Avrupa Birliği Yüzünden Apple Değişiklikler yapıyor!

Genel Değerlendirme
Şimdi Değerlendir
[Toplam: 2 Ortalama: 5]

Avrupa Birliği yüzünden Apple değişiklikler yapmak zorunda kalıyor.
EU pazarını kaybetmek istemeyen Apple, regülasyonlar gereği zorunlu değişiklikleri yapıyor.
Bir yer de Avrupa Birliği Apple’ı dize getiriyor desek yanlış olmaz.

Type-C ile başlayan zorunlu değişim devam ediyor!

2022 yılında alınan karar ile Avrupa Birliğinde tek tip şarj aleti ve kablosu olması gerekliliği üzerine tüm üreticiler gibi Apple da senelerdir kullandığı Lightining portunu değiştirmek zorunda kaldı. Konu aslında sadece Apple ürünlerine özel değildir. Tüm elektronik cihazlar için tek tip şarj aleti, data kablosu zorunlu hale getirildi. Dolayısıyla bu genel EU regülasyonuna Apple da uymak zorunda kaldı.

Bu durum sonrası Apple, sadece Avrupa Birliği için değil, tüm dünya için standart olarak tek tip (type-c) portlu cihazlarını satışa çıkardı.

Avrupa Birliği Yüzünden Apple Değişikliklerler yapmak zorunda kalıyor- Tayfunca Technology
Avrupa Birliği Yüzünden Apple Değişikliklerler yapmak zorunda kalıyor- Tayfunca Technology

Safari Silinebilecek!

Avrupa Birliği (EU) regülasyonları devam ediyor. Apple, bu kez dahili yazılım olarak gelen tarayıcısı Safari’den vazgeçmek zorunda kalıyor. 2024 yılı sonu 2025 başı itibaren iPhone, iPad, Mac bilgisayarlarında ve diğer tüm cihazlarında Safari’nin silinebilecek. Geçerli tarayıcı olarak alternatif Chrome, Firefox, Microsoft Edge yüklenip seçilebilecek. Hali hazırda zaten kurup kullanılan bu tarayıcılar, Safari’nin silinebilmesi nasıl bir fark yaratacak, kullanıcı alışkanlığını nasıl değiştirecek yada bu durum Apple’ı ne kadar etkileyecek sorularına cevabı ilerde hep birlikte öğreneceğiz.

Alternatif App Store Yüklenebilecek!

Google Play, Huawei AppGallery ,Galaxy Store gibi uygulama mağazalarındaki uygulamaların %90 ‘ı zaten hali hazırda Apple App Store’da mevcut. Burda asıl hedef uygulama içi satın almalar, abonelik, hizmet,  satışına ait ödemelerin sadece Apple App Store tekilinden çıkartmak olmasıdır.

Bazı popüler mobil oyun şirketi bu sebepten, Apple ‘ın yüksek komisyon bedeli sebebi ile uygulamasını App Store’dan kaldırmıştı. Anlaşma sonrası tekrar yayına alındı.

App Store’da yer alan uygulamalar artık ödeme işlemi için farklı link ile App Store dışında ödeme alması mümkün olacaktır.

iOS 17.4 ile Apple cihazlarında alternatif App Store kullanabilecek ve geçerli uygulama mağaza olarak seçilebilecektir.

Avrupa Birliği Yüzünden Apple Değişikliklerler yapmak zorunda kalıyor- Tayfunca Technology
Avrupa Birliği Yüzünden Apple Değişikliklerler yapmak zorunda kalıyor- Tayfunca Technology

Geçerli Uygulama (Default App) Değiştirilebilecek!

App Store alternatifi uygulama mağazasının yüklenebilmesi ile beraber geçerli yüklü olan uygulamalar da silinebilecek ve-veya 3ncü uygulamalar geçerli uygulama olarak seçilebilecektir.
Apple Maps yerine Google Maps ‘in geçerli uygulama seçilip kullanılması olarak düşünebilirsiniz.
Hali hazırda zaten yükleyip kullanabiliyoruz farkı nedir diye düşünüyorsanız, örneğin WhatApp’dan konum bilgisi paylaştığınızda geçerli harita uygulaması olarak Apple Maps açılır. Bu değişim sonrası seçtiğiniz harita uygulaması açılarak konum paylaşılması mümkün olacaktır.

iPhone, Apple Watch ile Geçerli Temassız Ödeme Yöntemi Değiştirilebilecek !

Henüz Türkiye’de kullanılamayan Apple cihazları ile temassız ödeme yöntemi, Apple ‘ın kartı ile yapılabilmektedir. Türkiye regülasyonlarına göre Apple, bankacılık hizmeti sunma konusunda bir başvuruda bulunup gerekli izinleri almadığı için ülkemizde kullanılamıyor.

Hali hazırda bir çok Avrupa Birliği ülkesinde kullanılan Apple cihazları ile temassız ödeme yöntemi kullanıcıyı sadece Apple Card kullanmasına mecbur bırakıyor. EU ‘nun yeni regülasyonu ile artık bu zorunluluk kalkıyor. Kullanıcı kendi banka kartını temassız ödeme yöntemi olarak tanımlayabilmesine imkan sağlıyor. Apple için bir kayıp daha olarak not edilebilir.

Sosyal Medya Hesapları ile Login mümkün olacak!

Uygulama içi kayıtlarda sadece ‘Apple ile Kayıt’ ( Sign-in with Apple), zorunluluğu da bitiyor.
Sosyal medya hesapları ile giriş yapmak yada kayıt olmak mümkün olacak.

Uygulama Geliştiriciler için Yenilikler mevcut!

Uygulama geliştiriciler için çeşitli raporlar ve erişim izinleri de Avrupa Birliği regülasyonu sonucu olarak yenilikler olarak geliyor.

Avrupa Birliği yüzünden Apple değişikliklere devam edecek mi yoksa pes mi diyecek zaman içerisinde göreceğiz.  Düşünce ver yorumlarınızı makalenin altında yer alan yorumlar bölümden paylaşabileceğinizi hatırlatırız.

Kaynaklar ; The Guardian
Apple 

Avrupa Birliği yüzünden Apple değişiklikler

Apple DMA Report
Apple DMA Report

Avrupa Birliği yüzünden Apple değişiklikler

Apple Ürünleri Garanti Sorgulama

Apple 1 Açık Arttırmada Uçuk fiyata Satıldı

iPhone 12 Mini mi iPhone SE mi ?

Avrupa Birliği yüzünden Apple değişiklikler

Genel Değerlendirme
Şimdi Değerlendir
[Toplam: 2 Ortalama: 5]
Hayat Paylaşınca Güzel ;)
Share

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.