temelinde batarya ve gövde ağırlığının fazla olmasından kaynaklıdır. Tasarım hataları serisidir.

GPS Hatası Sorunlar Yaşatıyor

GPS hatası ilk çıkan GoPro Karma ‘dan beri devam ediyor. İniş – Kalkış ve havada sinyal kaybetmeye kadar bir çok problemi beraberinde getiriyor. Sensörsüz olan Drone en önemli parçalarından biri olan GPS ‘de de sorun yaşıyorsa zaten bu konu başlı başına bu ürünü tercih etmemek için temel sebeptir.

Pervaneleri Zayıf

Buraya kadar okuduktan sonra bu başlıkta neresi değil ki diyebilirsiniz. Maalesef pervaneler de oldukça zayıf ve hızla deforme oluyorlar. Pervan koruyucusu bile yok.

Kapalı Mekan Uçuşu için Uygun Değil

Pervane koruyucusu olmayan bir drone ‘u iç mekanda kullanmanızı zaten tavsiye etmiyoruz. Hem eşyalara hem de insanlara zarar verebilir. Diğer taraftan kendi kendine zaten zarar veriyor. Örnek video da aşağıdadır.

GoPro Karma Artık Üretilmiyor !

2016 yılı ardından geri çağrılan ürünler revize girdi. 2017 yılında tekrar satışa çıktı. Ancak sorunlar devam etti. Marka çeşitli yazılım güncellemeleri ile hala GPS problemini çözmeye çalışsa da hem kullanıcısını hem de potansiyelini artık kaybetti. Zaten çok satılmayan ürünü , 2nci el olarak satın almayı düşünüyorsanız , tekrar düşünün.

GoPro 2018 Ocak ayında yaptığı resim duyuru ile artık GoPro Karma üretimi yapılmayacak. Proje sonlandırılmıştır mesajını verdi. Satılmış ürünler için yazılım desteği verilmeye devam edecek. Dolayısıyla başarısızlığını kabul eden marka Drone pazarından çekildiğini duyurdu.

GoPro Karma Destek almak için tıklayın / dokunun.

GoPro Karma Neden Başarısız Drone

 

GoPro Hero 9 ile Hero 8 Kıyaslama

Amazon Ring Güvenlik için Drone

Drone Plaka ve Kayıt işlemleri Nasıl Yapılır?

Dji Mavic Air 2 ( 48 MP / 10 km menzil )

Yerli Üretim SiHA Akıncı Belgeseli (49 dk. Video)

İkinci El Drone alınır mı ? Alırken nelere dikkat etmek gerekir ? En çok tercih edilen drone marka ve modeli hangisi ? Siz Drone almak istediğiniz de hangi konulara önem veriyorsunuz ?

 

Genel Değerlendirme
Şimdi Değerlendir
[Toplam: 2 Ortalama: 5]
Hayat Paylaşınca Güzel ;)
Share

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.