Wi-Fi Ne demek ?

Read ın your language

wi-fi nedir
wi-fi nedir

Bu yazı şimdiye kadar 763kez okundu!

Wi-Fi Ne demek ?

wi-fi nedir
wi-fi nedir

Wi-Fi, bilgisayarların ve diğer aygıtların kablosuz bir sinyal üzerinden iletişim kurmasını sağlayan bir kablosuz ağ oluşturma teknolojisidir. IEEE tarafından geliştirilen ve Wi-Fi Alliance tarafından benimsenen 802.11 standartlarından birine dayanan ağ bileşenlerini tanımlıyor. Wi-Fi standartlarının örnekleri, kronolojik sırayla şunları içerir:

  • 802.11a
  • 802.11b
  • 802.11g
  • 802.11n
  • 802.11ac

Wi-Fi, bilgisayarların kablosuz ağlara bağlandığı standart yöntemdir. Hemen hemen tüm modern bilgisayarlarda, kullanıcıların kablosuz yönlendiricileri bulmasına ve bağlanmasına olanak sağlayan yerleşik Wi-Fi yongaları var. Çoğu mobil cihaz, video oyun sistemi ve diğer bağımsız cihazlar Wi-Fi’yi de desteklemekte ve kablosuz ağlara bağlanmalarını sağlamaktadır. Bir cihaz bir yönlendirici ile bir Wi-Fi bağlantısı kurduğunda, yönlendirici ve ağ üzerindeki diğer cihazlarla iletişim kurabilir. Bununla birlikte, bağlı aygıtlara internet erişimi sağlamak için yönlendiricinin internet’e (bir DSL veya kablo modem aracılığıyla) bağlanması gerekir. Bu şekilde, bir Wi-Fi bağlantısı olması mümkündür, ancak İnternet erişimi yoktur.

.ads in wordpress

Wi-Fi bir kablosuz ağ standardı olduğundan, “Wi-Fi Sertifikalı” kablosuz kartı bulunan herhangi bir cihaz, herhangi bir “Wi-Fi Sertifikalı” erişim noktası tarafından tanınmalıdır ve tersi de geçerlidir. Bununla birlikte, kablosuz yönlendiriciler sadece eski bir donanımın yönlendirici ile iletişim kurmasını engelleyebilecek belirli bir 802.11 standardıyla çalışacak şekilde yapılandırılabilir. Örneğin, 802.11n yönlendirici yalnızca 802.11n aygıtlarıyla çalışacak şekilde yapılandırılabilir. Bu seçenek seçilirse, 802.11g Wi-Fi yongalı cihazlar, Wi-Fi sertifikasına sahip olmasına rağmen yönlendiriciye bağlanamaz.

NEDEN Wi-Fi kullanılıyor ?

“Wi-Fi” adı, “Yüksek Doğruluk” için kısa olan “Hi-Fi” ye benzemektedir. Bununla birlikte, “Kablosuz-Fi”, “Kablosuz Doğruluk” için kısaltılmış hali olmamasına rağmen Wi-Fi Alliance tarafından seçilen bir isimdir.

Bu yazı şimdiye kadar 763kez okundu!

Yorumlar

yorumlar

Türkiye Blog Kulübü

Her konuda blogger burda

Tayfun KINACI hakkında 779 makale
Teknolojiye gönülden bağlı Alaylı Teknoloji Adamı ; ATARI, Bilgisayar ile 4-5 yaşında tanıştı,öğrenciyken otobüse,dolmuşa binmedi,öğlen içecek içmeyip harçlığı ile bilgisayar dergisi aldı. İlk bilgisayarı siyah-beyaz ekranlı, Intel 286 işlemcili idi. Vakti ile 386,486,166MMX,Pentium3,Centrino,Core2Duo,İ3,İ5 işlemcili bilgisayarlar kullandı. Amiga500,Commodore64 de severek kullandı. İlk dizüstü bilgisayarını (Casper -Centrino işlemcili) arkadaşının kredi kartına taksit ile aldı. Nintendo GameBoy ,Tetris,PSP kullandı. Android,iOS,MacOSX,Windows,Linux kullanıcısı, Mobil,Konsol ve PC oyunlarını sever, Teknolojilerin son nimetlerini gösteriş olsun diye değil,dibine kadar kullanmaya çalışır. Masaüstü-Dizüstü sökme-takma-tamir işlerini sever. Küçüklüğünden beri uğraşır az hurdası yoktur. Sadece söktüğü saatleri toplayamadı :) O Artık Web Dizayn ve Kodlama Öğrencisi

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.
This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.