Xbox ve Playstation Siber saldırılardan kurtulamıyor.

Read ın your language

Bu yazı şimdiye kadar 2071kez okundu!

_79937467_79937462

BBC ‘nin bugün yaptığı haberde her iki oyun konsolu markasının siber ataklarla başının dertte olduğunu duyurdu.

25.12.2014 tarihinde benim de denemelerim sonucu ne web sayfasından ne de playstation’dan Ağ’a (PSN) erişim yoktu. Bu haber ile sebebini öğrenmiş olduk.

Microsoft ve Sony , oyun ve bir çok eklentinin satın alınabildiği internet platformlarını geri yükleyip güvenliğe hale getirmeye çalışmışlar.

Siber saldırılar her iki popüler oyun konsolunun online servislerini kullanım dışı bırakarak Noel gününde kullanıcıların online platformu kullanamamalarına neden oldu.

Xbox, yayınladığı mesajda online sistem üzerinde çalıştıklarını ,aynı süre zarfında Playstation da mühendislerinin ağ üzerinde çalışmaya devam ettiklerini duyurmuş.

Lizard Squad adındaki hack grubu bu siber saldırıdan sorumlu tutuldular.

Aynı grup daha önceden Sony ‘inin başını ağrıttılar.

Microsoft’un Xbox oyun konsolu için 48 Milyon, Sony ‘in PlayStation oyun konsolu için Xbox’un iki katı 110 milyon kullanıcıya online olarak hizmet verdikleri biliniyor.

Çekirdek Servis olarak çevirilebilecek Core Service , her iki oyun konsolunda kullanıcılarının kayıt olup, oyun satın alması, yada eklenti ve oyun paketlerinin yüklenmesi, oyun güncellemeleri için gereklidir. Diğer taraftan online olarak arkadaşları yada yeni arkadaş olabilecekleri ile oyun oynama imkanı sunan platformdur. Bu platform üreticinin merkez ağına bağlanır ve bütün kullanıcı verileri ve oyun vb, yer alır.

83166130

Video oyun analisti, Guy Cocker ‘ın açıklamada Xbox ve Playstation ‘ın DDOS veya servis engelleyici ataklara mağruz kaldığını tahmin ettiğini paylaşmıştır.

Daha önce benzer yöntemle siber saldırya maruz kalan Playstation server ‘larından oldukça fazla kullanıcının kredi kartları ve kullanıcı hesapları çalınmıştı.

Kuzey Kore lideri Kim Jong-un , Sony Pictures ile arasındaki yaşananlar ilgisi olduğuna dair herhangi bir kanıt yada ilgi olmadığı belirtilmiş.

.ads in wordpress

Saldırıların asıl amacının ne olduğunu bilemeyiz ancak bildiğimiz tek şey benim gibi diğer kullanıcıların da mağdur olduğudur.

Amerika’daki bazı ailelerin Xbox ‘dan yaşana aksalıktan dolayı çocuklarının günlerce huzursuz olup ağlanmasından kaynaklanan demoralizenin telafisi bile talep edildiği duyulmuş.

Siz de bu konu hakkında görüşlerinizi ve rahatsızlıklarınızı paylaşabilirsiniz.

 

Bu yazı şimdiye kadar 2071kez okundu!

Yorumlar

yorumlar

Türkiye Blog Kulübü

Her konuda blogger burda

Tayfun KINACI hakkında 779 makale
Teknolojiye gönülden bağlı Alaylı Teknoloji Adamı ; ATARI, Bilgisayar ile 4-5 yaşında tanıştı,öğrenciyken otobüse,dolmuşa binmedi,öğlen içecek içmeyip harçlığı ile bilgisayar dergisi aldı. İlk bilgisayarı siyah-beyaz ekranlı, Intel 286 işlemcili idi. Vakti ile 386,486,166MMX,Pentium3,Centrino,Core2Duo,İ3,İ5 işlemcili bilgisayarlar kullandı. Amiga500,Commodore64 de severek kullandı. İlk dizüstü bilgisayarını (Casper -Centrino işlemcili) arkadaşının kredi kartına taksit ile aldı. Nintendo GameBoy ,Tetris,PSP kullandı. Android,iOS,MacOSX,Windows,Linux kullanıcısı, Mobil,Konsol ve PC oyunlarını sever, Teknolojilerin son nimetlerini gösteriş olsun diye değil,dibine kadar kullanmaya çalışır. Masaüstü-Dizüstü sökme-takma-tamir işlerini sever. Küçüklüğünden beri uğraşır az hurdası yoktur. Sadece söktüğü saatleri toplayamadı :) O Artık Web Dizayn ve Kodlama Öğrencisi

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.
This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.