SSHD Nedir ? SSD ve SATA ‘dan farkı nedir ?

[adsenseyu4]

Read ın your language

technology-solid-state-hybrid-ssd-hdd-sshd-316x230

SSHD nedir ?

Solid State Hyprid Drive ; Flash bellek ( NAND flash ) ile bildiğimiz mekanik olan sabit diskin birleşimidir. Mekanik (SATA) denilen sabit diskler içinde manyetik diskler bulunur ve onlar bir motor vasıtasıyla dönerken hem veri yazılır hem de veri okunur. Bilgisayarınız çalışırken sesinden bile anlayabilirsiniz. İşlemciyi soğutan fan dışında aslında en çok ses çıkaran parçadır. Eğer dizüstü bilgisayarınız ultrabook ya da hiç ses gelmiyorsa bilin ki içinde SSD sabit disk mevcuttur. SSD sabit diskler de flash hafızalardır. Veri alış-verişi son derece hızlı olup mekaniklere göre daha dayanıklıdır.

[adsenseyu3]

Mekanik sabit disklerin çalışma mantığında belirttiğim gibi mekanik aksam ile dönen diskler vardır. Bu disklere veriler gramofon iğnesi gibi temas etmeden yazan bir iğne gibi, ucu ince mekanizma mevcuttur. Harddisk (sabit disk) düştüğünde yada şiddetli bir darbeye maruz kaldığında bahsettiğim iğneli mekanizma disk üzerinde çiziğe neden olur ki o zaman geçmiş olsun demek lazım. Verilerinize şanslı iseniz ulaşıp kurtarabilirsiniz.

[adsenseyu2]

İşte tam da bu sebepten SSD’ler daha dayanıklıdır. Ne var ki fiyatları da bir kadar satın alınmaya karşı dayanıklı. Düşük kapasiteler yüksek fiyatlara satılmaktadır. 1 TB ‘lık mekanik disk fiyatına 128 GB lık SSD alabilirsiniz.

Hal böyle olunca , hem performans hem de daha düşük maliyetle yüksek kapasite isteyenler ; 2 adet sabit disk kullanmaya başladılar. Son zamanlarda bir çok dizüstü (laptop) bilgisayarda görebilirsiniz. 32 GB SSD+ 500 GB gibi..

Dizüstü gibi küçük bir cihaza iki sabit disk nasıl sığıyor diyorsanız ? SSD sabit disklerin türevleri mevcut. Ram gibi slota takılan bir de normal sabit 2.5 inclik sabit disk boyutlarında.

Performans ve hız konusunda ;

Bilgisayar açılışındaki süre sabit disklere göre ;

Seagate.SHDD.boost-time-chart

SSHD-performance

Yukarıdaki örnekte Seagate SSHD ‘sinin hızı ile Intel 320 SSD ‘nin hızının nasıl birbirine yakın olduğunu görüyorsunuz.

 

[adsenseyu4]

Video ile sabit diskin çalışma mantığına göz atalım.

[youtube gcK3QST3hFw]

 

SSHD  hakkında daha fazla bilgi için aşağıdaki e-kitabı okumaya devam edin. ( Çıkmadıysa F5 yaparak tekrar sayfanın  yüklenmesini,yenilenmesini sağlayınız. )

  [adsenseyu1]

[adsenseyu1]
Tayfun KINACI hakkında 784 makale
Teknolojiye gönülden bağlı Alaylı Teknoloji Adamı ; ATARI, Bilgisayar ile 4-5 yaşında tanıştı,öğrenciyken otobüse,dolmuşa binmedi,öğlen içecek içmeyip harçlığı ile bilgisayar dergisi aldı. İlk bilgisayarı siyah-beyaz ekranlı, Intel 286 işlemcili idi. Vakti ile 386,486,166MMX,Pentium3,Centrino,Core2Duo,İ3,İ5 işlemcili bilgisayarlar kullandı. Amiga500,Commodore64 de severek kullandı. İlk dizüstü bilgisayarını (Casper -Centrino işlemcili) arkadaşının kredi kartına taksit ile aldı. Nintendo GameBoy ,Tetris,PSP kullandı. Android,iOS,MacOSX,Windows,Linux kullanıcısı, Mobil,Konsol ve PC oyunlarını sever, Teknolojilerin son nimetlerini gösteriş olsun diye değil,dibine kadar kullanmaya çalışır. Masaüstü-Dizüstü sökme-takma-tamir işlerini sever. Küçüklüğünden beri uğraşır az hurdası yoktur. Sadece söktüğü saatleri toplayamadı :) O Artık Web Dizayn ve Kodlama Öğrencisi

2 yorum

    • Merhaba Hasan,
      Muhtemelen o 16 GB sistem dosyaları ve önyüklü işletim sistemi dosyaları yer almaktadır. Disk Utilies (Disk yardımcı prg) ‘den aslında görebilirsin.Müdahale etmeni tavsiye etmem. Sistemin hızlı açılışı ve yüklenişi bu bölüm sayesinde olmaktadır. Teknik alemde bir tabir vardır ; “Çalışıyorsa ,dokunma !” Anladın sen onu 😉

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.