SSD+SATA HDD Bir arada Western Digital’den

Read ın your language

Bu yazı şimdiye kadar 3322kez okundu!

DSC_0694_610x407

SSD (Solid State Disk) olarak adlandırılan sabit disklerin en hızlıveri transferi yapan türüdür. En son bilgisayarlarda ve ultrabook’lar da özellikle tercih edilir çünkü hep enerji tüketimi düşüktür hem de veri alış-veriş hızı yüksektir.

Türevleri son tipleri ram gibi gözüken slota giren bir sabit disktir. Çok kritik avantajlarında biri ise düşme,sarsılma gibi durumlardan bozulmaz ve içerisindeki verileriniz zarar görmez. Uzun ömürlü olduğu için mekanik harddisklere göre tercih edilir. Mekanik olan klasik sabit disklere verilen ad SATA ‘dır. SATA ‘lar da kendi içlerinde hızlarına göre ayrılırlar. 5400rpm ve 7200 rpm ‘dir. RPM = Round per minute = Dakika da döndüğü hız = veri -alış veriş hızıına.

7200 rpm sabit diskler nispeten diğer eski SATA’lara göre daha hızlıdır. Ama mekanik olduğu için düşme durumunda arızalanması olasıdır. Ayrıca bilgisayarın batarya ömrünü de etkiler.

HDD = Hard Disk = Sabit Disk

SSD = Solid State Disk

Bir çok yeni alınan bilgisayarlarda üreticler bu konuları ve ihtiyaçları göz önüne alarak çift hdd ‘li dizüstü bilgisayarlar üretiyorlar. İşletim sistemi SSD ‘ye ve depolama alanı olarak normal SATA yerleştiriliyor.

Kısmi bir çözümdü sunulan ve ihtiyacı karşılıyordu.

Peki neden bilgisayara sadece SSD takmıyoruz madem daha avantajlı ?

SSD ‘lerin en yüksek kapasitelisi 1 TB ancak fiyatı 1700 TL civarında.

256 GB ‘lık olanlar 600 TL civarı,

128 GB ‘lık ise 250 TL civarındadır.

Fiyatların bu kadar yüksek olması sizi de engelleyebilir.

DSC_0692_610x407

 

 

Western Digital Markası bu konuya ilk çözüm bulan sabit disk üreticisidir. Ürünün adı : WD BLACK 2 ‘dir.

2.5 inçlik tek parçadan oluşan 9 mm kalınlığında 128 GB SSD + 1 TB SATA disk bir arada yer alıyor.

Model : WD1001X06XDTL 430 USD + KDV ‘dir.

Türkiye’ye Aralık sonuna doğru gelecek. Yani Yeni yılda raflarda yerini alır.

5 yıllık da garantisi olacak.

 

Kullanılan bu teknolojiye verilen ad SSHD ‘dir. Detaylar için diğer yazıya göz atın. http://www.tayfuncatechnology.com/sshd-nedir-ssd-ve-sata-dan-farki-nedir/

 

 

Bu yazı şimdiye kadar 3322kez okundu!

Yorumlar

yorumlar

Türkiye Blog Kulübü

Her konuda blogger burda

Tayfun KINACI hakkında 779 makale
Teknolojiye gönülden bağlı Alaylı Teknoloji Adamı ; ATARI, Bilgisayar ile 4-5 yaşında tanıştı,öğrenciyken otobüse,dolmuşa binmedi,öğlen içecek içmeyip harçlığı ile bilgisayar dergisi aldı. İlk bilgisayarı siyah-beyaz ekranlı, Intel 286 işlemcili idi. Vakti ile 386,486,166MMX,Pentium3,Centrino,Core2Duo,İ3,İ5 işlemcili bilgisayarlar kullandı. Amiga500,Commodore64 de severek kullandı. İlk dizüstü bilgisayarını (Casper -Centrino işlemcili) arkadaşının kredi kartına taksit ile aldı. Nintendo GameBoy ,Tetris,PSP kullandı. Android,iOS,MacOSX,Windows,Linux kullanıcısı, Mobil,Konsol ve PC oyunlarını sever, Teknolojilerin son nimetlerini gösteriş olsun diye değil,dibine kadar kullanmaya çalışır. Masaüstü-Dizüstü sökme-takma-tamir işlerini sever. Küçüklüğünden beri uğraşır az hurdası yoktur. Sadece söktüğü saatleri toplayamadı :) O Artık Web Dizayn ve Kodlama Öğrencisi

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.
This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.