Windows 8 – Denemek ister misiniz ?

Read ın your language

Windows 8 ile Tanışın !

Bu yazı şimdiye kadar 6192kez okundu!

Gündemde her ne kadar da sürekli Android ve iOS (iPad,iPod,iPhone işletim sistemi) olsa da , yakında Microsoft Windows 8 gündemin başında olacak. Tahminimce alışkanlıklarından vazgeçemeyenler, iş ve öğrenci dünyasının geçiş yapacağı, tercih edeceği işletim sistemi olacak. Microsoft , Windows 8 ile popülist tablet dünyasını da hedef alarak, burdaki beklentileri de fazlasıyla karşılayacağını düşünüyorum.

 

Windows 8 ön tanışmayı videoları ile yapın !

 

[youtube aebfjzdLxJA]

[youtube eM5pFkNQ7no]

[youtube 0lYFO8vJ70I]

Videolarda izlediğiniz Windows 8 deneme (son hali) sürümü olup 90 gün ile sınırlıdır.

Siz de ücretsiz olarak denemek isterseniz, ihtiyacınız olanlar : tablet bilgisayar yada masaüstü,dizüstü bilgisayar, internet bağlantısı, DVD yazıcı.

Önemli Hatırlatma : Windows 8’i yükledikten sonra, Windows’un eski sürümüne geri dönmek için bilgisayarınızın kurtarma bölümünü kullanamazsınız.

Windows 8 kullanabilmek için sistem gereksinimleri ;

Windows 8 Release Preview, Windows 7 ile çalışan aynı donanımla mükemmel çalışıyormuş.

 • Processor (İşlemci): 1 gigahertz (GHz) veya daha hızlı
 • RAM (RAM): 1 gigabayt (GB) (32 bit) veya 2 GB (64 bit)
 • Hard disk space (Sabit disk alanı): 16 GB (32 bit) veya 20 GB (64 bit)
 • Grafik kartı: WDDM sürücülü Microsoft DirectX 9 grafik cihazı

Belirli özellikleri kullanmaya yönelik ek gereksinimler:

 • Dokunmayı kullanmak için, çok noktalı dokunmayı destekleyen bir tablet veya monitör gereklidir.
 • Uygulamaları indirip çalıştırmak amacıyla Windows Mağazası’na erişmek için etkin bir Internet bağlantısı ve  en az 1024 x 768 ekran çözünürlüğü gereklidir.
 • Uygulamaları kullanmak için en az 1366 x 768 ekran çözünürlüğü gereklidir.

Linkler :

Türkçe sürüm :  64 bit (x64) İndir (3,3 GB) /  32 bit (x86) İndir (2,5 GB)

İngilizce sürüm : 64 bit (x64) İndir (3,3 GB) /  32 bit (x86) İndir (2,5 GB)

Almanca sürüm : 64 bit (x64) İndir (3,3 GB) /  32 bit (x86) İndir (2,5 GB)

Rusça sürüm :  64 bit (x64) İndir (3,3 GB)  /  32 bit (x86) İndir (2,5 GB)

Tüm diller için Ürün Anahtarı aynı : TK8TP-9JN6P-7X7WW-RFFTV-B7QPF

 

Dikkat ! : Hangi dosyayı indirmeliyim ?

Bilgisayarınızın sistem türüne göre dosyalar ikiye ayrılmıştır. Sizin sisteminizin türü hangisi ise onu indirmeniz yeterli olacaktır.

Bilgisayarımın sistem türünü nasıl öğrenebilirim ?  – Masaüstünde, “Bilgisayarım” simgesinin üzerinde sağ klik yapın ve özellikleri tıklayın. Çıkan ekranda Sistem başlığı altında göreceksiniz.

İndirilen dosya .ISO uzantılı olacaktır. Windows 7 kullanıyorsanız, .iso uzantılı dosyayı çift tıklayınız, yönlendirmeleri takip edin. DVD ‘ye yazma işlemi bittikten sonra DVD’den Windows 8 deneme sürümünü istediğiniz bilgisayara kurabilirsiniz. Dilerseniz bu işlemi USB bellek ile de yapabilirsiniz ki o zaman 8 GB lık bir USB belleğe ihtiyacınız olacaktır.

Windows XP kullanıyorsanız ; DVD yazıcı programları aracılığıyla DVD ‘ye yazdırabilirsiniz. Bu durumda örnek : Nero DVD yazıcı programını kullabilirsiniz. Dikkat etmeniz gereken nokta ; .iso uzantılı dosyayı direkt DVD’ye kopyalamamak! Nero adlı programda image dosyasını yazdırmayı tercih edip .iso uzantılı (indirdiğiniz dosyayı seçin) böylece doğru şekilde Windows 8 deneme sürümü DVD’si oluşturmuş olacaksınız.

Peki, Windows 7 ile Windows 8 arasında performans farkı nedir ?

Windows 8 ‘e geçmeye değer mi sorusuna cevap aşağıdaki video da diyebilirim.

 

[youtube 4a3aJaMkDeo]

 

Windows 8 ‘deki farklılıklardan bazıları ;

 • Metro arayüz (ikinci fotoğrafta),
 • Entegre Antivirus programı, Yani Windows 8 ‘i kurduğunuzda Antivirus programı da kurulmuş durumda olacak. Windows Defender.
 • Aero Glass olmayacak. Aero Glass menülerin görüntüsünü saydamlaştırmadır.
 • 3D Flip olmayacak. Windows tuşu + Tab tuşuna basıldığında pencereler arasında 3D görüntü geçiş imkanı sağlanıyordu.
 • CD/DVD/BLURAY çalmadığı sadece Media Center versiyonunda mümkün.

Daha fazla özellikler için Windows 8 kullanım kılavuzuna göz atın.

Windows 8 ‘e geçmeye karar verdiyseniz, İşte size süper haber Windows 7 ‘li bilgisayar satın almış olanlar , Windows 8 ‘e yükseltmek için sadece 29 TL ödeyecek ! Sistemsel bir sıkıntı var sanırım ancak eğer işlemi başarabilirseniz Windows 8 Professional Edition ‘a 29 TL’ ye sahip olabilirsiniz.

Ayrıca, Windows 8 Pro satın almak isterseniz, site üzerinden 79 TL‘ye yada teknoloji marketlerinden 129 TL‘ye kutulu olarak alabilirsiniz. 79 TL‘ye aldığınızın kutusu olmayacak internetten indirmiş olacaksınız. Bundan sonra yazılımlar yüksek olasılıkla sadece online satın alınabilecek kutu tarihe karışacak.

Belirtmek isterim ki, bu kampanya 31.01.2013 yılına kadar sınırlı ve Windows 8 Pro’yu yüklemek için müşterilerin Windows XP SP3,Windows Vista veya Windows 7 çalıştırıyor olması gerekir. Kullanıcı başına 5 lisan ile sınırlıdır.

 

Başvuru yapmak için linkteki formu doldurunuz.

 

Bu fiyat politakası bana Apple’ın MAC OSX Snow Leopard işletim sisteminden Mountain Lion’a geçmek isteyenler için uyguladığı düşük fiyat politakasını hatırlattı. Teşvik ve yayılımı,kullanımı arttırma 🙂

 

Şuan için en popüler tablet tahmin ettiğiniz üzere Apple’ın ürünü olan iPad.
iPad ile Windows 8 ‘li bir tabletin kıyaslamasını merak ediyor musunuz ? Buyrun ;

 

[youtube JHcxMKDKCiU]

 

 

 

 

 

Bu yazı şimdiye kadar 6192kez okundu!

Yorumlar

yorumlar

Türkiye Blog Kulübü

Her konuda blogger burda

Tayfun KINACI hakkında 779 makale
Teknolojiye gönülden bağlı Alaylı Teknoloji Adamı ; ATARI, Bilgisayar ile 4-5 yaşında tanıştı,öğrenciyken otobüse,dolmuşa binmedi,öğlen içecek içmeyip harçlığı ile bilgisayar dergisi aldı. İlk bilgisayarı siyah-beyaz ekranlı, Intel 286 işlemcili idi. Vakti ile 386,486,166MMX,Pentium3,Centrino,Core2Duo,İ3,İ5 işlemcili bilgisayarlar kullandı. Amiga500,Commodore64 de severek kullandı. İlk dizüstü bilgisayarını (Casper -Centrino işlemcili) arkadaşının kredi kartına taksit ile aldı. Nintendo GameBoy ,Tetris,PSP kullandı. Android,iOS,MacOSX,Windows,Linux kullanıcısı, Mobil,Konsol ve PC oyunlarını sever, Teknolojilerin son nimetlerini gösteriş olsun diye değil,dibine kadar kullanmaya çalışır. Masaüstü-Dizüstü sökme-takma-tamir işlerini sever. Küçüklüğünden beri uğraşır az hurdası yoktur. Sadece söktüğü saatleri toplayamadı :) O Artık Web Dizayn ve Kodlama Öğrencisi

3 yorum

 1. Merhaba, Flash bellek ile win8i kurmak istiyorum, karta iso dosyayı oluşturdum gerekli programı da attım gibi orada biraz kafam karıştı win98 ve diğer programla yaptım biletler ama bir türlü okumuyor, boot ayarlarından ilk sıraya belleği koydum kaç gündür yapamadım biri bana bu konuda adam akıllı yardımcı olabilir mi lütfen
  mail. BLasTeaR@hotmail.com
  bekliyorum

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.
This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.