Windows 7 – Sabit Diski bölümlere ayırma (Resimli Anlatım)

Read ın your language

Bu yazı şimdiye kadar 42347kez okundu!

Sabit Disk = HDD = Harddisk bölümleme nedir ? Nasıl yapılır ? Ne işe yarar ?

Harddisk partition olarak da bilinen disk bölümleme, bilgisayarınızın sabit diskini ikiye yada daha fazla parçalara bölmenizi sağlar. Örneğin; 500 GB’lık HDD’niz var. 200 GB windows için (c:/) sürücüsü için, 300 GB (d:/) sürücüsü diğer dosyalarınızı ve yedeklerinizi kaydedebileceğiniz bir bölühdm olabilir. Bilgisayarınızı formatlamanız gerekirse yapmanız gereken sadece (c:/) sürücüsünü formatlamanız yeterli olacak dolayısıyla (d:/) sürücüsüne kaydettiğiniz veriler zarar görmeden bilgisayarınız da kalır. Özetle toplam sabit kapasitesini birbirinden bağımsız bir sabit disk gibi ayırma işlemine hdd bölme,bölümleme denir.

Windows ilk kurulum yapılırken genelde bölümleme yapılır ancak windows kurulumu yapıldıktan sonra da sabit diski bölmek mümkündür. Ücretli-ücretsiz programlar mevcuttur.

Ücretsiz bir hdd bölümleme programına örnek Minitool Partition Wizard sunulabilir. İndir.

Program kullanmadan da windows içinde bölümleme yapmak mümkündür.

Windows 7 ‘de sabit disk bölümleme ;

Başlat->Denetim Masası->Yönetimsel Araçlar->Bilgisayar Yönetimi seçiyorsunuz.

Alternatif yol ; Başlat->Donatılar->Çalıştır tıkladıktan sonra compmgmt.msc yazıp enter’e basılır.

Aşağıdaki resimleri sırayla takip edin ;

Resim -1

Resim-2

Resim-3

 Resim-4

Resim-5

Resim-6

 

Resim-7

 

Resim-8

 

Resim-9

 

Resim-10

 

Resim 11

 

Resim 12

TEBRİKLER, HARDDİSKİNİZİ BAŞARILI BİR ŞEKİLDE İKİYE BÖLDÜNÜZ!

Bu yazı şimdiye kadar 42347kez okundu!

"Windows 7 - Sabit Diski bölümlere ayırma (Resimli Anlatım)", 5 out of 5 based on 1 ratings.

Yorumlar

yorumlar

Türkiye Blog Kulübü

Her konuda blogger burda

Tayfun KINACI hakkında 776 makale
Teknolojiye gönülden bağlı Alaylı Teknoloji Adamı ; ATARI, Bilgisayar ile 4-5 yaşında tanıştı,öğrenciyken otobüse,dolmuşa binmedi,öğlen içecek içmeyip harçlığı ile bilgisayar dergisi aldı. İlk bilgisayarı siyah-beyaz ekranlı, Intel 286 işlemcili idi. Vakti ile 386,486,166MMX,Pentium3,Centrino,Core2Duo,İ3,İ5 işlemcili bilgisayarlar kullandı. Amiga500,Commodore64 de severek kullandı. İlk dizüstü bilgisayarını (Casper -Centrino işlemcili) arkadaşının kredi kartına taksit ile aldı. Nintendo GameBoy ,Tetris,PSP kullandı. Android,iOS,MacOSX,Windows,Linux kullanıcısı, Mobil,Konsol ve PC oyunlarını sever, Teknolojilerin son nimetlerini gösteriş olsun diye değil,dibine kadar kullanmaya çalışır. Masaüstü-Dizüstü sökme-takma-tamir işlerini sever. Küçüklüğünden beri uğraşır az hurdası yoktur. Sadece söktüğü saatleri toplayamadı :) O Artık Web Dizayn ve Kodlama Öğrencisi

5 yorum

  1. Iyi aksamlar. Aklima takilan bir soru var ilgilenirseniz sevinirim. Windows 10 kurulu laptop um var hard disk ini windows (c) lenovo (d) olarak fabrika cikisi aldim. Internette tarif edildigi uzere (c) birimi ni boldum ve fakli bir birim olusturdum. Aklima takilan soru ise bilgisayarimdaki windows coktugunde veyahut temizleyemeyecegim bir virus ile karsilastigimda fabrika ayarlarina almam gerekecek. Fabrika ayarlarina geri dondurdugumde benim (c) surucusunden ayirdigim yeni bolum silinir mi ? Yani (c) ile tekrar tek bir bolum haline mi gelir ? Icerisine yedek almamda problem varmi ? Tam olarak aciklayamadi isem kusuruma bakmayin. Tesekkur ederim simdiden.

    • Merhaba Mustafa, Soruyu anladığım kadarı ile fabrika ayarlarına geri dönme işlemi yaptığımda sonran ayırdığım bölüm silinir mi diyorsun. Silinmez. Fiziksel olarak bir disk oluşturdun ve kendine ait bir depolama alanı olarak duracaktır. Sürücü harfi de zaten (C:) ‘ den ayrı olması lazım. Güvenle dosyalarını orda yedekleyebilirsin.

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.
This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.