Windows 32 bit , 64 bit nedir ? Farkları nedir ?

Read ın your language

Bu yazı şimdiye kadar 5239kez okundu!

32 bit ve 64 bit bilgisayarı terimi nedir ?

Bu terimler aslında bilgisayarın CPU ( işlemcisinin) veriyi nasıl çekip ilettiği, işlediği ile ilgilidir. Yani yöntem farklılığı mevcuttur. Bu farklılık RAM (Random Access Memory ) ile doğru orantılı olup hıza etkisi büyüktür. Veriye ne kadar hızlı ulaşılıp ne kadar hızlı iletilirse o kadar performans sağlanmış olur. Anahtar kelime bu durumda HIZ dır.

Genel kullanıcı için 32 bit tüm ihtiyaçları karşılarken kurumsal şirketler 64 bit destekleyen işletim sistemi olan windows’u kullanmaktadır.

Genel kullanıcıların çok elzem olmadıkça 64bit lik Windows ‘u tercih etmemelerini öneririm çünkü henüz bir çok yazılım 32 bit desteklemektedir.

32 bit ile 64 bit işlemci arasındaki en temek fark RAM dir. 32 bitlik bir işletim sisteminde işlem başına atanan 2 GB’lık bir bellek alanı , en çok 4 GB’lık  sistem belleğini desteklerken 64 bitlik bir işletim sisteminde (eğer bilgisayarın anakartında (mainboard) slot var ise  ) 16 TB ye kadar sanal belleği desteklemektedir.

32-Bit-64-Bit-nedir

 

Program kurmak istediğiniz de, programı indirme aşamasında karşınıza çıkar. 32 bit mi 64 bit mi indireceksiniz ?

Windows kurarken 32 bit mi , 64 bit mi indireceksiniz ?

Programları öncelikle bilgisayarınızda hangi  versiyon yüklü ise tespit edip ona göre yüklemelisiniz. 32 bit Windows kullanan bilgisayara 64bit’lik program kuramazsınız. Aynı şekilde 64 bit Windows kullanan bilgisayara 32 bit desteleyen bir program kuramazsınız. Yanlışlıkla deneseniz bile sadece zaman kaybı olur.

Nasıl tespit edebilirsiniz ?

Masaüstünde, Bilgisayarım kısayolu üzerinde sağ tıklayın – Özellikler – çıkan ekranda göreceksiniz.

vista 64bit

 

win7 32 bit

 

 

Yada diğer yöntemler ;

Windows XP çalıştıran bilgisayarlar

 • Başlat’ı tıklatın, Bilgisayarım’ı sağ tıklatın ve sonra Özellikler’i tıklatın.
  • Sistem altında “x64 Edition” yazısı görünüyorsa, Windows XP’nin 64 bit sürümünü çalıştırıyorsunuz demektir.
  • Sistem altında “x64 Edition” yazısını görmüyorsanız, Windows XP’nin 32 bit sürümünü çalıştırıyorsunuz demektir.

  Çalıştırdığınız Windows XP sürümü, Sistem altında pencerenin üst tarafında görüntülenir.

Windows Vista veya Windows 7 çalıştıran bilgisayarlar

 • Başlat düğmesini tıklatın, Bilgisayar’ı sağ tıklatın ve ardından Özellikler’i tıklatın.
  • Sistem türü’nün yanında “64 bit İşletim Sistemi” ibaresi varsa, Windows Vista veya Windows 7’nin 64 bit sürümünü çalıştırıyorsunuzdur.
  • Sistem türü’nün yanında “32 bit İşletim Sistemi” ibaresi varsa, Windows Vista veya Windows 7’nin 32 bit sürümünü çalıştırıyorsunuzdur.

  Çalıştırdığınız Windows Vista veya Windows 7 sürümü, Windows sürümü altında pencerenin üst tarafında görüntülenir.

 

Yeni nesil bir çok bilgisayarın  işlemcileri 64 bit olmasına rağmen 32 bitlik işletim sistemi tercih edip kullananlar var.
Yukarıda da belirttiğim gibi  programların birçoğu 64 bitlik yazılım değil. Yeni bilgisayar alan bir çok kullanıcı da orjinal yazılım ile kullandığı için 64 bitlik kullanıyor ve bu da yazılım indirirken artık seçim yapmamızı gerektiriyor.

 

Konu ile ilgili sık sorulan sorular için tıklayın.

 

Küçük anketimize katılmayı unutmayınız !

 

 

 

Bu yazı şimdiye kadar 5239kez okundu!

"Windows 32 bit , 64 bit nedir ? Farkları nedir ?", 5 out of 5 based on 1 ratings.

Yorumlar

yorumlar

Türkiye Blog Kulübü

Her konuda blogger burda

Tayfun KINACI hakkında 778 makale
Teknolojiye gönülden bağlı Alaylı Teknoloji Adamı ; ATARI, Bilgisayar ile 4-5 yaşında tanıştı,öğrenciyken otobüse,dolmuşa binmedi,öğlen içecek içmeyip harçlığı ile bilgisayar dergisi aldı. İlk bilgisayarı siyah-beyaz ekranlı, Intel 286 işlemcili idi. Vakti ile 386,486,166MMX,Pentium3,Centrino,Core2Duo,İ3,İ5 işlemcili bilgisayarlar kullandı. Amiga500,Commodore64 de severek kullandı. İlk dizüstü bilgisayarını (Casper -Centrino işlemcili) arkadaşının kredi kartına taksit ile aldı. Nintendo GameBoy ,Tetris,PSP kullandı. Android,iOS,MacOSX,Windows,Linux kullanıcısı, Mobil,Konsol ve PC oyunlarını sever, Teknolojilerin son nimetlerini gösteriş olsun diye değil,dibine kadar kullanmaya çalışır. Masaüstü-Dizüstü sökme-takma-tamir işlerini sever. Küçüklüğünden beri uğraşır az hurdası yoktur. Sadece söktüğü saatleri toplayamadı :) O Artık Web Dizayn ve Kodlama Öğrencisi

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.
This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.