Bill Gates ‘in önerdiği Kitaplar

Bu yazı şimdiye kadar 2786kez okundu!

Bilgisayar ile çok haşır neşir olmasanız da Bill Gates ‘in adını duymuşsunuzdur. Hani ev,ofis bilgisayarlarımızda kullandığımız işletim sistemi Windows var ya , o programı yazan adam. Sadece windows değil, excel,word,powerpoint programlarını yazan yazılım şirketinin kurucu ve CEO ‘su Bill Gates ‘dir.

Bill Gates hakkında daha fazla bilgi için tıklayınız.

Dahi bir insanın okunmasını önerdiği kitaplar da ilgi çekici.

How to Lie with Statistics – Darrell Huff

billgates1

Geçmiş yıllarda istatistiklerin nasıl manipüle edildiğini anlatan kitap, günümüzde sürekli olarak karşımıza çıkan infografikler hakkında fikir sahibi olmamızı sağlıyor. Yine Gates’in en favori kitapları arasında yer alan How to Lie with Statictics, istatistiklere pek fazla güvenmemiz gerektiğinin altını çiziyor.

 

Making the Modern World – Vaclav Smil

billgates2

Bill Gates’in en favori yazarlarından olan Smil’in bu kitabında üretimde kullanılan hammaddelerin yolculu, yeni üretim yöntemlerinin bu malzemelerin arzı üzerindeki etkisinden bahsediyor.

 

The Sixth Extinction – Elizabeth Kolbert

billgates3

Doğa bilimcilerine göre dünya tarihinde toplam 5 yok olma bulunuyor. The Sixth Extinction kitabının yazarı Kolbert’e göre ise günümüzdeki insan davranışlarının 5 yok olmadan sonra 6. olacağına inanıyor.

How Asia Works – Joe Studwell

billgates4

Akademisyen kimliğinin yanı sıra gazeteci ve yazar olan Studwell, How Asia Works kitabında Asya’nın kalkınması konusundaki analizlerine yer vermiş.

 

Bussines Adventures – John Brooks

billgates5

Warren Buffet’ın Bill Gates’e tavsiye ettiği kitap, The New Yorker dergisinde 1950 ve 60 yılları arasında yayımlanan iş makalelerini bir araya topluyor. Bussines Adventures, Gates’in en favori iş kitapları listesinde ilk sırada bulunuyor.

 

Tap Dancing to Work – Carol Loomis

billgates6

Carol Loomis’in yazdığı kitapta Warren Buffet hakkında yazılan makalaler bulunuyor. Buffet’i anlamanın ve bu kitabın kesinlikle bir zaman kaybo olmadığına inanıyor.

Capital in the 21st Century – Thomas Piketty

billgates7

 

Yazar Piketty’nin 21. yüzyıldaki eşitsizlikle ilgili analizlerine yer verdiği kitap, yayımlanmasının ardından çok ses getirmişti. Kitapla ilgili düşüncelerini blog sayfasında paylaşan Gates ise yetenekli kişilerin eşitsizlik konusunda daha fazla çalışması gerektiğini belirtiyor.

Bu yazı şimdiye kadar 2786kez okundu!

Henüz Değerlendirilmemiş

Bu Yazıyı Değerlendirin lütfen.

Sizin yorumunuz yok mu ?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.