En ucuz Elektrikli Araba- Fiat 126 E-Bis

Bu yazı şimdiye kadar 4370kez okundu!

Benzinli 90 model Fiat 126 Bis Türk Mühendis Murat Orhon tarafından

E-Bis olarak revize edildi.  

Benzinli arabaların elektrikli arabaya çevirilmiş örneklerini ve haberlerini muhakkak okumuş,izlemişsinizdir. Bu okuyacağınız hikayeyi de en az diğerleri kadar ilginç bulacaksınız hatta gururlanacak,taktir edeceksiniz.

Konunun baş kahramı Sayın Murat Orhon Kimdir ?

murat-orhon-kimdir

Çankayalı ve Ankara’da yaşıyor.

Orta Doğu Teknik Üniversitesi / Middle East Technical University – BS, Mechanical Engineer (Mekanik Mühendisi) 

  • Modern Yapı Malzemeleri
    kurucu yönetici · 1988 – halen

Mng Holding
Mechanical Engineer · 1987 – 1988
İlham veren bu çalışması sonucu kısa sürede popüler olan ve çeşitli yerli yabancı basınlarda habelerlere konu olmuştur. Son derece mütevazi olan Sayın Orhon ‘un facebook paylaşımı ;

En ucuz Elektrikli Araba- Fiat 126 E-Bis | Tayfunca Teknoloji
 90 model Fiat 126 Bis ‘in %100 elektrikli araca dönüşümünü kare kare gözatalım. Sayın Orhon kare kare her aşamayı fotoğraflandırdığı için resmen bir kılavuz yaratmış. Toplam 97 fotoğraf mevcuttur.
Tarih : 11 Mart 2015
fiat 125 bis
%100 elektrikle çalışan bir araç yapma fikri bir süredir aklımdaydı bunun için uygun seçeneklerden en ucuzu olan 1990 model Fiat 126 Bis imi 2 ay önce 3.000.- TL ye aldım, ve benzinli motoru ile son sürüşü yaptım. — Ostim Ankara’da. Aracın fiziksel boyutları oldukça küçük olduğu için çokda hafif , buda elektrikle çalışan bir araç için daha uzun menzil demek. — Ostim Ankara’da.Aracın fiziksel boyutları oldukça küçük olduğu için çokda hafif , buda elektrikle çalışan bir araç için daha uzun menzil demek. — Ostim Ankara’da. (Murat Orhon)
  En ucuz Elektrikli Araba- Fiat 126 E-Bis | Tayfunca Teknoloji
126 Bis çok basit bir araç dönüşüm sırasında ne direksiyon sistemine nede hidrolik fren sistemine elektrikli pompa takmak gerekmiyor buda işimi oldukça kolaylaştıracak. — Ostim Ankara'da.
126 Bis çok basit bir araç dönüşüm sırasında ne direksiyon sistemine nede hidrolik fren sistemine elektrikli pompa takmak gerekmiyor buda işimi oldukça kolaylaştıracak. — Ostim Ankara’da.
Bu araçların sulu ve susuz tipleri var , benimki su soğutmalı yani motorla beraber radyatör fan vs. de sökmem gerekiyor
Bu araçların sulu ve susuz tipleri var , benimki su soğutmalı yani motorla beraber radyatör fan vs. de sökmem gerekiyor.
Motoru yerinden çıkarmadan önce benzin, su ve elektrik bağlantılarınıda söktüm, sanki hepsi geri takılacakmış gibi kırmadan bozmadan kesmeden çalıştığım için söküm biraz uzun sürdü
Motoru yerinden çıkarmadan önce benzin, su ve elektrik bağlantılarınıda söktüm, sanki hepsi geri takılacakmış gibi kırmadan bozmadan kesmeden çalıştığım için söküm biraz uzun sürdü
Fiat 126 Bis motoru.
Fiat 126 Bis motoru.