Windows 10 Tanıtım Video’su ve ön inceleme

Read ın your language

Bu yazı şimdiye kadar 3549kez okundu!

windows_product_family_9-30-event-741x416

Dünya’nın en yaygın bilgisayar işletim sistemi olan Windows ‘un yeni versiyonu uzun zamandır bekleniyordu. Microsoft , Apple gibi kullanıcılarını şaşırtmak istiyor olacak ki , Windows 9 gelmesi beklenirken Windows 10 ‘u tanıttı. Tanıtım sırasında soğuk espiriler de yapıldı. Window başa dönüp 1 olacak gibi… 🙂

Windows 10 ile tüm windows kullanan cihazları tek çatı altında toplamayı hedefliyor. Windows 10 tüm cihazları bir araya getirerek büyük avantaj sağlamaya çalışacak. Böylece cihazlar arası veri akışı ve ortak veriler için cihazlar bazında veri taşıma derdi son bulacak.

Genişletilmiş Başlat Menüsü:  Başlat menüsü, yeni sürümde sıklıkla kullanılan dosya ve fonksiyonları öne çıkaran, ayrıca kullanıcıya çok daha fazla özelleştirme olanağı sunan haliyle geri dönecek. Başlat menüsünün ve genel olarak son işletim sisteminin Windows 7’den farklı olmamasındaki en büyük sebep ise milyonlarca Windows 7 kullanıcısının yeni sisteme geçiş sürecini sıkıntısız atlatması olarak lanse edildi.

screenshot_2(5)

Pencereli Uygulamalar: Yeni işletim sistemiyle birlikte kullanıcıların Windows 8’deki gibi masaüstünden çıkaran modern uygulamalar yerine daha doğal bir yapı gelecek: Task View. Bu şekilde kullanıcıların Windows deneyimini daha iyi bir şekilde yaşamaları planlanıyor. Yani bundan sonra Windows uygulamaları birer pencere ile çalışacaklar. Bu pencereleri yeniden boyutlandırılabilecek, taşıyabilecek, üzerinde bulunan uygulama çubuğu sayesinde bir tıkla minimize edebileceksiniz. Ayrıca Snap Assist denilen araç sayesinde tüm açık olan uygulamalar arasında geçiş yapıp onları görmek mümkün hale geliyor.

.ads in wordpress

screenshot_5(2)

CTRL V: Komut satırına yıllar sonra tekrar CTRL V ile yapıştırma özelliği geliyor. Bu özellik de Windows’un en dikkat çeken yanları arasında.

screenshot_4(3)

Cihaza Özel Arayüz: Mesela klavye ve farenin bulunduğu bir bilgisayar kullanırsanız, Windows 10 size klasik bir masaüstü arayüzü sunacak. Fakat tablet kullanıyorsanız, işletim sistemi tablet moduna geçerek klavyeyi devre dışı bırakıp tamamen dokunmatik arayüze geçecek.

screenshot_6(3)

Windows 10 ne zaman çıkacak?

Windows 10 adını taşıyan son işletim sistemi, 2015 yılının ortalarından itibaren kullanıcılarıyla buluşmuş olacak. Bu tanıtılan Windows henüz test aşamasında olduğu için, Microsoft Windows 10’u deneyen geliştiricilerin sistemdeki pürüzleri gidermesi beklenecek.

Bu yazı şimdiye kadar 3549kez okundu!

Yorumlar

yorumlar

Türkiye Blog Kulübü

Her konuda blogger burda

Tayfun KINACI hakkında 779 makale
Teknolojiye gönülden bağlı Alaylı Teknoloji Adamı ; ATARI, Bilgisayar ile 4-5 yaşında tanıştı,öğrenciyken otobüse,dolmuşa binmedi,öğlen içecek içmeyip harçlığı ile bilgisayar dergisi aldı. İlk bilgisayarı siyah-beyaz ekranlı, Intel 286 işlemcili idi. Vakti ile 386,486,166MMX,Pentium3,Centrino,Core2Duo,İ3,İ5 işlemcili bilgisayarlar kullandı. Amiga500,Commodore64 de severek kullandı. İlk dizüstü bilgisayarını (Casper -Centrino işlemcili) arkadaşının kredi kartına taksit ile aldı. Nintendo GameBoy ,Tetris,PSP kullandı. Android,iOS,MacOSX,Windows,Linux kullanıcısı, Mobil,Konsol ve PC oyunlarını sever, Teknolojilerin son nimetlerini gösteriş olsun diye değil,dibine kadar kullanmaya çalışır. Masaüstü-Dizüstü sökme-takma-tamir işlerini sever. Küçüklüğünden beri uğraşır az hurdası yoktur. Sadece söktüğü saatleri toplayamadı :) O Artık Web Dizayn ve Kodlama Öğrencisi

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.
This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.