Amazon Halo Sadece Fitness Band mı ?

Genel Değerlendirme
Şimdi Değerlendir
[Toplam: 3 Ortalama: 5]

Amazon Halo Sadece Fitness Band mı ?

 

Amazon Halo Fitness Band , hem fiyatı ile hem de özellikleri ile teknoloji gündemine oturdu. Özellikleri ne Apple Watch da var ne de Fitbit veya Samsung ,Huawei ,Xiaomi gibi bilinen markaların ürünleride. Amazon ‘nun son bombası olarak adlandıranlar da var. Haksız da sayılmazlar. Dış görünüşü basit bir band gibi duruyor. Ancak gözüktüğü gibi değil. Hele de arkasında Amazon var ise…

Amazon Halo
Amazon Halo Sadece Fitness Band mı ?

Amazon Halo ‘nun diğerlerinden farkı nedir ?

 • 3 Boyutlu olarak vücud taraması ile kilo tespiti ve takibi yapıyor.
 • Dahili 2 mikrofonu ile sesinizden duygusal durumunuzu analiz ediyor.

Diğer özellikleri ise ;

 • Uyku takibi ,
 • Aktivite takibi,
 • Kalp ritmi ölçümü,
 • İvme ölçer sensörü mevcut.
 • Dahili GPS mevcut.
 • Ekransız ,suya dayanaklıdır.

Amazon Halo sadece bir Fitness band değil !

Daha önce benzer görünüşe sahip ve artık standart hale gelen , uyku ve aktive takibi yapan su geçirmez bandlardan gördük.

Bu ürünü ilginç kılanlar sadece teknik özellikleri ve donanımları değil. Arka plandaki yazılım farklılıktaki en önemli noktadır.

Amazon Halo
Amazon Halo

 

Amazon Halo bir Akıllı Saat değil !

Ekransız olduğu için saat veya edindiği verilerle çıktılarını gösteremiyor. Ancak bunun için akıllı telefon ekranını kullanıyor.

Android ve iOS platformunu desteleyen ürün bluetooth vasıtasıyla veri alış-verişi yapıyor.

Amazon Halo
Amazon Halo

Amazon Halo , 3D Vücud analizini yapıp kilo takibinizi yapacak.

Akıllı telefonunuzun kamerasını kullanarak 3 boyutlu modellemenizi çıkartacak. Amazon bu noktada makina öğrenme teknolojisini kullanıyor. Vücud analizinizi yapıp kilonuzu tespit ederek takip edecek. Vücud kitle endeksi hesaplaması ile 2 hafta da bir Halo band vücudunuzu taramanızı isteyecek.

 

Amazon Halo
Amazon Halo

Amazon Halo Sizi Dinliyor , Ses analizi yapıyor !

Dahili mikrofonun Alexa ile doğrudan ilgisi yok. Yada bu mikrofonlar sesli komutlar için değil.

Makina öğrenmesi ile ses tonunuzu analiz ederek duygusal durum analizini de çıkartıyor. Üzgün olduğunuzu , özür dilediğinizi , mutlu ve heyecanlı olduğunuzu tespit edecek. Halo uygulaması üzerinden de sesli geri bildirimler verecek. Dilerseniz bu özelliği devredışı bırakmanız da mümkün. Mikrofonu sessiz moda alabiliyorsunuz. Bu durumda sizi dinlemiyor. Yapılan açıklamalara göre , sürekli sizi ve çevrenizi dinleyen bir uygulama değil. Pasif ve sadece dilediğiniz de uygulama üzerinden aktif ederek anlık olarak ekran üzerinde yazılı olanı okuyarak bu işlevi çalıştırmış oluyorsunuz.

 

Amazon Halo Sadece Fitness Band mı ?
Amazon Halo

Çok Hasas bir konu olduğu için Amazon özellikle burda ilave açıklamalar da yapıyor.
Amazon, sesinizin hiçbir zaman hiçbir sunucuya yüklemiyor. Hiçbir insan tarafından dinlenmediğinizi belirtiyor. Bunun yerine ses parçacıklarını Bluetooth aracılığıyla telefonunuza gönderir ve orada analiz edilir. Amazon, Halo uygulamasının ses örneklerini duygusal durumunuz için analiz ettikten hemen sonra sildiğini söylüyor.

Sesinizin perdesini, yoğunluğunu, ritmini ve temposunu algılar ve ardından bunları geri dönüp gün boyunca gözden geçirebileceğiniz “önemli anlar” olarak sınıflandırır. Duygusal durumlardan bazıları umutlu, sevinçli, tereddütlü, sıkılmış, özür dileyen, mutlu, endişeli, kafası karışmış ve şefkatli gibi kelimeleri içerir.

Unutmadan belirtelim, Halo uygulamasındaki bu özellik şimdilik sadece Amerikan İngilizcesini destekliyor. Aksanlı Ingilizce de bile tam istenilen performansı sunamayacağı belirtiliyor.

Batarya Ömrü Nasıl ?

7 güne kadar (Ton devre dışı), 2 güne kadar (Ton etkin). 90 dakikadan daha kısa sürede% 0’dan tam olarak şarj olur. Batarya ömrü, cihaz ayarlarına ve kullanıma göre değişir.

Amazon Fitness Band Fiyatı Nedir ?

Amerika ‘da 99,00 USD ‘den satılacak. Tanıtım özel fiyatı ise kısa bir süre için 64,99 USD.

Kumaş bantlar 19.99 USD, spor bantlar ise 15.99 USD olacak.

Not: Bazı özellikleri extra servis olarak aylık 3.99 USD ‘ye abonelik sistemi ile satılacak. Bunların hangi servisler olduğunu bir sonraki paylaşımda inceleyeceğiz.

Amazon Halo satın al

Bazı önemli noktalar şunlardır:

 • Halo profiliniz Amazon hesabınızdan farklıdır ve kısa mesaj gibi ikinci bir faktörle ayrı ayrı etkinleştirilmesi gerekir, böylece Amazon Prime’ınızı paylaşabilecek başka herhangi biri ona ulaşamaz.
 • Bulutta depolanan tüm verileri istediğiniz zaman indirip silebilir veya hesabınızı sıfırlayabilirsiniz.
 • Vücut taramaları ve ton verileri, sağlık verilerinizin geri kalanından ayrı ayrı silinebilir.
 • Vücut taramaları yalnızca kısa süreliğine Amazon sunucularına yüklenir, ardından “12 saat içinde” silinir ve taranan görüntüler, siz bir resmi açıkça dışa aktarmadığınız sürece fotoğraf galerisi gibi diğer uygulamalarla asla paylaşılmaz.
 • Ses kayıtları telefonunuzda yerel olarak analiz edilir ve ardından silinir. Amazon, “Konuşma örnekleri yerel olarak işleniyor ve hiçbir zaman buluta gönderilmiyor,” diyor ve “Ton verileri eğitim amacıyla kullanılmayacak.”
 • Veriler, WW (eski adıyla Weight Watchers) gibi bazı ortaklar da dahil olmak üzere üçüncü taraflarla paylaşılabilir. “Labs” özelliği tarafından oluşturulan veriler yalnızca anonim toplu bilgiler olarak paylaşılır.
 • 3D vücud analiz özelliği için yaş sınırlandırması var. 18 yaş altı kullanması uygun değildir.

 

Açıkçası , ses analizini belki şuan zaten cep telefonlarımız bile arka planda yapıyor ancak bize bildirilmiyor. Sonuçta ses de büyük verinin bir parçasıdır. Amazon Halo ‘nun ses analizi özelliğinin gerekliliği sorgulanır. Duygusal durumumu kendimiz anlamıyor muyuz ? Günümü değerlendirmek için gerçekten gerekli mi ? Karşımızdakinin duygusal analizini zaten yapmıyor muyuz ? Amazon ‘un burdaki amacını pek masum olduğunu düşünmüyorum. Sizce ?

 

 

Google Assistant ile Siri ve Alexa kıyaslandı

Huawei Kullanıcıları Hey Celia diyecek

Huawei Geçici Google Lisansı doldu. Şimdi nolacak ?

Genel Değerlendirme
Şimdi Değerlendir
[Toplam: 3 Ortalama: 5]
Hayat Paylaşınca Güzel ;)
Share

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.