Wi-Fi Ne demek ? Henüz Değerlendirilmemiş

Bu yazı şimdiye kadar 915kez okundu!

Wi-Fi Ne demek ?

wi-fi nedir
wi-fi nedir

Wi-Fi, bilgisayarların ve diğer aygıtların kablosuz bir sinyal üzerinden iletişim kurmasını sağlayan bir kablosuz ağ oluşturma teknolojisidir. IEEE tarafından geliştirilen ve Wi-Fi Alliance tarafından benimsenen 802.11 standartlarından birine dayanan ağ bileşenlerini tanımlıyor. Wi-Fi standartlarının örnekleri, kronolojik sırayla şunları içerir:

  • 802.11a
  • 802.11b
  • 802.11g
  • 802.11n
  • 802.11ac

Wi-Fi, bilgisayarların kablosuz ağlara bağlandığı standart yöntemdir. Hemen hemen tüm modern bilgisayarlarda, kullanıcıların kablosuz yönlendiricileri bulmasına ve bağlanmasına olanak sağlayan yerleşik Wi-Fi yongaları var. Çoğu mobil cihaz, video oyun sistemi ve diğer bağımsız cihazlar Wi-Fi’yi de desteklemekte ve kablosuz ağlara bağlanmalarını sağlamaktadır. Bir cihaz bir yönlendirici ile bir Wi-Fi bağlantısı kurduğunda, yönlendirici ve ağ üzerindeki diğer cihazlarla iletişim kurabilir. Bununla birlikte, bağlı aygıtlara internet erişimi sağlamak için yönlendiricinin internet’e (bir DSL veya kablo modem aracılığıyla) bağlanması gerekir. Bu şekilde, bir Wi-Fi bağlantısı olması mümkündür, ancak İnternet erişimi yoktur.

.ads in wordpress

Wi-Fi bir kablosuz ağ standardı olduğundan, “Wi-Fi Sertifikalı” kablosuz kartı bulunan herhangi bir cihaz, herhangi bir “Wi-Fi Sertifikalı” erişim noktası tarafından tanınmalıdır ve tersi de geçerlidir. Bununla birlikte, kablosuz yönlendiriciler sadece eski bir donanımın yönlendirici ile iletişim kurmasını engelleyebilecek belirli bir 802.11 standardıyla çalışacak şekilde yapılandırılabilir. Örneğin, 802.11n yönlendirici yalnızca 802.11n aygıtlarıyla çalışacak şekilde yapılandırılabilir. Bu seçenek seçilirse, 802.11g Wi-Fi yongalı cihazlar, Wi-Fi sertifikasına sahip olmasına rağmen yönlendiriciye bağlanamaz.

NEDEN Wi-Fi kullanılıyor ?

“Wi-Fi” adı, “Yüksek Doğruluk” için kısa olan “Hi-Fi” ye benzemektedir. Bununla birlikte, “Kablosuz-Fi”, “Kablosuz Doğruluk” için kısaltılmış hali olmamasına rağmen Wi-Fi Alliance tarafından seçilen bir isimdir.

Bu yazı şimdiye kadar 915kez okundu!

Bu Yazıyı Değerlendirin lütfen.

Sizin yorumunuz yok mu ?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.